Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

TEMPO ZMNIEJSZANIA SKUPU AKTYWÓW W USA NIE TAKIE PEWNE (MINUTKI FED)

Zmniejszanie skupu aktywów przez Fed o 15 mld dolarów miesięcznie może przyspieszyć – wynika z opublikowanego w środę wieczorem zapisu listopadowej dyskusji Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Dolar na te informacje zareagował wzrostem, złoty bez zmian.

JEROME POWELL FED przyspiesza tapering
JEROME POWELL, PRZEWODNICZĄCY RADY GUBERNATORÓW FED, / FOT.: FEDERAL RESERVE

Kluczowe dla inwestorów w opisie dyskusji, czyli tzw. minutes (całość opisu poniżej) okazało się kilka zdań z 9-tej strony komunikatu. Wynika z nich, że uczestnicy spotkania z 2 i 3 listopada wielokrotnie podkreślali, że przyjęty w czasie listopadowego posiedzenia plan zmniejszania skupu aktywów o 15 mld dolarów miesięcznie – co doprowadziłoby do wygaszenia całego programu do września przyszłego roku – musi być realizowany z dużą elastycznością. Przy czym chodzi o ewentualne przyspieszenie zakręcania kurka z dolarami, które płyną na amerykański rynek ze strony FED.

CZYTAJ TEŻ: FED- ROZPOCZYNAMY ZMNIEJSZANIE SKUPU AKTÓW. PODWYŻKA STÓP JUŻ ZA ROK?

Uczestnicy [posiedzenia – dop. BIZNES24] podkreślili, że zachowanie elastyczności we wdrażaniu odpowiednich korekt polityki w oparciu o względy zarządzania ryzykiem powinno być naczelną zasadą prowadzenia polityki w obecnych, wysoce niepewnych warunkach. Niektórzy uczestnicy sugerowali, że zmniejszenie tempa skupu aktywów netto o ponad 15 miliardów dolarów każdego miesiąca może być uzasadnione, aby Komitet był w stanie lepiej dostosować zakres docelowy dla stopy funduszy federalnych, szczególnie w świetle presji inflacyjnej . Różni uczestnicy zauważyli, że Komitet powinien być przygotowany na dostosowanie tempa skupu aktywów i podniesienie docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych szybciej niż obecnie przewidywali to uczestnicy, jeśli inflacja nadal będzie utrzymywała się na poziomie wyższym niż poziomy zgodne z celami Komitetu. Jednocześnie, ze względu na utrzymującą się znaczną niepewność co do rozwoju łańcuchów dostaw, logistyki produkcji i przebiegu wirusa, wielu uczestników podkreślało, że cierpliwe podejście do napływających danych pozostaje odpowiednie, aby umożliwić dokładną ocenę zmian łańcucha dostaw zmian i ich implikacji dla rynku pracy i inflacji. Uczestnicy zauważyli, że Komitet nie zawaha się przed podjęciem odpowiednich działań w celu zaradzenia presji inflacyjnej, która zagraża jego długoterminowej stabilności cen i zatrudnieniu.

Do chwili rozpoczęcia zmniejszania programu skupu (tzw. taperingu) – Fed skupował co miesiąc obligacje skarbowe warte 80 mld dolarów i obligacje zabezpieczone hipotecznie za połowę tej kwoty. Listopad jest pierwszym miesiącem zmniejszania skupu – co oznacza, że zakupy w tymi miesiącu nie powinny być większe, niż 105 miliardów dolarów. Kluczowe dla decyzji o zmniejszeniu dodruku dolarów będą dane o tempie wzrostu cen, a z drugiej strony – dane z amerykańskiego rynku pracy. A te w czwartek okazały się bardzo dobre. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu poniżej 200 tys. Tak mało wniosków nie pojawiło się w amerykańskich pośredniakach od 1969 roku.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

ŚWIAT

A za oceanem senat zatwierdził kandydaturę Jerome'a Powella na drugą kadencję jako szefa amerykańskiej rezerwy federalnej.

USA

Fed podnosi stopy o 50 punktów bazowych i ogłasza początek zacieśniania bilansu. Ale na razie nie zamierza agresywnie walczyć z inflacją.

USA

Czy Jerome Powell otworzy puszkę z największą podwyżką stóp w USA od 1994 roku? O 20:30 konferencja szefa Fed, transmisja po polsku tylko w...

%d bloggers like this: