Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

STATUS ZATRUDNIENIA UKRAIŃCÓW W POLSCE. ILE OSÓB Z UKRAINY PRACUJE U NAS? (ROZMOWA)

O tym ile osób z Ukrainy pracuje obecnie w Polsce i jakie są wyniki badań wśród przedstawicieli HR dotyczących zatrudnienia w firmach w Polsce rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Vitaliyą Korshun z Agencji Zatrudnienia Gremi Personal.

STATUS ZATRUDNIENIA UKRAIŃCÓW W POLSCE. ILE OSÓB Z UKRAINY PRACUJE U NAS? (ROZMOWA)
Vitaliya Korshun, dyrektor kooperacji, Agencja Zatrudnienia Gremi Personal

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Jest z nami Pani Vitaliya Korshun, dyrektor kooperacji z Agencji Zatrudnienia Gremi Personal. Przypomnę Państwu, że w niemal każdej firmie w Polsce pracują obywatele Ukrainy. Widzimy to na co dzień, ale dane dotyczące tego zjawiska zebrała i opracowała Agencja Zatrudnienia Gremi Personal. Dzień dobry Pani Vitalio, witam serdecznie w BIZNES24.

VITALIYA KORSHUN, GREMI PERSONAL: Witam serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Widzimy się i słyszymy. W takim razie mogę zapytać jakie są efekty Waszego badania? To znaczy czy naprawdę w każdej polskiej firmie pracują Ukraińcy?

VK: Ostatnio na terenie Łódzkiej Strefy Ekonomicznej w Łodzi przeprowadziliśmy badania wśród przedstawicieli branży HR. W większości to były firmy produkcyjne, usługowe i edukacyjne. W wyniku tych badań wynika, że już w 80 procentach prawie w każdej firmie pracują osoby z Ukrainy.

Natomiast bardzo ważną zmianą, którą odnotowaliśmy jest to, że pracownicy z Ukrainy coraz częściej pracują zarówno na stanowiskach niewykwalifikowanych, jak i wysokich kwalifikacji. Więc 43 procent zaproszonych przedstawicieli branży HR odnotowało, że zatrudnia osoby na takich stanowiskach. Także 36% firm mówi o tym, że pracownicy z Ukrainy stanowią już od 10 do 20 procent od całości załogi w ich firmie. Więc to znaczy, że tak naprawdę Ukraińcy, którzy już stanowią 10% ludności Polski, naprawdę pracują już w każdej firmie.

MD: Państwo tego nie widzą, ale ja też chcę powiedzieć, że u nas w BIZNES24 także jest kolega, który jest montażystą, pracuje z nami. Choć nie widzą go Państwo na co dzień, to widzą Państwo efekty jego pracy, również w materiałach, które prezentujemy na naszej antenie. I bardzo za pracę Maksyma dziękujemy. Wracając jednak do liczby Ukraińców. Ile osób z Ukrainy pracuje i jest zatrudnionych w Polsce?

VK: Na tą chwilę w Polsce osiedliło się już około 3,5 miliona osób, które zostają tutaj na dłużej. Przez ten czas, od momentu gdy zaczęła się wojna do Ukrainy przyjechałem około 2 milionów, gdy do momentu rozpoczęcia to było półtora miliona osób. Natomiast najważniejszą zmianą trzeba zrozumieć zmiana profilu tych osób, tych kandydatów. Dzisiaj w Polsce w większości znajdują się kobiety. W porównaniu do momentu rozpoczęcia wojny ten procent kobiet był wśród osób osiedlających się w Polsce 45%. Dziś stanowi 64% od całości.

STATUS ZATRUDNIENIA UKRAIŃCÓW W POLSCE. ILE OSÓB Z UKRAINY PRACUJE U NAS? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

Także co ważne, należy rozumieć, że zmniejszył się wiek tych pracowników. To odnotowaliśmy my jako firma, która zatrudnia w większości osoby z Ukrainy. Gdy do momentu rozpoczęcia wojny do Ukrainy przyjeżdżały osoby starsze w wieku od 45 do 64 lat na krótszy czas, to dzisiaj do Polski przyjechały osoby w wieku nieco młodszym: od 18 do 25 lat i planują zostać w Polsce dłużej niż na rok. Więc dzisiaj tak naprawdę wśród tych uchodźców, którzy już przyjechali, to 60 procent pracujących kobiet. Większość z tych osób już podjęła swoją pracę w Polsce. Natomiast nadal przybywają jak wiadomo uchodźcy z Ukrainy mimo tego, że ich już w Polsce jest sporo.

MD: 3,5 miliona osób – jak powiedziała Vitaliya Korshun z Agencji Zatrudnienia Gremi Personal, przyjechało do Polski i znalazło tutaj swoje miejsce. Mamy nadzieję, że będzie im po prostu dobrze w miejscach pracy i po prostu wśród nas.

Dziś Gremi Personal otwiera również – to jako ciekawostkę podajemy – prywatne Muzeum Trofeów Wojennych Gremi Personal, proszę Państwa. I rozpoczyna aukcję zdobytych na rosyjskim wojsku przedmiotów, które przyjeżdżają razem z osobami z Ukrainy. To są też ukraińskie, różnego rodzaju artefakty używane przez wojskowych ukraińskich i nie tylko. Będzie można zapewne na stronie Gremi Personal je zobaczyć, a także kupić na rzecz armii ukraińskiej.

STATUS ZATRUDNIENIA UKRAIŃCÓW W POLSCE. ILE OSÓB Z UKRAINY PRACUJE U NAS? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: