Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

SZCZYT INFLACJI W TE WAKACJE

Choć dane z ostatniej projekcji inflacji wskazują, że wysoka inflacja zostanie z nami na dłużej Narodowy Bank Polski nadal przekonuje, że szczyt inflacji przypadnie w te wakacje.

SZCZYT INFLACJI W TE WAKACJE

Jak napisała w odpowiedzi na pytania PAP Biznes wiceprezes NBP Marta Kightley szczyt inflacji w Polsce przypadnie w miesiącach wakacyjnych, a wobec spodziewanego obniżania się inflacji i spowolnienia wzrostu PKB kolejne decyzje RPP powinny być ostrożne i wyważone, także z uwzględnieniem skutków wojny w Ukrainie i możliwych problemów z łańcuchami dostaw.
W ostatni piątek o wakacyjnym szczycie inflacji mówił też prezes NBP Adam Glapiński.

SZCZYT INFLACJI W TE WAKACJE


Jednak według oficjalnej projekcji NBP podał że szczyt inflacji ma nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku z CPI na poziomie 18,8 proc.
Przypomnijmy, że opublikowana wczoraj centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja konsumencka w całym 2022 r. wyniesie 14,2 proc., w 2023 r. znajdzie się na poziomie 12,3 proc., by w 2024 r. spaść do 4,1 proc.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu ceny towarów i usług w Polsce rosły w tempie 15,6 proc. rocznie.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Kolejne dobre dane ze Stanów – po środowym odczycie niższej od oczekiwań inflacji CPI otrzymaliśmy dane o malejącej inflacji producenckiej – dały rynkom nadzieje...

ŚWIAT

Inflacja CPI w USA sięgnęła 8.5%.

POLSKA

UCE Research i Wyższe Szkoły Bankowe opublikowały cykliczną analizę cen detalicznych. Wynika z niej, że w lipcu 2022 roku w sklepach było drożej o...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jaką lokatę bankową wybrać i jakie jest aktualne oprocentowanie rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Samcikiem z subiektywnieofinansach.pl.

%d bloggers like this: