Connect with us

Hi, what are you looking for?

FX

SZEF NBP PRZEDSTAWI DECYZJE RPP – ZMIANY W KOMUNIKACJI NBP

Od teraz komunikat po posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej przekazywać będzie wyłącznie jej przewodniczący lub prowadzący posiedzenie, bez udziału dwóch innych członków RPP jak to miało miejsce dotychczas – wynika z uchwały RPP, zmieniającej regulamin Rady.

Zmiany oznaczają de facto, że komunikat po posiedzeniu Rady będzie przedstawiał osobiście Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, który z urzędu przewodniczy posiedzeniom RPP.

Jak tłumaczy Departament Komunikacji NBP zmiany oznaczają dostosowanie do praktyki wiodących banków centralnych np. amerykańskiego Fed-u czy Europejskiego Banku Centralnego.

Tak naprawdę zmiany w komunikacji niewiele na razie zmieniają, gdyż konferencje RPP od ponad roku się nie odbywają. I nie wiadomo kiedy zostaną wznowione. Ostatnia konferencja RPP po comiesięcznym posiedzeniu miała miejsce 4 marca 2020 r. Później z powodu pandemii spotkania z dziennikarzami zostały odwołane.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BANKI

Podniesienie stóp procentowych w niejasnej sytuacji pandemicznej byłoby nie właściwe, a wszystkie decyzje NBP powinny wpływać pozytywnie na polską gospodarkę - powiedział Prezes NBP...

OTOCZENIE MAKRO

Po wczorajszym finalnym odczycie inflacji konsumenckiej za czerwiec dzisiaj poznaliśmy wskaźnik inflacji bazowej przedstawiany przez Narodowy Bank Polski.

INWESTYCJE

• stopa referencyjna 0,10% w skali rocznej; • stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej; • stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej; • stopa redyskonta...

BANKI

Dziś jednodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, po południu decyzja ws. wysokości stóp procentowych w Polsce. Te w ocenie rynku nie będą zmienione.