Prof. Ireneusz Dąbrowski i prof. Henryk Wnorowski zastąpią prof. Łukasza Hardta i dra Kamila Zubelewicza, których kadencja upływa w najbliższą niedzielę, 20 lutego.
9 lutego Sejm powołał do RPP Wiesława Janczyka. Tego samego dnia wygasła kadencja powołanych do Rady przez izbę niższą parlamentu Grażyny Ancyparowicz oraz Eryka Łona.
CZYTAJ TEŻ: PRODUKCJA W POLSCE WYSTRZELIŁA. CENY TEŻ. INFLACJA PPI JUŻ PRAWIE 15 PROCENT
Według ustawy o NBP powołanie nowych członków RPP powinno nastąpić najpóźniej do dnia wygaśnięcia kadencji poprzednich. Ale Sejm powołał tylko jednego swojego przedstawiciela, bo z kandydowania do RPP najpierw zrezygnowała Elżbieta Ostrowska, a później Gabriela Masłowska. Mamy więc teraz dziewięciu członków RPP – wyłącznie mężczyzn – w 10-osobowej Radzie.
30 marca wygasa mandat ostatniego sejmowego członka RPP czwartej kadencji – prof. Jerzego Żyżyńskiego.
Decydująca o polskiej polityce pieniężnej RPP liczy 10 członków: po trzech powołują do niej Senat, Sejm, Prezydent RP. Skład z uzupełnia urzędujący prezes NBP, który przewodniczy Radzie.
Kim są nowi członkowie RPP
Ireneusz Dąbrowski jest ekonomistą i prawnikiem, doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, profesorem SGH, specjalistą w zakresie problemów stabilności systemów, równowagi oraz ekonomii ewolucyjnej, byłym wiceministrem Skarbu Państwa i byłym wicewojewodą opolskim. W 2004 roku kandydował bez powodzenia do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. Od 2019 roku jest dyrektorem Departamentu Badań Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego. Ma 49 lat.
Henryk Wnorowski jest profesorem nauk ekonomicznych, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw. Był dziekanem Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku.
Jako prezes kierował Polmosem Białystok, a następnie Krajową Spółką Cukrową. W 2019 roku przez kilka miesięcy sprawował mandat poselski z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w miejsce Krzysztofa Jurgiela, wybranego do Parlamentu Europejskiego. Ma 59 lat.
Obaj powołani dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę zasiadać będa w RPP do 2028 roku.
Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV