Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

STOPY NBP BEZ ZMIAN. LĘK WIĘKSZY, NIŻ NADZIEJA

Cena pieniądza w Polsce nadal na rekordowo niskim poziomie. Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na historycznie niskim poziomie, a komunikat po posiedzeniu zaczęła od słów o powracającym zagrożeniu COVID-19.

STOPY NBP BEZ ZMIAN. LĘK WIĘKSZY, NIŻ NADZIEJA
FOT.: NBP

RPP utrzymała stopy na poziomie:

  • stopa referencyjna 0.10%;
  • stopa lombardowa 0.50%;
  • stopa depozytowa 0.00%;
  • stopa redyskontowa weksli 0.11%;
  • stopa dyskontowa weksli 0.12%.

Rada zdecydowała również, że NBP nadal będzie skupował obligacje Skarbu Państwa.

Powód braku zmian to po pierwsze powracające zagrożenie dla gospodarki ze strony pandemii COVID-19. To od tego zagrożenia RPP rozpoczęła komentarzową część komunikatu.

„W ostatnim okresie – wraz z rozprzestrzenianiem się wariantu delta koronawirusa- sytuacja pandemiczna na świecie pogorszyła się. Wzrost liczby zachorowań oraz wystepujące na niektórych rynkach ograniczenia podażowe przyczyniły się do wyhamowania poprawy niektórych wskaźników koniunktury.”

Komunikat RPP po posiedzeniu 8 września 2021

Obawy przed powrotem spowolnienia gospodarczego dla RPP wciąż są ważniejsze, niż nadzieja, że silne tegoroczne odbicie będzie trwałe. RPP wciąż podkreśla też – wbrew większości ekonomistów z którymi rozmawia BIZNES24 – że obserwowana obecnie inflacja jest przejściowa.

CZYTAJ TEŻ: INFLACYJNY DRAMAT POLAKÓW

W sierpniu inflacja sięgnęła – według szacunków GUS – 5.4%. To ponad dwukrotnie więcej, niż wynosi cel inflacyjny NBP. Ostatni raz inflacja w celu była prawie 2 lata temu – w październiku 2019 roku. Więcej zrozumienia wśród ekonomistów zyskuje drugi z powtarzanych przez RPP argumentów przeciwko zwalczaniu inflacji podwyżkami stóp. Chodzi o fakt, że najmocniej obecnie drożeją paliwa i to one w dużej mierze odpowiadają za wyskok inflacji. A na ceny paliw RPP nie ma żadnego wpływu, bo to tzw. inflacja podażowa. RPP może hamować swoimi narzędziami tylko inflację popytową – czyli wynikającą z faktu, że klienci mają ogromną ochotę wydawać pieniądze, więc sprzedawcy nie boją się podnosić cen.

CZYTAJ TEŻ: PREZES NBP PO PÓŁTORA ROKU WRACA DO KONFERENCJI NA ŻYWO

Zdaniem rynku zmianę polityki pieniężnej NBP przynieść może najwcześniej listopadowe posiedzenie Rady. Z wywiadów BIZNES24 z członkami RPP wynika, że za podwyżką stop procentowych gotowych jest wówczas głosować 5 członków Rady.

CZYTAJ TEŻ: PROF. E. GATNAR (RPP) O SIERPNIOWEJ INFLACJI I GOSPODARCE

Ale w grupie osób opowiadających się za powrotem do tzw. normalizacji polityki pieniężnej w Polsce nie ma prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego. A to jego głos – w sytuacji gdy głosy w 10-osobowej Radzie rozkładają się równo – jest decydujący.

Poniżej pełna treść komunikatu RPP.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Inflacja w styczniu niższa, dzięki Tarczy i Polskiemu Ładowi - mówi w BIZNES24 Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Niższa, niż 10 procent w...

BIZNES I POLITYKA

Jerzy Kropiwnicki, który wczoraj zakończył swoją kadencje w Radzie Polityki Pieniężnej ma już nową pracę. Został doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego ds. obserwacji i...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

UE

Finalny odczyt potwierdził, że inflacja w Niemczech jest najwyższa od czerwca 1992 roku i w grudniu wyniosła 5,3 procent - podał federalny urząd statystyczny...