NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: No a w piątek swoim raportem podzielił się giełdowy Rawlplug. Spółka zajmuje się opracowywaniem innowacyjnych rozwiązań z zakresu technik zamocowań, ich projektowaniem, produkcją i dystrybucją. Ma też szeroką działalność obejmującą dystrybucję elektronarzędzi, akcesoriów oraz elementów złącznych.
Moim i Państwa gościem jest teraz Radosław Koelner, CEO Rawlplug. Dzień dobry.
RADOSŁAW KOELNER, RAWLPLUG: Dzień dobry Państwu. Dzień dobry pani.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
NG: Zaglądam w wyniki spółki. No i tak w drugim kwartale zysk netto wyniósł prawie 13 mln wobec 88 mln rok wcześniej. Przychody: 308 mln wobec 628 mln rok wcześniej. Widać, że nie był to łatwy kwartał dla spółki. Co wpłynęło na wyniki?
RK: Pierwszą rzeczą, jak mógłbym się odnieść to to przeczytała pani przychody jednostkowe, nieskonsolidowane. Obrót za pierwsze dwa kwartały tego roku był bardzo podobny jak w zeszłym roku. Zyski netto spadły rzeczywiście dosyć mocno, bo ponad 60%. Kluczową sprawą, która wpłynęła na takie pogorszenie wyników jest po prostu wzrost kosztów produkcji i dzisiejsza dezinflacja, czyli powiedzmy chwilowe obniżenie cen surowców i także niemożność podnoszenia cen i właściwego, adekwatnego przełożenia wzrostu kosztów na cenę sprzedaży.
Generalny popyt; my eksportujemy z zakładów polskich ponad 85% naszej produkcji. W momencie, w którym koszty energii wzrosły, a jesteśmy wysoko energochłonnymi i mamy energochłonne zakłady, dlatego, że zajmujemy się obróbką stali i tworzyw sztucznych. W pełnym procesie produkcyjnym- nie jesteśmy firmą handlową, tylko jesteśmy producentami, bezwzględny koszt np. energii elektrycznej podniósł się około pięciokrotnie.
To zabrało mniej więcej 30 procent zysku netto na wyniku skonsolidowanym. Także to jeden z czynników- wynagrodzenie adekwatne, podwyżki dla naszych pracowników, których nie chcieliśmy oszukiwać mniejszymi podwyżkami niż kilkanaście procent, bo tak oceniamy realną inflację i to nie tylko w obszarze polskim, ale w całej Europie, bezwzględnie wpłynęło na poziom naszych kosztów i obniżenie zysku netto.
NG: Zatrzymajmy się Panie prezesie- zatrzymajmy się na moment przy przychodach, bo w 2021 po raz pierwszy mieliście Państwo przychody przekraczające miliard. Rok później to było już miliard 200 milionów. To, czego spodziewać się w tym roku na koniec?
RK: Podobnego wyniku przychodów. To wiele nie będzie się różniło. Troszeczkę w związku z tym, że jesteśmy eksporterem. Wzmacniająca się złotówka zmieniła jakby przychody w złotówkach, ale to jest pod tym względem podobny wynik od strony obrotu.
NG: W zeszłym tygodniu przyjęliście Państwo nowy statut, który ma umożliwić umorzenie dobrowolne akcji spółki. Planujecie Państwo w ten sposób obniżenie kapitału zakładowego o półtora miliona. W jakim celu?
RK: To jest związane ze stricte proceduralną sprawą. My żeśmy kilka lat temu kupili i skupili, jako spółka, akcje własne. No i z tymi akcjami trzeba coś robić. Tego nie można trzymać wiecznie na bilansie firmy i dlatego je umorzono.
NG: To jeszcze a propos eksportu. Patrząc w raport nie macie tu Państwo szalonego wzrostu, ale jednak wzrost jest o 1%. Które kierunki są teraz dla Państwa najbardziej obiecujące? I czy mocno odczuwacie chociażby recesję w Niemczech?
RK: Pozaeuropejskie. A recesję w Niemczech i rosnące problemy związane z handlem globalnym będziemy odczuwać. Spadek popytu w branży samochodowej czy budowy maszyn, urządzeń w całej zachodniej Europie jest znaczący i będzie wpływał na nasze aktywności. Na dzień dzisiejszy po prostu musimy być bardziej zwinni kosztowo, czyli obniżać koszty, dostosowywać się do warunków rynkowych, które funkcjonują. Myślę, że wiele polskich przedsiębiorstw będzie musiało podobne terapie przejść.
To będzie także miało wpływ mocny na rynek pracy, wydaje mi się. Aczkolwiek nie możemy mówić jeszcze o jakimś drastycznym kryzysie. A firma, jako Rawplug skonsolidowany, my celujemy w rozwój poza Europą.
Poza Europą, szczególnie na rynkach azjatyckich- tam notujemy trzycyfrowe wzrosty. Oczywiście poziomy sprzedaży są nieadekwatne do tego, jak dużo sprzedajemy na takim rynku jak Niemcy czy Wielka Brytania czy Francja, ale wydaje mi się, że bardzo szybko rosnące asortymenty, szczególnie w tych produktach, które w ostatnich latach żeśmy tutaj opracowali i produkujemy w Polsce, będą dawały wielką szansę dla firmy od strony także przychodów i przyszłej rentowności.
NG: O nowe produkty zapytam za moment, ale chciałbym się jeszcze na moment zatrzymać przy tym, co powiedział Pan prezes odnośnie rynku pracy. Czy należy spodziewać się zwolnień, jeżeli chodzi o sektor przemysłowy w Polsce? No i w jakiej skali?
RK: Bezwzględnie. To nieuniknione. My jesteśmy największym producentem części samochodowych, jako Polska – jako kraj w całej Europie, także tutaj zmiana polityki emisyjnej i niejako ograniczanie produkcji silników i generalnie samochodów z silnikami spalinowymi na rzecz silników elektrycznych będzie budowała olbrzymie zaburzenia w sensie ilości wyprodukowanych aut, a także po prostu zaburzenia rynku.
Ceny będą zbyt wysokie, potem będą gwałtownie spadać, to volatility będzie się zwiększać. I tutaj, jako Polacy musimy to odczuć. Firmy będą po prostu ograniczać koszty i za tym pójdą także na początku niechęć do zatrudniania, a później zwolnienia.
NG: To jeszcze powiedzmy jak do tych zmian przygotuje się Rawlplug. W raporcie piszecie Państwo, że poszerzyliście portfolio produktowe, no i tutaj głównie są to produkty z obszaru automotive, właśnie. Jakie to produkty?
RK: To są już złożone komponenty. To nie są tylko elementy złączne, które dotychczas żeśmy produkowali, ale to są złożone często urządzenia, bądź części do urządzeń, które składają się z wielu komponentów. Każdy bardziej wielokomponentowy produkt daje dużo wyższą szansę na marże. I na tym staramy się budować naszą przyszłość, a także na takim rynku, jaki jest, czyli rynku, który się skurczy jakby. Rozwijamy kolejne produkty w taki sposób. Także staramy się jak możemy.
NG: Radosław Koelner prezes Rawlplug był moim i Państwa gościem. Dziękuję pięknie za spotkanie i za rozmowę.
RK: Dziękuję bardzo, uszanowanie i do widzenia.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV