Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

SZYKUJE SIĘ WIELKIE EUROPEJSKIE OSZCZĘDZANIE. OTO CO USTALONO NA NADZWYCZAJNYM SZCZYCIE W BRUKSELI

Sufit dla cen gazu importowanego do Europy i minimalizacja czasu pracy podnoszących ceny prądu elektrowni gazowych. Unijny pakiet interwencji na rynku energii nie jest jeszcze gotowy – ale nabrał dziś sporo kształtów w czasie spotkania unijnych ministrów energii.

SZYKUJE SIĘ WIELKIE EUROPEJSKIE OSZCZĘDZANIE. OTO CO USTALONO NA NADZWYCZAJNYM SZCZYCIE W BRUKSELI
Kadri Simson

Unijna Komisarz ds. energii Kadri Simson mówiła po spotkaniu, że Komisja przedstawi na podstawie dzisiejszych dyskusji finalne propozycje już w przyszły wtorek.

Wśród nich znajduje się m.in., wzorowany na znanym od lipca programie oszczędzania gazu, system ograniczania zużycia prądu w godzinach szczytu. Mają być z niego wyłączone – produkujące najdroższą obecnie w Unii energię elektryczną – elektrownie gazowe. Ma to spowodować, że unijny mechanizm ustalania cen prądu nie będzie ich brał pod uwagę, więc ceny automatycznie spadną do poziomu kolejnego pod względem kosztów źródła prądu – czyli najpewniej instalacji OZE.

Państwa członkowskie są zwykle bardzo niechętne wobec stosowania wiążących je środków. Ale to jest dokładnie to, co Komisja Europejska rozważa. Zaproponujemy wiążące cele redukcji zużycia prądu w godzinach szczytu. Jeśli sprawimy, że produkujące najdroższą energię elektrownie gazowe nie będą potrzebne – uporamy się z wyzwaniem, przed którym stają obecnie rządy w całej Unii Europejskiej.

Kadri Simson

Na czym dokładnie miałoby polegać wyłączanie z systemu elektrowni gazowych? Czy należy rozumieć – dosłownie – że ich praca będzie wygaszana? O tym mówił w BIZNES24 dr Kamil Lipiński, starszy analityk w Polskim Instytucie Ekonomicznym. – To skrót myślowy, w którym chodzi o zmiany w skomplikowanym systemie tzw. merit order, w myśl którego ceny wyznacza najdroższy uczestnik rynku, czyli w tym przypadku gazówki – wyjaśnił.

Wbrew podawanym m.in. przez Agencję Bloomberga przeciekom na liście propozycji, które ministrowie energii uzgodnili z Komisją Europejską, jest również ograniczenie cen gazu importowanego do Europy. Na początku przyszłego tygodnia mają się odbyć spotkania z rządami państw, które dziś są najmocniej uzależnione od rosyjskiego gazu – mówił Jan Sikela, czeski minister energii.

Limit cen gazu jest z punktu widzenia rynku najtrudniejszym tematem. Potrzebujemy nieco więcej czasu, żeby przeanalizować, jakie będą skutki jego wprowadzenia. Wśród państw przeważa pogląd, że potrzebujemy ograniczenia cen gazu jako środka nadzwyczajnego. Ale prosimy, żeby dali Państwo nam i Komisji trochę więcej czasu na ustalenia, w jakiej kolejności należy wdrożyć ograniczenie ceny.

Jan Sikela

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SZYKUJE SIĘ WIELKIE EUROPEJSKIE OSZCZĘDZANIE. OTO CO USTALONO NA NADZWYCZAJNYM SZCZYCIE W BRUKSELI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

USA

Amazon pobił oczekiwania rynku. Swoje wyniki za 4 kwartał opublikował również Amazon. Spółka należąca do jednego z najbogatszych ludzi na ziemi miała ponad 149...

USA

Kwartalna sprzedaż Apple najgorsza od 6 lat. Sprzedaż Apple spadła o 5% w IV kwartale zeszłego roku i jest to największy kwartalny spadek od...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wakacje kredytowe były chyba hasłem, które najmocniej kosztowo obciążyło wyniki banków w 2022 roku. O tym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bożeną Graczyk,...

%d bloggers like this: