Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

KREDYTY

STOPY PROCENTOWE BEZ ZMIAN. CZY TO KONIEC WALKI Z INFLACJĄ?

Stopy procentowe bez zmian. Czy to koniec walki z inflacją? Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na tym samym poziomie co w listopadzie.

Adam Glapiński, prezes NBP
Adam Glapiński, prezes NBP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Od jutra stopa referencyjna będzie wynosić tak, jak obecnie 6,75 proc.. Stopa lombardowa zostanie na poziomie 7,25 proc., stopa depozytowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli będzie nadal miała 6,8 proc., a stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc.

Rada Polityki Pieniężnej w cyklu podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w październiku 2021 r., podnosiła oprocentowanie jedenastokrotnie. W rezultacie główna stopa procentowa NBP, referencyjna, wzrosła z 0,1 proc. do 6,75 proc. obecnie.

W tym roku podwyżek stóp nie było w sierpniu, kiedy RPP nie zbierała się z powodu przerwy urlopowej, oraz w październiku i listopadzie, kiedy Rada zdecydowała się nie zmieniać poziomu oprocentowania w NBP.

Rada ocenia, że spodziewane osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców – podał w komunikacie NBP po środowym posiedzeniu RPP.

W komunikacie napisano, że inflacja pozostanie na wysokim poziomie ze względu na skalę i trwałość odziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej.

Szybszemu 3/3 obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki– czytamy w komunikacie.

Już tradycyjnie NBP napisał w komunikacie, że RPP kolejne decyzje w sprawie obniżenia, utrzymania lub podwyższenia stóp, będzie podejmowała z posiedzenia na posiedzenie.

Przypomnijmy. Od 1 stycznia 2023 roku wracają dwudniowe posiedzenia RPP.

CZYTAJ TEŻ: STOPY BEZ ZMIAN. KIEDY RPP JE ZMIENI? (ROZMOWA)


Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

STOPY PROCENTOWE BEZ ZMIAN. CZY TO KONIEC WALKI Z INFLACJĄ?

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O zmianach na rynku nieruchomości rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Marcinem Jańczukiem analitykiem MetroHouse.

KREDYTY

Tanie kredyty mieszkaniowe - rząd pracuje nad ustawą.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

KREDYTY

BIK potwierdza zapaść na rynku kredytów.

%d bloggers like this: