Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

BIZNES I POLITYKA

„TO LEK PRZECIWBÓLOWY, KTÓRY NIE CHRONI PRZED PRZYCZYNAMI INFLACJI”. S. DUDEK O RZĄDOWYCH TARCZACH

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który m.in. wydłuża działanie tarczy antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. To oznacza, że tarcze antyinflacyjne będą nam towarzyszyć łącznie cały rok. Jaki jest ich faktyczny wpływ na zmniejszanie inflacji? Komentował Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR.

"TO LEK PRZECIWBÓLOWY, KTÓRY NIE CHRONI PRZED PRZYCZYNAMI INFLACJI". S. DUDEK O RZĄDOWYCH TARCZACH

Jak podano w komunikacie po posiedzeniu rządu, wydłużenie tarczy antyinflacyjnej zakłada utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT na żywość, paliwa silnikowe, gaz ziemny, energię elektryczną i cieplną, na nawozy i na inne środki wspomagających produkcję rolniczą.

I tak VAT na żywność do końca roku pozostanie na poziomie 0 proc. z wcześniejszych 5 proc., stawka podatku VAT na gaz ziemny będzie wynosić 0 proc. z wcześniejszych 23 proc. Do końca roku stawka VAT na energię i ciepło będzie obniżona z 23 do 5-proc., a utrzymana zostanie 8-proc. stawka VAT na paliwa silnikowe. Utrzymana zostanie też zerowa stawka podatku VAT na nawozy i niektóre środki wspomagające produkcję rolniczą (obniżka z 8 proc.). Akcyza na energię elektryczną, niektóre paliwa silnikowe oraz lekki olej opałowy pozostanie na poziomie obniżonym do minimum unijnego

Z danych GUS wynika, że inflacja w Polsce w lipcu 2022 wyniosła 15,6%. Zapytaliśmy Sławomira Dudka, głównego ekonomisty FOR ile wynosiłby odczyt bez działania tarcz. – Szacunki mówią, że to mogą być 2-3 punkty procentowe dla ogólnego wskaźnika, ale to jest czysty szacunek, nieuwzględniający efektów wtórnych – podkreślał.

Tarcza to jest wpompowanie dodatkowych pieniędzy do gospodarki. Dodatkowo tarcza nie chroni przed przyczynami inflacji. Tarcza to jest taki lek przeciwbólowy – który o ile w ogóle działa – łagodzi ból inflacyjny, a kosztuje kilkadziesiąt miliardów rocznie i prawdopodobnie jeszcze coś do tej inflacji dokłada. Wydaliśmy kilkadziesiąt miliardów, a inflacja w Polsce wynosi kilkanaście procent i jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej i na świecie.

Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA WCIĄŻ WYSOKA. BĘDZIE PODWYŻKA STÓP? (ROZMOWA)

Ekonomista dodał również, że raczej nie widzi szans na to, by rząd wycofał się z przedłużania programu aż do wyborów parlamentarnych, które odbędą się – przypomnijmy – w przyszłym roku.

Ekonomista podkreślił również, że programy pomocowe wprowadzane przez rząd tj. dodatek węglowy, zamiast pomagać, rujnują finanse publiczne. – To jest szastanie pieniędzmi, rozrzucanie ich z helikoptera, a przecież to właśnie te rozrzucane pieniądze wywołały tak dużą inflację – przekazał.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

"TO LEK PRZECIWBÓLOWY, KTÓRY NIE CHRONI PRZED PRZYCZYNAMI INFLACJI". S. DUDEK O RZĄDOWYCH TARCZACH

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że cukier jest drogi i dlaczego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Romanem Kubiakiem, prezesem Pfeifer & Langen Polska, producenta cukru.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się stanie po restrukturyzacji Getin Noble Banku i jakie będą tego konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Sobolewskim z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć po zaanektowaniu przez Rosję terenów należących do Ukrainy rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Leonem Komornickim.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: