Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

SZEFOWA BANKU ROSJI ZREZYGNOWAŁA PO INWAZJI – TWIERDZI BLOOMBERG

Szefowa Banku Rosji Elwira Nabiullina zrezygnowała po inwazji donosi Agencja Bloombera.

ELWIRA NABIULLINA SZEFOWA BANKU ROSJI
ELWIRA NABIULLINA SZEFOWA BANKU ROSJI / FOT. MATERIAŁY PRASOWE BANKU ROSJI

Bloomberg informując o rezygnacji Nabiulliny w reakcji na napaść na Ukrainę powołuje się na cztery osoby z otoczenia Nabiulliny. Ostatecznie szefowa Banku Rosji wycofała rezygnację – pod naciskiem Władimira Putina, który miał ją przekonać, że odejście w takim momencie zostanie odebrane jako zdrada.

Kim jest Elwira Nabiullina

Nabiullina to jeden z filarów ekonomicznej polityki Władimira Putina. Chwalona zresztą również na zachodzie za stabilną politykę monetarną, którą zdusiła inflację w Rosji i bardzo dobrą komunikację z rynkami finansowymi. Informacja jest tym bardziej zaskakująca, że w ubiegłym tygodniu Putin mianował Nabiullinę na trzecią z kolei kadencję szefowej Banku Rosji.

Od czasu inwazji Elwira Nabiullina raz pojawiła się publicznie – ogłaszając w zimnym, technicznym tonie, poluźnienie wymogów finansowych obejmujących rosyjskie banki.

Według Bloomberga istnieje też drugie wystąpienie Nabiulliny z początku marca, skierowane do pracowników Banku Rosji. Informuje w nim, że nie będzie komentować polityki, a całą swoją energie skupi na opanowaniu trudnej sytuacji gospodarczej, w jakiej z powodu sankcji znalazła się Rosja.

Współpracownicy dystansują się wobec Putina?

To już druga dziś informacja o porzuceniu – nawet jeśli nieskutecznym – Władimira Putina przez osobę z otoczenia Kremla. Wcześniej wyjazd z Rosji ogłosił Anatolij Czubajs, wieloletni gospodarczy doradca Putina.

Przeciek z otoczenia Nabiulliny, który światło dzienne ujrzał cztery tygodnie po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę może świadczyć o tym, że Putin słabnie wewnątrz rosyjskiej elity władzy. A to może skłaniać osoby cenione poza Rosją – takie, jak właśnie szefowa Banku Rosji, czy Anatolij Czubajs – pamiętany jeszcze ze swojego reformatorskiego zapału z początku lat 90-tych, gdy był jedną z głównych figur w otoczeniu Borysa Jelcyna – do ratowania swojej pozycji przez odcinanie się od prezydenta Rosji.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SZEFOWA BANKU ROSJI ZREZYGNOWAŁA PO INWAZJI - TWIERDZI BLOOMBERG

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

LPP definitywnie wycofuje się z Rosji. Zarząd największej rodzimej odzieżowej spółki podjął decyzję o sprzedaży należącej do grupy zarejestrowanej w Rosji spółki RE Trading...

ŚWIAT

Zdaniem polskiego rządu Komisja Europejska nie może pomagać Rosji w omijaniu sankcji. Chodzi o wytyczne KE budzącą kontrowersje interpretację tego, w jaki sposób kraje...

ŚWIAT

Ustawa Lend-Lease ułatwiająca wysyłanie sprzętu wojskowego i uzbrojenia do Ukrainy i państw z flanki wschodniej została podpisana przez Prezydenta USA Joe Bidena. Przepisy opierają...

ŚWIAT

Przywódcy G7 podczas niedzielnego wirtualnego spotkania zobowiązali się do stopniowego zmniejszania zależności od rosyjskiej energii poprzez stopniowe wycofywanie lub zakaz importu rosyjskiej ropy. Szefowie...

%d bloggers like this: