Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

SUKCES W SPRAWIE TUROWA. ZA PÓŁ MILIARDA ZŁOTYCH ROZWIĄZALIŚMY PROBLEM, KTÓRY SAMI STWORZYLIŚMY

Sukces w sprawie Turowa. Po półrocznym sporze Polska zapłaci pół miliarda złotych kar i odszkodowań – których mogła w stu procentach uniknąć, gdyby na serio potraktowała prawo swoich sąsiadów do wody i czystego powietrza.

MATEUSZ MORAWIECKI PETR FIALA
PREMIERZY POLSKI I CZECH - MATEUSZ MORAWIECKI I PETR FIALA - PO PODPISANIU UMOWY W SPRAWIE TUROWA

Premierzy Czech i Polski, Petr Fiala i Mateusz Morawiecki podpisali w czwartek w Pradze porozumienie kończące spór o kopalnię węgla brunatnego w Turowie.

Umowa zakłada, że Czechy wycofają skargę z TSUE. Praca kopalni nie zostanie wstrzymana. Porozumienie przewiduje dokończenie budowy bariery zapobiegającej odpływowi wód podziemnych, wału ziemnego, monitoring środowiskowy oraz fundusz na projekty lokalne.

Sukces ws. Turowa – za pół miliarda złotych rozwiązaliśmy problem, który sami stworzyliśmy

Polska zapłaci też Czechom 45 milionów euro w postaci odszkodowań, oraz Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej 68 mln euro kary za to, że przez ponad pół roku nie wykonaliśmy tzw. zabezpieczenia tymczasowego, nakazującego wstrzymać wydobycie w Turowie do czasu finalnego orzeczenia TSUE w sporze między Polską a Czechami.

MATEUSZ MORAWIECKI
PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI W DRODZE DO CZESKIEJ PRAGI

To około pół miliarda złotych, których zapłaty można było w 100 procentach uniknąć – gdyby Polska na czas podjęła rozmowy z Czechami ws. zabezpieczenia mieszkańców Kraju Libereckiego przed negatywnym wpływem działania kopalni odkrywkowej.

Porozumienie ws. Turowa opłaciło się osobom, które w środę kupiły akcje PGE. W czwartek zdrożały one o nieco ponad 6 procent.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SUKCES W SPRAWIE TUROWA. ZA PÓŁ MILIARDA ZŁOTYCH ROZWIĄZALIŚMY PROBLEM, KTÓRY SAMI STWORZYLIŚMY

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

PGE mocno w górę po wynikach - mimo, że są niższe, niż spółka pierwotnie szacowała. Spada udział OZE w produkcji prądu przez PGE.

WIEDZA

Około pół miliarda złotych kosztowała nas afera z Turowem. Czy to dużo? Na pewno. W 1339 roku międzynarodowy Trybunał zasądził od Krzyżaków na rzecz...

BIZNES I POLITYKA

45 milionów euro odszkodowania za Turów już na koncie czeskiego rządu. Polska spieszy się, żeby Czesi jak najszybciej wycofali skargę z TSUE. Co oznacza,...

BIZNES I POLITYKA

Ostatni projekt umowy w sprawie kopalni Turów, który był niedawno negocjowany w Warszawie przez czeską minister Annę Hubaczkovą i polską minister klimatu i środowiska...

%d bloggers like this: