Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

STOPY NBP. PODWYŻKI O 100 PB CHCIAŁA W GRUDNIU PROF. TYROWICZ

Stopy NBP na razie bez zmian. Wiadomo jednak jak wyglądały głosowania w grudniu.

JOANNA TYROWICZ W SENACIE
PROF. JOANNA TYROWICZ W SENACIE. Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu)

Wniosek o podwyżkę stóp NBP o 100 punktów bazowych padł na grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Tak wynika z odtajnionych dziś wyników głosowań.

Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski BIZNES24 wnioskuje, że autorką wniosku o podwyżkę głównej stopy do poziomu 7.75 procent była profesor Joanna Tyrowicz – jako jedyna głosowała bowiem za taką podwyżką.

KONFERENCJA GLAPIŃSKIEGO
GŁÓWNA STOPA PROCENTOWA NBP, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Profesor Tyrowicz poparła też – wspólnie z Ludwikiem Koteckim – wniosek o podwyżkę stóp o 50 punktów bazowych. Wniosek o podwyżkę o 25 punktów poparł natomiast wyłącznie trzeci z senackich członków RPP – profesor Przemysław Litwiniuk.

CZYTAJ TEŻ: CO PRZYNIESIE NOWA USTAWA O ZAKUPIE MIESZKAŃ (ROZMOWA)

Wszystkie wnioski zostały odrzucone przez większość RPP, którą stanowią osoby powołane przez Sejm i prezydenta. Główna stopa od września utrzymuje się na poziomie 6.75%

Po co podnosić stopy procentowe

Chociaż dociskani wysokimi ratami kredytobiorcy mogą mieć za złe tzw. jastrzębim członkom RPP głosowanie za podwyżkami – w istocie do wyboru jest to, czy leczymy inflacyjną chorobę tabletkami od bólu głowy – licząc, że sama przejdzie. Czy też antybiotykiem, który smakuje fatalnie, ale szybko pozwala dojść do zdrowia. Większość członków Rady – z prezesem Adamem Glapińskim na czele – uważa, że obserwowany w ciągu ostatnich miesięcy spadek inflacji konsumenckiej potwierdza lansowaną przez nich tezę, że stopy zostały podniesione w wystarczającym stopniu.

INFLACJA W POLSCE
INFLACJA W POLSCE, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Ale członkowie RPP optujący za podwyżkami stóp – wytykają prezesowi NBP niekonsekwencję. Kiedy inflacja rosła, a stopy pozostawały bez zmian – prof. Glapiński podkreślał, że inflacji podażowej (napędzanej przez wzrost cen energii) i tak nie zahamują wyższe stopy procentowe. A nad cenami energii RPP kontroli nie ma – argumentował prezes NBP.

Tymczasem dziś – gdy inflacja CPI spada z powodu spadku cen gazu, paliw do aut i węgla – dla prof. Glapińskiego jest to powód, by stóp już nie podnosić. Choć inflacja bazowa – czyli ta, na którą RPP może wpływać cenami pieniądza – nadal rośnie. W grudniu inflacja bazowa wzrosła 17 miesiąc z rzędu, a popytowa część inflacji stanowi już ponad 2/3 całego wskaźnika CPI.

WYSOKA INFLACJA BAZOWA
INFLACJA W POLSCE, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja bazowa grozi, że oczekiwania inflacyjne zakotwiczą się na wysokim poziomie. Mówiąc kolokwialnie – przyzwyczaimy się do szybkiego wzrostu cen. Przed taką sytuacją w USA przestrzega szef tamtejszego banku centralnego Jerome Powell powtarzając, że nie popełni błędu jednego ze swoich poprzedników. Chodzi o Paula Volckera, który rządząc Fed na przełomie lat 70-tych i 80-tych bardzo powoli podnosił stopy, czego efektem było – jak uważają dziś ekonomiści – utrzymywanie się podwyższonej inflacji w USA przez niemal dekadę.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

STOPY NBP. PODWYŻKI O 100 PB CHCIAŁA W GRUDNIU PROF. TYROWICZ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy nastąpi przedłużenie wakacji kredytowych i jaki to może mieć konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Tadeuszem Białkiem, wiceprezesem ZPP.

FINANSE OSOBISTE

Pieniędzy w Polsce przybywa najwolniej od września 2017 roku. To dobra wiadomość dla zmęczonych inflacją — wyraźnie ubywa paliwa do wzrostu cen.

FINANSE OSOBISTE

Kończy się paliwo dla inflacji. Pieniędzy w Polsce przybywa najwolniej od września 2017 roku - wynika z opublikowanych dziś danych NBP.

%d bloggers like this: