Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

TAURON I RAFAKO WCIĄŻ ROZMAWIAJĄ. W TLE KOLEJNA AWARIA

Tauron i Rafako wciąż rozmawiają. W prokuratorii generalnej o 16:15 wciąż trwały rozpoczęte rano rozmowy – wynika z informacji telewizji BIZNES24. Tymczasem w bloku w Jaworznie – który jest kością niezgody – dziś znów awaria.

Radosław Domagalski-Łabędzki
Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Rafako

Według informacji przekazanych przez spółkę Tauron – uszkodzeniu uległ układ młynowy, który kruszy węgiel zanim trafi on do kotła. Tauron poinformowała, że naprawa zakończy się najpóźniej jutro.

KOŃCZY SIĘ PALIWO DLA INFLACJI. PIENIĘDZY W POLSCE PRZYBYWA NAJWOLNIEJ OD WRZEŚNIA 2017 ROKU

Według Tauronu, do którego należy elektrownia w Jaworznie, wady układu młynowego są jednym z problemów zidentyfikowanych w bloku, za którego budowę odpowiadała spółka Rafako. Wykonawca na te oskrarżenia odpowiada zarzucając Tauronowi używanie węgla słabej jakości. Konflikt doprowadził do tego, że 11 stycznia Tauron zażądał od Rafako zapłaty 1.3 miliarda złotych kary umownej. Rafako odpowiedziało groźbą ogłoszenia upadłości – co byłoby o tyle trudną sytuacją dla Taurona, że nie ma w Polsce drugiej spółki o takim doświadczeniu w budowie bloków opalanych węglem jak Rafako.

KURS RAFAKO
KURS RAFAKO 24.01.2023 O 16:43, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Obie spółki notowane są na GPW i w obu istotnym akcjonariuszem jest Skarb Państwa – w Tauronie bezpośrednio, a w Rafako – przez Polski Fundusz Rozwoju. To paradoksalnie nie ułatwia zawarcia porozumienia, bo Tauron nadzoruje Jacek Sasin, a Polski Fundusz Rozwoju – zwalczany przez Sasina premier Mateusz Morawiecki.
Obaj politycy od końca ubiegłego tygodnia sugerują jednak, że spółki powinny dążyć do kompromisu.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

TAURON I RAFAKO WCIĄŻ ROZMAWIAJĄ. W TLE KOLEJNA AWARIA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Tauron oskarża Rafako o zerwanie mediacji. Nasze źródła zbliżone do Rafako twierdzą, że to nieprawda.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O grożącym Rafako postępowaniu upadłościowym rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Radosławem Domagalskim-Łabędzkim, prezesem Rafako.

GPW

Rafako grozi upadłością. To efekt wezwania do zapłaty 1.3 mld zł kar umownych (wraz z odsetkami), które spółka otrzymała od Tauronu.

GPW

Enea z zyskiem, a Tauron ze stratą - spółlki opublikowały swoje wyniki.

%d bloggers like this: