Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

STOPY W POLSCE BOLĄ? GŁÓWNA STOPA W TURCJI TO JUŻ 42.5 PROCENT

Stopy w Polsce na prawie 6-ścioprocentowym poziomie to dla Państwa bolesne doświadczenie? Turcja ma od dziś główną stopę na poziomie 42.5 procent. Ale szefowa Banku Centralnego Turcji ma też dobrą wiadomość – kolejnych podwyżek już wiele nie będzie.

Turcja Recep Tayyip Erdogan

Hafize Gaye Erkan, która w tym roku przejęła władzę nad polityką monetarną w Turcji, doprowadziła do siódmej z kolei podwyżki. Próbuje w ten sposób gasić inflacyjny pożar – roczne tempo wzrostu w Turcji zmierza w stronę 70 procent – wywołany luźną polityką monetarną, której patronem był prezydent Recep Tayip Erdogan.

Obecne podwyżki stóp muszą dziać się za aprobatą Erdogana, który najwyraźniej uznał, że jego eksperymentalna polityka monetarna się nie sprawdziła. Prezydent w Turcji ma bowiem prawo powoływania i odwoływania prezesa banku centralnego, że czego Erdogan w ostatnich latach ochoczo korzystał.

KURS LIRY W DÓŁ MIMO PODWYŻKI STÓP

Dzisiejsza podwyżka stóp nie pomogła szczególnie lirze, która wobec dolara jest dziś najsłabsza w historii – kurs dolara od poziomu 30 lir dzieli już tylko 85 kuruszy. Ale trzeba przyznać, że odkąd na czele Banku Turcji stoi pani Erkan – spadek wartości liry wyraźnie wyhamował.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak inwestować w obligacje korporacyjne i w jaki sposób można je zakupić, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Mizerskim, dyrektorem Departamentu...

CENY

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce stopniowo wychodzić z zamrażania cen. Szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska szacuje, że najłagodniejszy z trzech obecnie analizowanych wariantów to podnoszenie...

FINANSE OSOBISTE

Wzrost płacy realnej powyżej wzrostu wydajności pracy może się przełożyć na na osłabienie procesu hamowania inflacji – ostrzega członek RPP, Ireneusz Dąbrowski. Jak napisał...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O najgłębszym spadku inflacji konsumenckiej w dotychczasowym cyklu, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z prof. Grażyną Ancyparowicz, byłą członkinią RPP i doradczynią prezesa NBP.