Connect with us

Hi, what are you looking for?

FINANSE

TK: ZAKAZ HANDLU ZGODNY Z KONSTYTUCJĄ

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakaz pracy w handlu w niedziele jest zgodny z konstytucją.

Orzeczenie nie zapadło jednak jednogłośnie. Wniosek o zbadanie przepisów ustawy o zakazie handlu skierował od Trybunału Konstytucyjnego jeszcze w maju 2018 r. prezydent Konfederacji Lewiatan. Zaskarżone w nim zostały cztery artykułu, w tym ten mówiący, że „w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane”.

W odczytanym uzasadnieniu wyroku TK było powiedziane, że organizacje zrzeszające przedsiębiorców nie mogą reprezentować swoich pracowników, ani składać wniosków do TK dotyczących życia gospodarczego i społecznego, ponieważ ustawodawca pozbawił tego typu organizacje kompetencji w tym zakresie. Był to jeden z czynników decyzji TK i umorzenia dalszego procedowania wniosku Prezydenta Konfederacji Lewiatan.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące bilansu handlowego i Polska po pierwszych 7 miesiącach 2021 roku ma dodatnie saldo, które ukształtowało się na poziomie...

KOMISJA EUROPEJSKA

Komisja Europejska wyemitowała po raz czwarty obligacje na sfinansowanie Funduszu Odbudowy i Odporności. W ten sposób pozyskała 9 miliardów euro.

OTOCZENIE MAKRO

Sierpniowa sprzedaż detaliczna państwa środka znowu mocno rozczarowała.

FINANSE

Jeden z największych Polskich producentów taboru kolejowego w pierwszym półroczu 2021 roku bez sukcesów, ponieważ wyniki są lekko gorsze niż przed rokiem.