Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

BIZNES I POLITYKA

SZEFOWA BANKU ROSJI ZREZYGNOWAŁA PO INWAZJI – TWIERDZI BLOOMBERG

Szefowa Banku Rosji Elwira Nabiullina zrezygnowała po inwazji donosi Agencja Bloombera.

ELWIRA NABIULLINA SZEFOWA BANKU ROSJI
ELWIRA NABIULLINA SZEFOWA BANKU ROSJI / FOT. MATERIAŁY PRASOWE BANKU ROSJI

Bloomberg informując o rezygnacji Nabiulliny w reakcji na napaść na Ukrainę powołuje się na cztery osoby z otoczenia Nabiulliny. Ostatecznie szefowa Banku Rosji wycofała rezygnację – pod naciskiem Władimira Putina, który miał ją przekonać, że odejście w takim momencie zostanie odebrane jako zdrada.

Kim jest Elwira Nabiullina

Nabiullina to jeden z filarów ekonomicznej polityki Władimira Putina. Chwalona zresztą również na zachodzie za stabilną politykę monetarną, którą zdusiła inflację w Rosji i bardzo dobrą komunikację z rynkami finansowymi. Informacja jest tym bardziej zaskakująca, że w ubiegłym tygodniu Putin mianował Nabiullinę na trzecią z kolei kadencję szefowej Banku Rosji.

Od czasu inwazji Elwira Nabiullina raz pojawiła się publicznie – ogłaszając w zimnym, technicznym tonie, poluźnienie wymogów finansowych obejmujących rosyjskie banki.

Według Bloomberga istnieje też drugie wystąpienie Nabiulliny z początku marca, skierowane do pracowników Banku Rosji. Informuje w nim, że nie będzie komentować polityki, a całą swoją energie skupi na opanowaniu trudnej sytuacji gospodarczej, w jakiej z powodu sankcji znalazła się Rosja.

Współpracownicy dystansują się wobec Putina?

To już druga dziś informacja o porzuceniu – nawet jeśli nieskutecznym – Władimira Putina przez osobę z otoczenia Kremla. Wcześniej wyjazd z Rosji ogłosił Anatolij Czubajs, wieloletni gospodarczy doradca Putina.

Przeciek z otoczenia Nabiulliny, który światło dzienne ujrzał cztery tygodnie po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę może świadczyć o tym, że Putin słabnie wewnątrz rosyjskiej elity władzy. A to może skłaniać osoby cenione poza Rosją – takie, jak właśnie szefowa Banku Rosji, czy Anatolij Czubajs – pamiętany jeszcze ze swojego reformatorskiego zapału z początku lat 90-tych, gdy był jedną z głównych figur w otoczeniu Borysa Jelcyna – do ratowania swojej pozycji przez odcinanie się od prezydenta Rosji.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SZEFOWA BANKU ROSJI ZREZYGNOWAŁA PO INWAZJI - TWIERDZI BLOOMBERG

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się dzieje na Dalekim Wschodzie wśród największych sojuszników Władimira Putina rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, prezesem Amber Global...

BIZNES I POLITYKA

Putin włączy okupowane tereny do Rosji? Putin może już w piątek ogłosić aneksję okupowanych terytoriów- przewiduje brytyjski resort obrony.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może oznaczać ogłoszenie mobilizcji w Rosji rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Janem Piekło, byłym ambasadorem Polski w Ukrainie.

BIZNES I POLITYKA

Orlen chce przejąć rosyjską rafinerię. Niemiecki rząd federalny przystąpił do przejmowania aktywów Rosnieftu na terenie Niemiec. Jednym z jej kluczowych elementów jest rafineria w...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: