Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TSUE

TK: TSUE NIE MA PRAWA KARAĆ POLSKI

Przebudzenie w Trybunale Konstytucyjnym. Po ponad dwóch latach uznał, że przepisy unijne, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i byłej Izby Dyscyplinarnej są niezgodne z naszą konstytucją.

TK: TSUE NIE MA PRAWA KARAĆ POLSKI

Trybunał dzisiejszy wyrok wydał w pełnym składzie. Zdanie odrębne zgłosiło czterech sędziów.

W listopadzie 2021 roku z wnioskiem do Trybunału o zbadanie czy unijne przepisy, które umożliwiają nakładanie na kraj członkowski kar są zgodne z Konstytucją złożył ówczesny Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Wniosek został złożony po nałożeniu przez TSUE kar finansowych w sprawie kopalni Turów i ówczesnej Izby Dyscyplinarnej. W sumie za samą izbę Polską płaciła 1 mln euro kary dziennie a za Turów 500 tys. euro dziennie.

Przez dwa lata w sprawie niewiele się działo. Dopiero po przegranych przez PiS wyborach trybunał niemal z marszu rozpoczął rozpatrywanie wniosku Ministra Sprawiedliwości.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, czy polscy przedsiębiorcy boją się technologii cyfrowych, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Boguszewskim, ekspertem Departamentu Badań i Analiz BGK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych i planach rozwoju Grupy Klepsydra rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Markiem Cichewiczem, prezesem Grupy Klepsydra.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O akcjach Kernela i decyzji o obniżeniu kapitału zakładowego, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jarosławem Dominiakiem, prezesem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rosnących zarobkach w Polsce i o tym jak te wzrosty wpłyną na gospodarkę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Kazimierzem Sedlakiem, dyrektorem...