Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

RYNKI

TESLA ROŚNIE PO ZAPOWIEDZI SPLITU

Tesla w górę o pięć procent – po zapowiedzi splitu akcji. Jeśli split się powiedzie – będzie to już druga taka operacja w ciągu zaledwie dwóch lat.

SUPERKOMPUTER TESLI
foto: pexels.com

Na razie propozycję splitu zatwierdził zarząd Tesli – ale ostateczne zdanie należeć będzie do Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Spółka nie podała w jakim stosunku miałoby dojść do podziału akcji, ani kiedy split miałby nastąpić.
Split polega na tym, że jedną akcję dzieli się na kilka – a każdy posiadacz akcji sprzed splitu otrzymuje odpowiednią, wynikającą z mnożnika, liczbę nowych akcji. Spółki zwykle decydują się na split, kiedy kurs akcji staje się na tyle wysoki, że odcina od możliwości inwestowania inwestorów indywidualnych – jeśli spółce na nich zależy.

CZYTAJ TEŻ: ZIOBRO STAWIA NA ATOM I WĘGIEL

Jedna akcja Tesli kosztuje dziś ponad 1070 dolarów. Chociaż split jest operacją czysto matematyczną – w przypadku spółek wzrostowych, czyli takich z którymi inwestorzy wiążą duże nadzieje dla których trudno znaleźć pokrycie w obecnych wynikach – często przynosi falę wzrostów. Tak, jakby inwestorom wartość nominalna akcji myliła się z wartością realną.

Poprzedni split akcji Tesli miał miejsce 21 sierpnia 2020 roku. Wówczas za każdą akcję wartą ok. 2 tysiące dolarów inwestorzy dostali po pięć akcji wartych po 400 dolarów. Wystarczyły cztery miesiące, żeby akcje podwoiły swoją wartość. W ciągu 12-stu lat obecności Tesli na giełdzie zdrożały ponad trzystukrotnie.
Tesla jest najdroższą samochodową spółką świata, wartą ponad 1 bilion 100 miliardów dolarów przy rocznej sprzedaży miliona aut. Dziesięciokrotnie większa pod względem sprzedaży Toyota jest warta zaledwie 250 miliardów dolarów.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

TESLA ROŚNIE PO ZAPOWIEDZI SPLITU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Superkomputer Tesli pozbawił prądu całe miasto Palo Alto w Kaliforni.

ŚWIAT

Elon Musk sprzedał akcje Tesli mimo wcześniejszych deklaracji, że tego nie zrobi.

UE

Nawet najlepszym biznesmenom zdarzają się błędy w zarządzaniu. Przekonał się o tym miliarder Elon Musk, który musiał zamknąć na 2 tygodnie megafabrykę Tesli w...

ŚWIAT

Szef Tesli, Elon Musk w wewnętrznym mailu do którego dotarła agencja Reuters napisał do pracowników że musi zredukować personel o około 10%.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: