Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

TERMIN ZUS MIJA DZISIAJ – NIE PRZEGAP. NOWY, PÓŹNIEJSZY TERMIN DOPIERO OD LUTEGO

Uwaga – składki na ZUS trzeba zapłacić najpóźniej do dziś.

PODWYŻKI SKŁADKI ZDROWOTNEJ
ODDZIAŁ ZUS W WARSZAWIE / FOT. BIZNES24

Termin ZUS mija dzisiaj, chociaż przesunięcie terminu płatności składek na 20 dzień miesiąca reklamowane było jako jedna z korzyści Polskiego Ładu. Ale zacznie obowiązywać dopiero w lutym.

Termin ZUS po nowemu dopiero w lutym

Dotychczas przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników mieli czas na opłacenie ZUSu do 10 dnia miesiąca, a zatrudniający – choćby na umowy cywilnoprawne – do 15 dnia miesiąca. Razem z Polskim Ładem weszły w życie przepisy po pierwsze zrównujące oba terminy, a po drugie – przesuwające je na 20 dzień miesiąca. Powód jest taki, że wysokość składki zdrowotnej jest od teraz uzależniona od dochodu.

CZYTAJ TEŻ: JAKI ZUS W STYCZNIU DLA LINIOWCÓW? CZY ZUS I MF NAGINAJĄ PRAWO

A ten najwcześniej można wyliczyć 16 dnia miesiąca, bo do 15 nasi kontrahenci mogą nam jeszcze wystawić fakturę za poprzedni miesiąc. Ale uwaga – ponieważ ZUS opłaca się zawsze z dołu – czyli składki za styczeń płacić będziemy dopiero w lutym – dziś mija termin zapłaty ZUS za grudzień. Dziś, bo mamy właśnie pierwszy roboczy dzień po 15 stycznia.

CZYTAJ SKŁADKA ZUS W GRUDNIU, CZYLI ZDĄŻYĆ PRZED POLSKIM ŁADEM

Styczniowy termin nie dotyczy tych przedsiębiorców, którzy zapobiegliwie opłacili ZUS za grudzień jeszcze w grudniu. Tak się bowiem składa, że chociaż późniejszy termin opłacenia składek w związku z Polskim Ładem wchodzi w życie dopiero w lutym – to zakaz odliczania składki zdrowotnej od podatku – już 1 stycznia.

TERMIN ZUS POLSKI ŁAD
TERMIN ZUS MIJA DZIŚ / PREZES ZUS GERTRUDA UŚCIŃSKA W CZASIE KONFERENCJI DOT. POLSKIEGO ŁADU / FOT. ZUS

Można się było uchronić przed tym zakazem w przypadku składki za grudzień przelewając ją na konto ZUS jeszcze w grudniu – i zaoszczędzić w ten sposób ponad 200 złotych. Ale uwaga – na część podatników nadal czyha pułapka kosztowa. Niektóre banki (np. mBank) stosują obniżone stawki płatności za prowadzenie rachunku firmowego pod warunkiem, że przedsiębiorca dokona w ciągu miesiąca co najmniej jednej płatności na rachunek ZUS. Jak uniknąć tej płatności?

Opłata za konto firmowe w mBanku – jak uniknąć?

W przypadku mBanku o stosowaniu obniżonej opłaty mówi poniższe zdanie.

„Opłata za rachunek wynosi 0 zł pod warunkiem wykonania przez Posiadacza rachunku minimum jednego przelewu do ZUS w miesiącu, którego opłata dotyczy. Opłata za prowadzenie rachunku wynosi 19 zł jeżeli Klient nie wykona w miesiącu którego opłata dotyczy minimum jednego przelewu do ZUS.”

Taryfa prowizji i opłat z 15.10.2021

Wynika z niego, że nie ma znaczenia jak wysokiej płatności na rachunek ZUS dokonamy – każda, nawet najniższa powinna spowodować, że mBank nie naliczy 19 złotych miesięcznej opłaty. Żeby uniknąć opłaty można więc jeszcze w styczniu opłacić część składki za luty – a w lutym uzupełnić ją do pełnej wysokości.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

TERMIN ZUS MIJA DZISIAJ - NIE PRZEGAP. NOWY, PÓŹNIEJSZY TERMIN DOPIERO OD LUTEGO

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Szykuje się rekordowa podwyżka składek na ZUS w przyszłym roku. O 187 zł i 56 groszy więcej od stycznia mogą zapłacić mikroprzedsiębiorcy, którzy rozliczają...

POLSKA

Rząd proponuje obniżkę podatków. Tym razem naprawdę. Ale obniżkę w stosunku do podwyżki, którą m.in. przedsiębiorcom zafundował w ramach Polskiego Ładu.

POLSKA

Od środy obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski mogą się ubiegać o nadanie numeru pesel. Po jego uzyskaniu uchodźcy mogą wystąpić o...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Zmiana formy opodatkowania – kiedy skala podatkowa, podatek liniowy lub ryczałt? Termin mija już w poniedziałek

%d bloggers like this: