Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

SYSTEM KAUCYJNY OD 2024 R.

Od 2024 roku ma zacząć działać nowy system kaucyjny – zapowiada resort klimatu i środowiska w stanowisku przesłanym do Polskiej Agencji Prasowej.

Mimo, że przepisy wdrażające system kaucyjny w Polsce mają wejść w życie w 2022 roku, to na jego start trzeba będzie poczekać, bo jego utworzenie może zająć nawet jeszcze dwa lata – wynika z odpowiedzi resortu klimatu i środowiska udzielonej PAP.
Według resortu utworzenie systemu może potrwać 24 miesiące od momentu opublikowania przepisów w dzienniku ustaw.

Zgodnie z założeniami w sklepach o powierzchni powyżej 100 m kw. udział w systemie kaucyjnym będzie obowiązkowy i w każdym z nich będziemy mogli zwrócić opakowanie. W przypadku mniejszych sklepów – będzie obowiązywała zasada dobrowolności. Według zapowiedzi resortu klimatu i środowiska – przepisy nie będą regulować czy zwracane opakowania będą musiały być czyste. Chodzi o butelki na napoje do 3 litrów z PET oraz ze szkła do 1,5 litra. Nie wiadomo na razie jaka będzie kwota zwrotu za opakowania. Wiadomo, że nie będzie opodatkowana VATem. W Europie wysokość kaucji to co najmniej 10 eurocentów za opakowanie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...