Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

TEMPO ZMNIEJSZANIA SKUPU AKTYWÓW W USA NIE TAKIE PEWNE (MINUTKI FED)

Zmniejszanie skupu aktywów przez Fed o 15 mld dolarów miesięcznie może przyspieszyć – wynika z opublikowanego w środę wieczorem zapisu listopadowej dyskusji Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Dolar na te informacje zareagował wzrostem, złoty bez zmian.

Jerome Powel, przewodniczący Rady Gubernatorów FED / FOT.: Federal Reserve

Kluczowe dla inwestorów w opisie dyskusji, czyli tzw. minutes (całość opisu poniżej) okazało się kilka zdań z 9-tej strony komunikatu. Wynika z nich, że uczestnicy spotkania z 2 i 3 listopada wielokrotnie podkreślali, że przyjęty w czasie listopadowego posiedzenia plan zmniejszania skupu aktywów o 15 mld dolarów miesięcznie – co doprowadziłoby do wygaszenia całego programu do września przyszłego roku – musi być realizowany z dużą elastycznością. Przy czym chodzi o ewentualne przyspieszenie zakręcania kurka z dolarami, które płyną na amerykański rynek ze strony FED.

CZYTAJ TEŻ: FED- ROZPOCZYNAMY ZMNIEJSZANIE SKUPU AKTÓW. PODWYŻKA STÓP JUŻ ZA ROK?

Uczestnicy [posiedzenia – dop. BIZNES24] podkreślili, że zachowanie elastyczności we wdrażaniu odpowiednich korekt polityki w oparciu o względy zarządzania ryzykiem powinno być naczelną zasadą prowadzenia polityki w obecnych, wysoce niepewnych warunkach. Niektórzy uczestnicy sugerowali, że zmniejszenie tempa skupu aktywów netto o ponad 15 miliardów dolarów każdego miesiąca może być uzasadnione, aby Komitet był w stanie lepiej dostosować zakres docelowy dla stopy funduszy federalnych, szczególnie w świetle presji inflacyjnej . Różni uczestnicy zauważyli, że Komitet powinien być przygotowany na dostosowanie tempa skupu aktywów i podniesienie docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych szybciej niż obecnie przewidywali to uczestnicy, jeśli inflacja nadal będzie utrzymywała się na poziomie wyższym niż poziomy zgodne z celami Komitetu. Jednocześnie, ze względu na utrzymującą się znaczną niepewność co do rozwoju łańcuchów dostaw, logistyki produkcji i przebiegu wirusa, wielu uczestników podkreślało, że cierpliwe podejście do napływających danych pozostaje odpowiednie, aby umożliwić dokładną ocenę zmian łańcucha dostaw zmian i ich implikacji dla rynku pracy i inflacji. Uczestnicy zauważyli, że Komitet nie zawaha się przed podjęciem odpowiednich działań w celu zaradzenia presji inflacyjnej, która zagraża jego długoterminowej stabilności cen i zatrudnieniu.

Do chwili rozpoczęcia zmniejszania programu skupu (tzw. taperingu) – Fed skupował co miesiąc obligacje skarbowe warte 80 mld dolarów i obligacje zabezpieczone hipotecznie za połowę tej kwoty. Listopad jest pierwszym miesiącem zmniejszania skupu – co oznacza, że zakupy w tymi miesiącu nie powinny być większe, niż 105 miliardów dolarów. Kluczowe dla decyzji o zmniejszeniu dodruku dolarów będą dane o tempie wzrostu cen, a z drugiej strony – dane z amerykańskiego rynku pracy. A te w czwartek okazały się bardzo dobre. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu poniżej 200 tys. Tak mało wniosków nie pojawiło się w amerykańskich pośredniakach od 1969 roku.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Jerome Powell pozostanie szefem amerykańskiego banku centralnego przez kolejne cztery lata. Prezydent Joe Biden ogłosił dziś po południu naszego czasu, że Powell pozostanie szefem...

USA

Bank centralny Stanów Zjednoczonych zdecydował o ograniczeniu tempa skupu aktywów o 15 mld dolarów miesięcznie. Fed pozostawił bez zmian stopy procentowe.

USA

FED rozpoczyna zmniejszanie comiesięcznego skupu aktywów. Już w listopadzie kupi obligacje warte maksymalnie 105 miliardów dolarów - to o 15 miliardów mniej, niż w...

POLSKA

Oczy rynku zwrócone będą w tym tygodniu na RPP i FED. Rada Polityki Pieniężnej i amerykańska rezerwa federalna zdecydują o wysokości stóp procentowych.