NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Teraz kwestia PIT-11, który powinien być już teoretycznie złożony w urzędzie skarbowym. W praktyce jednak wiele osób mogło mieć z tym spory problem. Jak informowaliśmy już w BIZNES24, chodzi o tych przedsiębiorców, którzy zatrudniali w ubiegłym roku uchodźców z Ukrainy na mocy specustawy bez nadanego numeru PESEL. Oto jak rozliczyć pracownika bez PESEL-u zapytaliśmy Ministerstwo Finansów i otrzymaliśmy odpowiedź. O komentarz poprosiliśmy Radosława Żuka, doradcę podatkowego i partnera w kancelarii Żuk i Pośpiech. Dzień dobry.
RADOSŁAW ŻUK, KANCELARIA ŻUK I POŚPIECH: Dzień dobry, pani redaktor.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
NG: Pozwolę sobie przytoczyć wypowiedź, a właściwie fragmenty wypowiedzi Ministerstwa Finansów. To jest odpowiedź na pytanie, jak złożyć deklarację PIT-11 za pracownika, który nie posiada numeru PESEL, czyli dokładnie ten temat, o którym rozmawialiśmy w zeszłym tygodniu. No i tutaj jest odpowiedź Ministerstwa Finansów, które przekazało nam, iż:
„Ministerstwo Finansów nie planuje przedłużenia terminu na składanie informacji PIT-11 za 2022. Warto wskazać, że płatnicy w celu wykonywania swoich obowiązków powinni na wszystkich dokumentach związanych z opodatkowaniem wskazywać prawidłowy identyfikator podatkowy podatnika. Podatnicy są z kolei zobowiązani podawać identyfikator podatkowy na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych. No i na koniec identyfikatorem podatkowym podatników będących osobami fizycznymi nie będących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług lub nie prowadzących działalności gospodarczej jest numer PESEL. Ministerstwo Finansów wielokrotnie informowało w komunikatach o tym, że brak właściwego identyfikatora podatkowego w PIT-11 uniemożliwi jego złożenie.”
Odpowiedź w całości zamieścimy na naszej stronie internetowej. A teraz prośba o komentarz co do tej odpowiedzi. Pierwsze co widać to to, że resort w sumie… nie odpowiedział na nasze pytanie.
RŻ: Ta odpowiedź to jest jawna kpina z obowiązków, które mają wykonywać płatnicy. To pokazuje taką nawet powiedziałbym trochę butę Ministerstwa Finansów, gdyż przerzucają całą odpowiedzialność na ludzi kompletnie niewinnych. Oczywiście było to dla wszystkich jasne, że ten cudzoziemiec powinien posiadać PESEL, ale żadne przepisy polskiego prawa nie przewidywały i nie przewidują, że można za kogoś wystąpić o nadanie numeru PESEL. Z tego pisma wynika, że trzeba się posługiwać numerem PESEL, na który był czas, żeby uzyskać. Tylko przypomnijmy, że ten numer PESEL to musi uzyskać sam cudzoziemiec. On ten wniosek powinien był złożyć, tego nie uczynił. Najczęściej już wyjechał z Polski, nie wiadomo gdzie go szukać.

Wczoraj minął termin na złożenie tych PIT-ów 11. No i one oczywiście w dalszym ciągu nie przechodziły przez bramkę Ministerstwa Finansów. Więc wielu pracodawców jest zrozpaczonych i nie wie tak naprawdę, jak z tego całego impasu wybrnąć. Tutaj Ministerstwo Finansów powinno wykazać się minimalną elastycznością, czyli umożliwieniem tego, aby w takich sytuacjach w przypadku nierezydentów, którzy faktycznie tego PESEL-u nie mają, było możliwe złożenie takiego PIT-11. Przecież to nie jest żaden problem techniczny. Wystarczy odkliknięcie jednej rzeczy w bramce Ministerstwa Finansów, czyli tego miejsca, gdzie ten PESEL się pojawia, że nie jest on konieczny i pozbywamy się tak naprawdę całego problemu.
NG: Przypomnijmy dla tych z naszych widzów, którzy nie są w temacie, którzy nie słyszeli naszej rozmowy z ubiegłego tygodnia – jak wielu przedsiębiorców to dotyka i w jakich sytuacjach tak naprawdę zostali oni postawieni przed tym problemem. Bo co warto podkreślić, ten obowiązek tyczy się wszystkich umów, nie tylko umów o pracę, więc to są np. również prace sezonowe.
RŻ: Dokładnie tak. I to właśnie często dotyczy takich prac sezonowych, umów-zlecenia, umów o dzieło, również tak, jak mówiliśmy, umów o pracę, gdzie mamy obowiązki płatnika, czyli jesteśmy czyimś szeroko rozumianym pracodawcą. Fiskus tam nie ufa tym pracownikom, że oni podatek zapłacą. Stąd jest ta instytucja, że pracodawca musi policzyć, ile tego podatku trzeba i odprowadzić ten podatek z tegoż wynagrodzenia. I oczywiście pracodawcy tak czynili ci, którzy przynajmniej chcą teraz tego chcieli złożyć ten PIT-11, ale nie mają możliwości, aby teraz poprawnie to wszystko wykazać.
Czyli w teorii mogą spotkać ich z tego tytułu nieprzyjemności. Aczkolwiek ja uważam, że tutaj nie ponoszą żadnej winy, bo tutaj trzeba by było się wykazać winą umyślną, więc takie odpowiedzialności być w tej sytuacji oczywiście nie może. No ale ta sytuacja pokazuje też, że niestety Ministerstwo Finansów kompletnie nie patrzy na to, że tutaj bardzo prostym działaniem można rozwiązać taki problem. I to jest szczerze mówiąc, dla mnie dosyć szokujące działanie i to pismo, które otrzymaliście państwo jako redakcja to niestety potwierdza.
NG: No ale co teraz? No bo pismo otrzymaliśmy, widzimy, że PIT powinien być złożony i koniec. To co ma zrobić taki pracodawca? Ma teraz szukać tego obywatela Ukrainy, namawiać go do powrotu do Polski i prosić, żeby złożył wniosek o PESEL? Czy ma jakąkolwiek inną możliwość wybrnięcia w tej sytuacji?
RŻ: Bądźmy realistami, tutaj często nie wiemy, gdzie ta osoba się znajduje, także to jest mało realne, żeby te osoby otrzymały numer PESEL. Zresztą to byłyby jakieś dodatkowe koszty związane z tym, że ta osoba tu musi przybyć do Polski, ten numer PESEL uzyskać, także nikt sobie na to na pewno nie pozwoli. Wyjściem z tej sytuacji mogłoby być to, niektóre firmy w ten sposób uczyniły – złożyły te PITy-11 w formie papierowej – takiej, która jest zakazana, ale chciały pokazać, że my jesteśmy płatnikami, którzy chcą się wywiązywać z obowiązków, które nakłada na nas ustawodawca. Jednak ministerstwo nam takiej opcji nie daje.
Mimo wszystko jest dobra wola z naszej strony – wysłaliśmy te PITy-11 w formie papierowej na właściwy adres urzędu skarbowego.
Druga opcja – to się udało niektórym osobom wczoraj, z tego co się orientuję, bo też z wieloma klientami próbowaliśmy w różny sposób sobie z tym tematem poradzić. Udawało się niektórym te PITy-11 wysłać gdy zostały podane te pierwsze 6 cyfr tak jak w numeru PESEL, czyli rok, miesiąc i dzień urodzenia tego cudzoziemca i potem do końca zamiast podawać 5 cyfr było podawane 5 dziewiątek. Czyli można powiedzieć, że księgowi troszkę system złamali, bo ministerstwo twierdziło, że bez numeru PESEL się nie da. Ale niektórym wczoraj się udało z tymi dziesiątkami pięcioma na końcu i z datą urodzenia tego cudzoziemca. No ale drodzy Państwo, tak być nie powinno. Także tutaj musi kombinować przedsiębiorca, jak rozliczyć się, jak wykonać swoje obowiązki, a ministerstwo wręcz tutaj kłody pod nogi rzuca. Niestety.
NG: Tej sprawie będziemy się jeszcze przyglądać. Na razie dziękuję bardzo za rozmowę. Moim i Państwa gościem był Radosław Żuk, doradca podatkowy i partner w Kancelarii Żuk Pośpiech. Dziękuję bardzo za rozmowę.
RŻ: Dziękuję bardzo.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV