Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

STRATA PKO BP MNIEJSZA OD OCZEKIWAŃ

Największy polski bank pokazał wyniki kwartalne – strata PKO BP okazała się mniejsza od oczekiwań.

STRATA PKO BP
rotunda PKO

Niższą niż oczekiwano kwartalną stratę zaraportował PKO BP. Największy rodzimy bank miał w trzecim kwartale 237 mln zł na minusie, podczas gdy rynek oczekiwał nawet ponad 400 mln zł straty.

Przed rokiem bank miał ponad 1 mld 250 mln zł zysku. To że trzeci kwartał tego roku PKO BP zakończy na minusie to efekt wprowadzonych przez parlament wakacji kredytowych – kosztowały one PKO BP ponad 3 i pół miliarda złotych. Wcześniej swoje kwartalne straty podobnie tłumaczyły inne giełdowe banki m.in. Pekao SA, Santander czy mBank.

CZYTAJ TEŻ: REKORDOWY WYNIK BOŚ

Koszt wakacji kredytowych odbił sie też na wyniku odsetkowym banku, czyli różnicy pomiędzy oprocentowaniem kredytów a stawkami oferowanymi przez bank dla depozytów. W trzecim kwartale wynik ten wyniósł 816 mln zł i był niższy o 67 proc. niż tok temu.

Poprawił się za to wynik PKO BP z prowizji i opłat pobieranych od swoich klientów – wyniósł on 1 mld 258 mln zł i był wyższy o 14 proc. niż w trzecim kwartale 2021 roku.

PKO BP liczy, że w kolejnych kwartałach będzie raportował zyski, ocenia, że strata z III kwartału była jednorazowa – poinformowali przedstawiciele banku.

„Nie widzimy szczególnego zagrożenia wyników IV kwartału, który miałby powodować stratę” – powiedział Paweł Gruza, wiceprezes zarządu kierujący jego pracami.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

STRATA PKO BP MNIEJSZA OD OCZEKIWAŃ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

USA

Amazon pobił oczekiwania rynku. Swoje wyniki za 4 kwartał opublikował również Amazon. Spółka należąca do jednego z najbogatszych ludzi na ziemi miała ponad 149...

USA

Zysk Alphabet niższy o 7 mld USD. Alphabet zarobił mniej z reklam, więcej z chmury, ale zysk spółki spadł aż o 7 miliardów dolarów.

USA

Kwartalna sprzedaż Apple najgorsza od 6 lat. Sprzedaż Apple spadła o 5% w IV kwartale zeszłego roku i jest to największy kwartalny spadek od...

%d bloggers like this: