Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

„TO KŁÓCI SIĘ Z WALKĄ Z INFLACJĄ”. PRACODAWCY O RZĄDOWEJ PROPOZYCJI PŁACY MINIMALNEJ

W przyszłym roku planowane są aż dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Jak zdecydował rząd, od 1 stycznia 2023 r. najniższa pensja będzie wynosiła 3383 zł brutto, a od lipca 3450 zł – czyli o 440 zł więcej niż wynosi najniższa pensja w tym roku.

WIBOR TO USTAWKA
foto: pixabay.com

Minimalna stawka godzinowa, której wysokość powiązana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, również wzrośnie. Od stycznia 2023 roku wyniesie 22,10 zł, a od lipca 22,50 zł. Rząd szacuje, że w przyszłym roku regulacje obejmą 2,7 mln osób.

PRACODAWCY O RZĄDOWEJ PROPOZYCJI PŁACY MINIMALNEJ

CZYTAJ TEŻ: STOPA BEZROBOCIA NAJNIŻSZA OD 32 LAT

Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu, propozycją rządu w sprawie minimalnego wynagrodzenia zajmowała się Rada Dialogu Społecznego, jednak stronie społecznej nie udało się dojść do porozumienia. W tej sytuacji decyzję podejmuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Zgodnie z przepisami ma na to czas do 15 września.

Wprowadzenie projektowanej zmiany zwiększy dochody z pracy osób otrzymujących wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, co przyczyni się również do poprawy sytuacji finansowej gospodarstw domowych tych osób. Dotyczy to także osób starszych i niepełnosprawnych

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r.

Mimo że rządowa propozycja jest niższa od kwoty, jaką na Radzie Dialogu Społecznego proponowała strona społeczna (związki proponowały wzrost płacy minimalnej w 2023 roku do 3 450 zł od 1 stycznia i 3 600 zł od 1 lipca), organizacje pracodawców wykazują na błąd, jakim jest stosowanie ustawy o płacy minimalnej w warunkach wysokiej inflacji. Na antenie BIZNES24 mówił o tym Rafał Baniak, perezes Pracodawców RP.

CZYTAJ TEŻ: PŁACA MINIMALNA MA WZROSNĄĆ O 440 ZŁ


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

"TO KŁÓCI SIĘ Z WALKĄ Z INFLACJĄ". PRACODAWCY O RZĄDOWEJ PROPOZYCJI PŁACY MINIMALNEJ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że w poniedziałek zacznie działać embargo Unii Europejskiej na rosyjską ropę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Jakubem Boguckim, analitykiem rynku...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w polskim lotnictwie cywilnym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Andrzejem Kobielskim z linii lotniczych Enter Air.

GPW

Jednym z wygranych na fuzji Orlenu i Lotosu jest inna paliwowa firma czyli Unimot. Dzięki przejęciu m.in. spółki Lotos Terminale spółka z Opolszczyzny chce...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O biletach lotniczych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Denizem Rymkiewiczem z eSky.pl.

%d bloggers like this: