Connect with us

Hi, what are you looking for?

OTOCZENIE MAKRO

STREFA EURO: INFLACJA HICP W VI’21 1.9%

Inflacja HICP w strefie euro w czerwcu 2021 r. wyniosła 1,9% r/r wobec 2% inflacji miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat,

Rynkowi analitycy szacowali zharmonizowaną inflację w krajach euro na poziomie 1,9%.

W Polsce HICP w czerwcu rok do roku wyniosła 4.1% tym samym była niższa niż w maju. Inflacyjną palmę pierwszeństwa w UE wciąż dzierżą Węgry, nasz kraj jest na drugim miejscu.

W czerwcu inflacja HICP w UE spadła do 2,2 proc. wobec 2,3 proc. w skali roku odnotowanych w maju. W przypadku samej strefy euro roczna inflacja spadła z 2 proc. do 1,9 proc.

Inflacja HICP jest to zharmonizowana miara inflacji, na podstawie której Rada Prezesów ocenia stabilność cen w strefie euro jako całość. „Zharmonizowany” oznacza, że wszystkie kraje Unii Europejskiej stosują tę samą metodologię. Dzięki temu można porównać ze sobą dane z poszczególnych krajów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Aż o 3.8% wzrosły w lipcu ceny w Niemczech - podał dziś niemiecki urząd statystyczny. To najszybszy wzrost cen od 1993 roku.

RYNKI

FED poinformował, że w jego ocenie amerykańska gospodarka robi postępy na ścieżce prowadzącej do ograniczenia skupu aktywów. Ale na razie programu nie zmniejsza, ani...

BANKI

Podniesienie stóp procentowych w niejasnej sytuacji pandemicznej byłoby nie właściwe, a wszystkie decyzje NBP powinny wpływać pozytywnie na polską gospodarkę - powiedział Prezes NBP...

OTOCZENIE MAKRO

Po wczorajszym finalnym odczycie inflacji konsumenckiej za czerwiec dzisiaj poznaliśmy wskaźnik inflacji bazowej przedstawiany przez Narodowy Bank Polski.