Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

OTOCZENIE MAKRO

STREFA EURO: INFLACJA HICP W VI’21 1.9%

Inflacja HICP w strefie euro w czerwcu 2021 r. wyniosła 1,9% r/r wobec 2% inflacji miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat,

STREFA EURO: INFLACJA HICP W VI'21 1.9%

Rynkowi analitycy szacowali zharmonizowaną inflację w krajach euro na poziomie 1,9%.

W Polsce HICP w czerwcu rok do roku wyniosła 4.1% tym samym była niższa niż w maju. Inflacyjną palmę pierwszeństwa w UE wciąż dzierżą Węgry, nasz kraj jest na drugim miejscu.

W czerwcu inflacja HICP w UE spadła do 2,2 proc. wobec 2,3 proc. w skali roku odnotowanych w maju. W przypadku samej strefy euro roczna inflacja spadła z 2 proc. do 1,9 proc.

Inflacja HICP jest to zharmonizowana miara inflacji, na podstawie której Rada Prezesów ocenia stabilność cen w strefie euro jako całość. „Zharmonizowany” oznacza, że wszystkie kraje Unii Europejskiej stosują tę samą metodologię. Dzięki temu można porównać ze sobą dane z poszczególnych krajów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O cenach żywności rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Marianem Owerko, prezesem i założycielem Bakallandu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak oszczedzać w trudnych czasach i niskich oprocentowaniach lokat rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Majtkowskim, analitykiem w eToro.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że cukier jest drogi i dlaczego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Romanem Kubiakiem, prezesem Pfeifer & Langen Polska, producenta cukru.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: