Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

FIRMA

RZĄD SZYKUJE TARCZĘ ANTYŁADOWĄ. WRESZCIE (ZMIANY W POLSKIM ŁADZIE)

Zmiany w Polskim Ładzie – rząd najwyraźniej szykuje Tarczę Antyładową, która ma ochronić część podatników przed absurdami wprowadzonych w styczniu zmian podatkowych. Na stronie Kancelarii Premiera pojawiła się informacja o wpisaniu kolejnych projektów zmian w Polskim Ładzie do wykazu prac legislacyjnych.

Polski Ład Mateusz Morawiecki
PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI / FOT.: KPRM

Zmiany w Polskim Ładzie mają dotyczyć obszaru podatkowego i ubezpieczeń społecznych, a przede wszystkim zasad ustalania dochodu przez przedsiębiorców dla celów składki zdrowotnej oraz zwiększenia wsparcia dla rodzin z dziećmi w zakresie podatku PIT – jak zostało to sformułowane.

Jak czytamy w rządowych dokumentach – „rozwiązania planowane w projekcie realizują główne postulaty społeczne związane z wejściem w życie Polskiego Ładu w obszarze podatków oraz ubezpieczeń zdrowotnych”.

Zmiany w Polskim Ładzie dla samotnych rodziców i dla etatowców

W informacji rządu zawarto też propozycje rozwiązań, m.in. wprowadzenie korzystnych rozwiązań dla niepełnych rodzin, złagodzenie mechanizmu stosowania kwoty wolnej w trakcie roku, rozszerzenie kręgu podatników, dla których „Polski Ład” jest neutralny.

CZYTAJ TEŻ: 600+ NIE BĘDZIE. POLICZYLIŚMY ILE JEST WARTE 500+ DZISIAJ

Pierwsza z propozycji daje nadzieję, że rodzice samotnie wychowujący dzieci odzyskają prawo do wspólnego rozliczenia podatkowego z dziećmi. Ponieważ dzieci w większości nie mają opodatkowanych dochodów – w praktyce oznacza to możliwość pomnożenia kwoty wolnej od podatku przez liczbę osób wchodzących w skład niepełnej rodziny (rodzic + dzieci na utrzymaniu)

Druga z propozycji być może uchroni osoby, które nie złożyły na czas formularza PIT-2 pozwalającego odliczać w ciągu roku podatkowego kwotę wolną przed gwałtowną obniżką wynagrodzenia netto. Obniżką, którą w rozliczeniu rocznym rekompensuje zastosowanie kwoty wolnej – ale na tę rekompensatę trzeba czekać nawet półtora roku (np. od stycznia 2022 gdy osoba bez prawa do rozliczania kwoty wolnej w ciągu roku otrzymała pierwsze obniżone wynagrodzenie – do czerwca 2023 roku, kiedy dostanie zwrot podatku).

ZMIANY W POLSKIM ŁADZIE
ZMIANY W POLSKIM ŁADZIE M.IN. DLA RODZICÓW SAMOTNIE WYCHOWUJĄCYCH DZIECI / FOT. PEXELS

Najbardziej tajemnicza jest trzecia propozycja – rozszerzenie kręgu osób, dla których Polski Ład będzie neutralny podatkowo – czyli które przy identycznych dochodach brutto w 2021 i 2022 roku – będą miały też identyczne dochody netto.

Z punktu widzenia podatników bezpieczniej byłoby, gdyby rząd planował rozszerzenie kręgu osób, których dochody netto nie spadły po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Rozszerzenie kręgu osób dla których zmiany są neutralne może oznaczać również zmniejszenie grupy tych, dla których zmiany okazały się korzystne (np. osób z niskimi dochodami).

Zmiany w Polskim Ładzie – kiedy dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy liczą, że szybko wprowadzone zostaną zmiany naprawiające m.in. jeden z najbardziej kuriozalnych błędów Polskiego Ładu – czyli składkę zdrowotną płaconą od niesprzedanych zapasów. Problem w tym, że dochód wynikający z tzw. spisu z natury przedsiębiorcy musieli wykazać do końca stycznia – a w lutym będą musieli zapłacić od niego składkę zdrowotną. Rząd, Sejm, Senat i Prezydent mają więc niewiele czasu, by pomóc firmom.

CZYTAJ TEŻ:KONIEC ABSURDALNEJ SKŁADKI ZDROWOTNEJ? SOBOŃ OBIECUJE, ŻE POSŁUCHA PRZEDSIĘBIORCÓW

Zmiany w Polskim Ładzie tym razem mają zostać wprowadzone drogą ustawową. Ministerstwo Finansów wcześniej usiłowało część z ujawnionych po wejściu w życie Polskiego Ładu dziur łatać rozporządzeniami. Ale prawnicy oprotestowali ten pomysł. Zgodnie z obowiązującą w Polsce (i zakotwiczoną w Konsytucji) hierarchią nie można ustawy zmieniać rozporządzeniem – czyli aktem niższego rzędu, niż ustawa.

Polski Ład podniesie koszty wynagrodzeń
MINISTER FINANSÓW TADEUSZ KOŚCIŃSKI / FOT. MF

Nie jest jasne kto przygotuje Tarczę Antyładową (nazwa nadana przez BIZNES24, nie należy jej traktować jako oficjalnej nazwy używanej przez rząd). Według m.in. Radia RMF w kierownictwie PiS zapadła już decyzja o dymisji ministra finansów Tadeusza Kościńskiego i jest zastępcy – Jana Sarnowskiego. PiS ma nadzieję, że poświęcenie Kościńskiego i Sarnowskiego wystarczy, żeby odbić się od fatalnego PR związanego ze słabym przygotowaniem zmian podatkowych. W końcu stycznia do Ministerstwa Finansów skierowany został były wiceminister skarbu Artur Soboń z zadaniem posprzątania po Polskim Ładzie.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RZĄD SZYKUJE TARCZĘ ANTYŁADOWĄ. WRESZCIE (ZMIANY W POLSKIM ŁADZIE)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

618 złotych, 24 grosze za megawatogodzinę. Jak ma się ta cena do stawek, które płacili dotychczas samorządowcy za energię elektryczną? O tym rozmawiał Marcin...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jakie skutki może mieć zapowiadany nowy podatek i jak wpłynie na kondycję polskich przedsiębiorstw brak pieniędzy z KPO rozmawiała Natalia Gorzelnik z...

POLSKA

Dzisiaj o północy mija termin zapłacenia VAT i wysłania dokumentu JPK.

BIZNES I POLITYKA

O tym, że katastrofa ekologiczna na Odrze niemal z dnia na dzień odcięła dużą grupę przedsiębiorców od możliwości zarabiania pieniędzy, mówiliśmy w BIZNES24 na...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: