Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

STOPY EBC W GÓRĘ W 2023 ROKU?

Pierwsza podwyżka stóp procentowych w strefie euro możliwa na początku 2023 roku – zapowiada członek rady prezesów Europejskiego Banku Centralnego i szef holenderskiego banku centralnego – Klaas Knot.

Stopy EBC w górę na początku 2023 r.
Stopy EBC w górę na początku 2023 r. mówi Klaas Knot z EBC

Stopy EBC w górę dopiero po zakończeniu skupu aktywów

Zdaniem Knota EBC będzie gotowy od następnego roku podwyższać stopy procentowe, ale najpierw musi zakończyć program skupu obligacji – informuje Bloomberg.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA NBP NIEPOTRZEBNA? ZASKAKUJĄCA ZMIANA TERMINU STYCZNIOWEJ DECYZJI WS. STÓP

Jednocześnie Knot zastrzega, że bazowy scenariusz działa Europejskiego Banku centralnego jest gotowy, ale może ulec zmianie w zależności od rozwoju pandemii na świecie oraz bieżącej sytuacji światowych gospodarek czy dalszy wzrost inflacji.

Zdaniem Knota, ryzyko trwałej inflacji jest znacznie większe niż ocenia europejski bank centralny. EBC zakłada, że w 2023 i 2024 roku inflacja wyhamuje do 1,8 procent.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Inflacja w Polsce jeszcze wzrośnie - i stopy NBP również - mówi prof. Adam Glapiński, prezes banku centralnego.

POLSKA

Zgodnie z oczekiwaniami rynku, główna stopa procentowa została dzisiaj podniesiona o 50 punktów bazowych.

CENY

We wtorek zbiera się Rada Polityki Pieniężnej, która na pierwszym w tym roku posiedzeniu zdecyduje w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści zakładają podwyżkę stóp o...

POLSKA

Ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w starym składzie odbędzie się 12 stycznia. Czy wtedy Rada zdecyduje się na kontynuację cyklu zacieśniania polityki pieniężnej i...