Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

STOPY EBC BEZ ZMIAN. CHRISTINE LAGARDE DYSKUSJĘ O ZMIANACH ODKŁADA DO MARCA

Stopy EBC bez zmian – bank centralny strefy euro zaskoczony styczniową inflacją. Więc poczeka do marca na wnikliwe analizy,

STOPY EBC CHRISTINE LAGARDE
CHRISTINE LAGARDE, PREZESKA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO

Stopy EBC bez zmian, plan zamknięcia PEPP też

Stopa refinansowa w strefie euro pozostała na poziomie 0%, a stopa depozytowa znajduje się wciąż o pół punktu procentowego poniżej zera. Ale oczekiwania rynku dotyczące polityki monetarnej – które jeszcze do niedawna zakładały podwyżkę stóp dopiero w 2023 roku – przesunęły się na czerwiec tego roku.

Christine Lagarde – kluczowe marcowe posiedzenie EBC

Prezeska EBC dociskana przez dziennikarzy w sprawie prognozy podnoszenia stóp twardo trzymała się zdania, że Rada Prezesów EBC (odpowiednik polskiej Rady Polityki Monetarnej, złożony z prezesów banków centralnych wszystkich państw strefy euro) nie chce działać pochopnie. Pochopnie – czyli bez zrozumienia tego, co właśnie wydarzyło się w strefie euro. A wydarzył się rekordowa inflacja HICP, która w styczniu wyniosła 5.1% w ujęciu rocznym.

STREFA EURO INFLACJA HICP
STOPY EBC BEZ ZMIAN – MIMO REKORDOWEJ INFLACJI HICP W STREFIE EURO

Prezeska EBC przyznała, że styczniowy poziom inflacji był zaskoczeniem dla większości osób w EBC zajmujących się przygotowywaniem projekcji inflacyjnych. Dopytywana o jakość tych projekcji – które regularnie zdają się mylić w ostatnich miesięcy – przyznała, że jako zarządzająca EBC sama zadaje to pytanie swoim podwładnym.

CZYTAJ TEŻ: PREZES NBP BĘDZIE TERAZ UMACNIAĆ ZŁOTEGO. ALE TO NIE TAKIE ŁATWE, JAK OSŁABIANIE

Nowe analizy dotyczące czynników, które napędzają obecnie inflację Rada Prezesów EBC ma otrzymać przed marcowym posiedzeniem – dlatego Lagarde do znudzenia powtarzała, że rynek musi do 10 marca czekać na informacje o dalszych planach banku centralnego eurostrefy.


OGLĄDAJ TRANSMISJE KONFERENCJI ZARZĄDU EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO W BIZNES24

TŁUMACZENIE KONFERENCJI ZAPEWNIA BIURO ARCUS LINK – DOSTAWCA SPECJALISTYCZNYCH I PRZYSIĘGŁYCH TŁUMACZEŃ DLA BIZNESU


Lagarde: 50% inflacji to cena energii

Prezeska EBC musiała też bronić się przed zarzutami, że bank nie robi nic, by chronić Europejczyków przed szybkim wzrostem cen. „50% wzrosty cen to skutek rosnących cen energii” – mówiła Lagarde zapewniając, że na cenę baryłki ropy bank centralny nie ma wpływu.

INFLACJA PPI STREFA EURO
INFLACJA PPI W STREFIE EURO

Euro do dolara w górę w czasie konferencji EBC

Lagarde mimo odżegnywania się od cen energii – swoimi słowami o możliwym marcowym zwrocie w polityce monetarnej obniżyła ceny ropy liczone w euro. TO efekt wyraźnego umocnienia euro do dolara. Za euro trzeba w czwartek po południu trzeba było płacić powyżej 1.14 dolara – to najwięcej o 18 stycznia. W ślad za euro także złoty umocnił się wobec dolara – kurs dolara spadł poniżej 3.97 zł.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

STOPY EBC BEZ ZMIAN. CHRISTINE LAGARDE DYSKUSJĘ O ZMIANACH ODKŁADA DO MARCA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

EUROPA

Stopy w strefie euro w górę. Europejski Bank Centralny podniósł je o 50 punktów bazowych - zgodnie z oczekiwaniami. I od razu zapowiedział identyczny...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy w Europie inflacja już odpuszcza rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Janem Czekajem, byłym członkiem RPP.

RYNKI

Europejski Bank Centralny będzie zdecydowanie podnosił stopy procentowe - tak rynki interpretują słowa Christine Lagarde wypowiedziane w niemieckim Eschborn.

EUROPA

Stopy procentowe w Eurolandzie będą rosły w tempie 25 punktów procentowych – tak twierdzi agencja Bloomberg.

%d bloggers like this: