Według informacji przekazanych przez spółkę Tauron – uszkodzeniu uległ układ młynowy, który kruszy węgiel zanim trafi on do kotła. Tauron poinformowała, że naprawa zakończy się najpóźniej jutro.
KOŃCZY SIĘ PALIWO DLA INFLACJI. PIENIĘDZY W POLSCE PRZYBYWA NAJWOLNIEJ OD WRZEŚNIA 2017 ROKU
Według Tauronu, do którego należy elektrownia w Jaworznie, wady układu młynowego są jednym z problemów zidentyfikowanych w bloku, za którego budowę odpowiadała spółka Rafako. Wykonawca na te oskrarżenia odpowiada zarzucając Tauronowi używanie węgla słabej jakości. Konflikt doprowadził do tego, że 11 stycznia Tauron zażądał od Rafako zapłaty 1.3 miliarda złotych kary umownej. Rafako odpowiedziało groźbą ogłoszenia upadłości – co byłoby o tyle trudną sytuacją dla Taurona, że nie ma w Polsce drugiej spółki o takim doświadczeniu w budowie bloków opalanych węglem jak Rafako.

Obie spółki notowane są na GPW i w obu istotnym akcjonariuszem jest Skarb Państwa – w Tauronie bezpośrednio, a w Rafako – przez Polski Fundusz Rozwoju. To paradoksalnie nie ułatwia zawarcia porozumienia, bo Tauron nadzoruje Jacek Sasin, a Polski Fundusz Rozwoju – zwalczany przez Sasina premier Mateusz Morawiecki.
Obaj politycy od końca ubiegłego tygodnia sugerują jednak, że spółki powinny dążyć do kompromisu.
Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV
