Rezerwa, którą Tauron zawiązał w segmencie wytwarzania to aż 943 miliony złotych. Zarząd tłumaczy, że obawia się, iż w II półroczu będzie musiał sprzedawać – na podstawie kontraktów terminowych – prąd poniżej kosztu wytworzenia. Dodatkową rezerwę o wartości 84 milionów złotych Tauron zawiązał w segmencie Wydobycie.
Gdyby nie odpisy spółka miałaby miliard 300 milionów złotych zysku – czyli sporo powyżej oczekiwań, które analitycy ankietowani przez PAP wyliczali na 1 miliard 140 milionów złotych. Wyższe od oczekiwań okazały się też przychody Taurony – wyniosły w II kwartale 8 miliardów 300 milionów złotych, oczekiwano ośmiu miliardów.
Rachunki zysków i strat spółek energetycznych są od co najmniej miesiąca pod baczną obserwacją nie tylko giełdowych inwestorów. Rynek wycenia energię elektryczną na podstawie cen produkcji prądu z gazu, czyli najdroższą obecnie metodą. Tymczasem polskie elektrownie produkują go przede wszystkim w kotłach opalanych węglem, który – jak mówił BIZNES24 szef związkowców w Polskiej Grupie Górniczej – sprzedawany jest do elektrowni w tej samej cenie, co przed rokiem. To oznacza, że wytwórcy energii powinni wykazywać rekordowe zyski, o których specjalnym opodatkowaniu wspominają politycy. Ale konkretnych projektów na razie nie ma.
Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV