Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TSUE

TK: TSUE NIE MA PRAWA KARAĆ POLSKI

Przebudzenie w Trybunale Konstytucyjnym. Po ponad dwóch latach uznał, że przepisy unijne, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i byłej Izby Dyscyplinarnej są niezgodne z naszą konstytucją.

TK: TSUE NIE MA PRAWA KARAĆ POLSKI

Trybunał dzisiejszy wyrok wydał w pełnym składzie. Zdanie odrębne zgłosiło czterech sędziów.

W listopadzie 2021 roku z wnioskiem do Trybunału o zbadanie czy unijne przepisy, które umożliwiają nakładanie na kraj członkowski kar są zgodne z Konstytucją złożył ówczesny Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Wniosek został złożony po nałożeniu przez TSUE kar finansowych w sprawie kopalni Turów i ówczesnej Izby Dyscyplinarnej. W sumie za samą izbę Polską płaciła 1 mln euro kary dziennie a za Turów 500 tys. euro dziennie.

Przez dwa lata w sprawie niewiele się działo. Dopiero po przegranych przez PiS wyborach trybunał niemal z marszu rozpoczął rozpatrywanie wniosku Ministra Sprawiedliwości.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, czy banki mogą chcieć domagać się zwrotu pieniędzy za wakacje kredytowe po tym jak prezydent skierował przepisy dot. wakacji kredytowych do Trybunału...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w sądzie i sprawach frankowych rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z mec. Agnieszką Sobczyk z Kancelarii Radców Prawnych K&L Legal.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach i wachlarzu zamówień rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Krzysztofem Kosiorkiem-Sobolewskim, prezesem Zrembu Chojnice.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Rainbow rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Szczechurą, prezesem, Rainbow Tours.