Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

TO OD NICH BĘDĄ ZALEŻEĆ RATY KREDYTÓW. KIM SĄ NOWI CZŁONKOWIE RPP POWOŁANI PRZEZ PREZYDENTA

Ireneusz Dąbrowski i Henryk Wnorowski – to dwaj ekonomiści, którzy przez najbliższe 6 lat będa współdecydować o tym jakie odsetki będą Państwo płacić od swoich kredytów. Prezydent powołał Dąbrowskiego i Wnorowskiego do Rady Polityki Pieniężnej. Znamy więc już połowę nowej RPP – ale Rada wciąż jest zdekompletowana, bo brakuje w niej jednej osoby z grona reprezentujących Sejm.

PREZYDENT ANDRZEJ DUDA
PREZYDENT ANDRZEJ DUDA, FOT. Z 8. LUTEGO 2022, FOT.:KPRP

Prof. Ireneusz Dąbrowski i prof. Henryk Wnorowski zastąpią prof. Łukasza Hardta i dra Kamila Zubelewicza, których kadencja upływa w najbliższą niedzielę, 20 lutego.
9 lutego Sejm powołał do RPP Wiesława Janczyka. Tego samego dnia wygasła kadencja powołanych do Rady przez izbę niższą parlamentu Grażyny Ancyparowicz oraz Eryka Łona.

CZYTAJ TEŻ: PRODUKCJA W POLSCE WYSTRZELIŁA. CENY TEŻ. INFLACJA PPI JUŻ PRAWIE 15 PROCENT

Według ustawy o NBP powołanie nowych członków RPP powinno nastąpić najpóźniej do dnia wygaśnięcia kadencji poprzednich. Ale Sejm powołał tylko jednego swojego przedstawiciela, bo z kandydowania do RPP najpierw zrezygnowała Elżbieta Ostrowska, a później Gabriela Masłowska. Mamy więc teraz dziewięciu członków RPP – wyłącznie mężczyzn – w 10-osobowej Radzie.

30 marca wygasa mandat ostatniego sejmowego członka RPP czwartej kadencji – prof. Jerzego Żyżyńskiego.

Decydująca o polskiej polityce pieniężnej RPP liczy 10 członków: po trzech powołują do niej Senat, Sejm, Prezydent RP. Skład z uzupełnia urzędujący prezes NBP, który przewodniczy Radzie.

Kim są nowi członkowie RPP

Ireneusz Dąbrowski jest ekonomistą i prawnikiem, doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, profesorem SGH, specjalistą w zakresie problemów stabilności systemów, równowagi oraz ekonomii ewolucyjnej, byłym wiceministrem Skarbu Państwa i byłym wicewojewodą opolskim. W 2004 roku kandydował bez powodzenia do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. Od 2019 roku jest dyrektorem Departamentu Badań Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego. Ma 49 lat.

IRENEUSZ DĄBROWSKI RPP
PROF. IRENEUSZ DĄBROWSKI, CZŁONEK RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ

Henryk Wnorowski jest profesorem nauk ekonomicznych, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw. Był dziekanem Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku.

Jako prezes kierował Polmosem Białystok, a następnie Krajową Spółką Cukrową. W 2019 roku przez kilka miesięcy sprawował mandat poselski z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w miejsce Krzysztofa Jurgiela, wybranego do Parlamentu Europejskiego. Ma 59 lat.

HENRYK WNOROWSKI RPP
PROF. HENRYK WNOROWSKI, CZŁONEK RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ

Obaj powołani dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę zasiadać będa w RPP do 2028 roku.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

TO OD NICH BĘDĄ ZALEŻEĆ RATY KREDYTÓW. KIM SĄ NOWI CZŁONKOWIE RPP POWOŁANI PRZEZ PREZYDENTA
TO OD NICH BĘDĄ ZALEŻEĆ RATY KREDYTÓW. KIM SĄ NOWI CZŁONKOWIE RPP POWOŁANI PRZEZ PREZYDENTA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

POLSKA

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego wzrost inflacji konsumenckiej w marcu spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie.

Bez kategorii

6.9% rok do roku wyniosła polska inflacja bazowa w marcu NBP.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Panie profesorze, nie mogę się powstrzymać od takiego komentarza, że zabrakło Pana w radzie i od razu podwyżka o 100 punktów...

%d bloggers like this: