Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

SUKCES W SPRAWIE TUROWA. ZA PÓŁ MILIARDA ZŁOTYCH ROZWIĄZALIŚMY PROBLEM, KTÓRY SAMI STWORZYLIŚMY

Sukces w sprawie Turowa. Po półrocznym sporze Polska zapłaci pół miliarda złotych kar i odszkodowań – których mogła w stu procentach uniknąć, gdyby na serio potraktowała prawo swoich sąsiadów do wody i czystego powietrza.

MATEUSZ MORAWIECKI PETR FIALA
PREMIERZY POLSKI I CZECH - MATEUSZ MORAWIECKI I PETR FIALA - PO PODPISANIU UMOWY W SPRAWIE TUROWA

Premierzy Czech i Polski, Petr Fiala i Mateusz Morawiecki podpisali w czwartek w Pradze porozumienie kończące spór o kopalnię węgla brunatnego w Turowie.

Umowa zakłada, że Czechy wycofają skargę z TSUE. Praca kopalni nie zostanie wstrzymana. Porozumienie przewiduje dokończenie budowy bariery zapobiegającej odpływowi wód podziemnych, wału ziemnego, monitoring środowiskowy oraz fundusz na projekty lokalne.

Sukces ws. Turowa – za pół miliarda złotych rozwiązaliśmy problem, który sami stworzyliśmy

Polska zapłaci też Czechom 45 milionów euro w postaci odszkodowań, oraz Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej 68 mln euro kary za to, że przez ponad pół roku nie wykonaliśmy tzw. zabezpieczenia tymczasowego, nakazującego wstrzymać wydobycie w Turowie do czasu finalnego orzeczenia TSUE w sporze między Polską a Czechami.

MATEUSZ MORAWIECKI
PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI W DRODZE DO CZESKIEJ PRAGI

To około pół miliarda złotych, których zapłaty można było w 100 procentach uniknąć – gdyby Polska na czas podjęła rozmowy z Czechami ws. zabezpieczenia mieszkańców Kraju Libereckiego przed negatywnym wpływem działania kopalni odkrywkowej.

Porozumienie ws. Turowa opłaciło się osobom, które w środę kupiły akcje PGE. W czwartek zdrożały one o nieco ponad 6 procent.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SUKCES W SPRAWIE TUROWA. ZA PÓŁ MILIARDA ZŁOTYCH ROZWIĄZALIŚMY PROBLEM, KTÓRY SAMI STWORZYLIŚMY

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Już po zamknięciu warszawskiego parkietu wyniki pokazała Polska Grupa Energetyczna. Opublikowane przez spółkę wyniki okazały się zgodne z wcześniejszymi szacunkami. CZYTAJ TEŻ: MOCNE WZROSTY...

POLSKA

Sprzedaż węgla brunatnego znowu jest możliwa.

BIZNES I POLITYKA

Kto odpowiada za wysokie ceny prądu? Urząd Regulacji Energetyki potwierdza BIZNES24, że prezes URE Rafał Gawin wysłał do rządu list w którym m.in. wskazuje...

BIZNES I POLITYKA

Prezes URE ostrzega przed dramatycznym wzrostem cen prądu w przyszłym roku. Portal OKO.Press twierdzi, że dotarł do listu prezesa URE Rafała Gawina do m.in....

%d bloggers like this: