Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

STOPA BEZROBOCIA W USA NAJNIŻEJ OD POCZĄTKU PANDEMII

Stopa bezrobocia w USA najniższa, od początku pandemii. A liczba nowych posad – znacznie powyżej oczekiwań. Amerykański bank centralny dostał właśnie mocne argumenty, że sprawy w gospodarce USA toczą się po jego myśli.

USA
FOT.: Ravi Patel/Unsplash

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 4.6 procent. Niższa – ale nieznacznie – po raz ostatni była w marcu 2020 roku. Wtedy wynosiła 4.4%. Rynki zwracają dużą uwagę na drugi z publikowanych dziś wskaźników rynku pracy w USA – czyli na liczbę nowych etatów poza rolnictwem. Wyniosła ona 531 tysięcy – mniej, niż np. w lipcu i sierpniu, mniej nawet niż w październiku przed rokiem – ale powyżej oczekiwań rynku na poziomie 450 tysięcy.

STOPA BEZROBOCIA W USA NAJNIŻEJ OD POCZĄTKU PANDEMII
STOPA BEZROBOCIA W USA NAJNIŻEJ OD POCZĄTKU PANDEMII

Najsłabiej w USA ma się wciąż hotelarsko-gastronomiczna część rynku pracy, w której wzrosty zatrudnienia są nadal znacznie poniżej tempa sprzed pandemii. Ale fakt, że w tym samym sektorze płace wzrosły aż o ponad 12 procent w ujęciu rocznym pokazuje, że to nie tyle pracodawcy nie chcą zatrudniać – co pracownicy nie chcą brać pracy w mocno narażonym na covidowe wstrząsy sektorze. To bardzo podobna sytuacja do tej, jaką obserwujemy w Polsce.
Znacznie lepiej wygląda sytuacja w przemyśle – tu wzrost zatrudnienia postępuje szybko.

CZYTAJ TEŻ: FED – ROZPOCZYNAMY ZMNIEJSZANIE SKUPU AKTÓW. PODWYŻKA STÓP JUŻ ZA ROK?

Na taki scenariusz – masowy powrót do pracy fabryk na pełych mocach – liczy FED. Paradoksalnie spadek bezrobocia doprowadzi zdaniem Jerome’a Powella nie do wzrostu – ale do spadku inflacji. Szybki wzrost cen który obserwujemy na całym świecie wywołały problemy z nadążeniem przez producentów za popytem konsumentów. Wzrost produkcji wygasi to źródło inflacji.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

STOPA BEZROBOCIA W USA NAJNIŻEJ OD POCZĄTKU PANDEMII

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

ŚWIAT

Inflacja CPI w kwietniu w USA wyniosła 8,3% i jest o 0,2 punktu procentowego wyższa od prognoz rynkowych.

ŚWIAT

Dziś o godzinie 14.30 poznamy kwietniowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. Według prognoz wyniesie ona do 8,1% rok do roku.

ŚWIAT

Ustawa Lend-Lease ułatwiająca wysyłanie sprzętu wojskowego i uzbrojenia do Ukrainy i państw z flanki wschodniej została podpisana przez Prezydenta USA Joe Bidena. Przepisy opierają...

%d bloggers like this: