Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

SZCZEPIENIA W NIEMCZECH PRZYSPIESZAJĄ. SCHOLZ SPEŁNIŁ OBIETNICĘ

Szczepienia w Niemczech przyspieszają. 30 milionów dodatkowych dawek szczepionki przeciw COVID-19 w Niemczech od 18 listopada. Nowy kanclerz Olaf Scholz- podobnie jak wcześniej prezydent USA Joe Biden – wykorzystał zmianę władzy do zmotywowania wyborców do szczepienia.

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec
Olaf Scholz, kanclerz Niemiec / FOT.: BMF/Thomas Koehler/photothek.net

Szczepienia w Niemczech zwolniły wyraźnie jesienią

Podobnie stało się w wielu europejskich państwach – m.in. w Polsce. Olaf Scholz, jeszcze przed formalnym zaprzysiężeniem, obiecał, że do końca roku zachęci Niemców do przyjęcia 30 mln dawek. Udało się przed czasem – przy czym tylko 5 milionów z tych 30 to nowe szczepienia. Pozostałe to dawki przypominające. Niemcy są dziś 7 najbardziej wyszczepionym dużym państwem świata – po Korei Południowej, Hiszpanii, Japonii, Australii, Włochach i Francji. Ponad 70% mieszkańców Niemiec jest w pełni zaszczepionych. Na pełnej liście państw daje to 44 miejsce.

Szczepienia w Niemczech – dynamika

SZCZEPIENIA W NIEMCZECH PRZYSPIESZAJĄ. SCHOLZ SPEŁNIŁ OBIETNICĘ
Szczepienia w Niemczech, źródło: Ministerstwo Zdrowia Niemiec, impfdashboard.de

Między poszczególnymi landami istnieją jednak duże różnice w wyszczepieniu – geograficznie układając się bardzo podobnie do różnic w Polsce. Najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców mogą się pochwalić Brema i sąsiadujący z Francją Kraj Saary – tylko 1 na 5 osób (w tym dzieci) nie przyjęła szczepionki.

CZYTAJ TEŻ: NIEMCY OGRANICZENIA DLA ZASZCZEPIONYCH?

Taki poziom przy wariancie delta SARS-CoV-2 uważany był za poziom odporności zbiorowej. Znaczenie gorzej poziom wyszczepienia wyglądada w sąsiadujących z Polską wschodnich landach – takich jak Saksonia, czy Brandenburgia. W tych częściach Niemiec w pełni zaszczepionych jest niewiele ponad 60% mieszkańców.

Szczepienia w Niemczech – wskaźnik w poszczególnych landach

Szczepienia w Niemczech
Szczepienia w Niemczech, źródło: Ministerstwo Zdrowia Niemiec, impfdashboard.de

Polska w tym rankingu zajmuje 98 pozycję – w pełni zaszczepionych jest tylko 11 na każde 20 osób. Poziom wyszczepienia w Polsce jest daleko za poziomem nie tylko w Niemczech, ale również w takich krajach jak Kambodża, Ekwador, czy Kostaryka i wynosi 55% – czyli ledwie 7 punktów procentowych powyżej średniej dla całego świata.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

Od wtorku nowe ograniczenia

Mimo przyspieszenia szczepień – od wtorku 28 grudnia w Niemczech restrykcje będą obejmowały także osoby zaszczepione i ozdrowiałe. Ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się wariantu omikron.

Osoby zaszczepione i ozdrowiałe będą mogły spotykać się maksymalnie w 10 osobowych grupach – niezależnie od tego, czy spotkania te odbywają się w pomieszczeniach czy na zewnątrz. Ponadto od przyszłego tygodnia mają być zamknięte wszystkie kluby i dyskoteki w całym kraju- wynika z projektu uchwały przygotowanego przez kanclerza z premierami krajów związkowych.

Mają zostać także ograniczone między innymi wydarzenia sportowe i kulturalne. W landach o wysokiej zapadalności na koronawirusa mają zostać całkowicie odwołane, albo muszą być organizowane bez udziału widzów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Produkt krajowy brutto Niemiec wzrósł o 0,4% Kw/Kw, zamiast 0,3% według prognoz

UE

W październiku w Niemczech spadła inflacja PPI.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O intensyfikacji sygnałów o możliwości nadejścia recesji w europejskiej gospodarce rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesor Moniką Köppl-Turyną z Instytutu Badań Ekonomicznych EcoAustria.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w polskim przemyśle rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Anna Czarczyńską z Katedry Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego i Małgorzatą Bieniaszewską, właścicielką...

%d bloggers like this: