Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

STARSI DYSKRYMINOWANI NA RYNKU PRACY W POLSCE – BADANIA PIE (ROZMOWA)

Stasi są dyskryminowani na rynku pracy w Polsce – o wynikach badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego na antenie BIZNES24 Marcin Dobrowolski rozmawia z jego dyrektorem, Piotrem Arakiem.

STARSI DYSKRYMINOWANI NA RYNKU PRACY
FOT.: Amy Hirschi / Unsplash

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Panie Piotrze, to zajmijmy się najpierw tą metodologią: w jaki sposób zbadaliście, czy osoby w konkretnym wieku są dyskryminowane na rynku pracy?

PIOTR ARAK, DYREKTOR POLSKIEGO INSTYTUTU EKONOMICZNEGO: Badania takie były robione już na rynkach innych: w Stanach Zjednoczonych, na niektórych rynkach europejskich. W związku z tym nie ukrywam, że czekałem aż wyniki z tego badania, które zrealizujemy w Polsce, które ma charakter eksperymentu społecznego; realizował to u nas zespół ekonomii behawioralnej, ponieważ (…) badamy tak naprawdę zachowania rekrutów w przeróżnych firmach w naszym kraju, którzy właśnie decydują się zaprosić kandydata, który wysłał swoje CV na kolejny etap rekrutacji, czy też nie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Czyli wysyłaliście fejkowe CV na ogłoszenia o pracę?

PA: Nie nazwałbym tego fejkowymi CV. Przygotowanymi wcześniej takimi wirtualnymi kandydatami i kandydatkami, czyli zarówno kobietami i mężczyznami w wieku 28 i 52 lat. I  tych zgłoszeń- poszczególne oferty pracy wysłaliśmy 1260, czyli dosyć dużo. No i potem badaliśmy co będzie się działo,  czy będzie ten kontakt. Czyli, czy tak naprawdę ta osoba, czy rekruter skontaktują się z powrotem z tym kandydatem, czy też nie.

I to co jest bardzo ważne, to że te CV-ki powstawały u nas we współpracy z zawodowymi HR-owcami. Mieliśmy doradców zawodowych, którzy nam pomogli stworzyć takie życiorysy, które by spełniały oczekiwania na poszczególne stanowiska pracy, które się pojawiają w ogłoszeniach i badaliśmy także same ogłoszenia pracy na kolejnym etapie.

STARSI DYSKRYMINOWANI NA RYNKU PRACY
Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Starsi dyskryminowani na rynku pracy w Polsce – wyniki badań PIE

MD: I jaki był efekt tego badania?

PA: Efekt jest zgodny trochę z oczekiwaniami, ponieważ na innych rynkach pojawia się to zjawisko aegizmu – czyli tego, że osoby które są starsze, rzadziej dostają zaproszenie do kolejnego etapu rekrutacyjnego. To, co jeszcze istotnie pojawiło się w naszym badaniu to to, że też starsze kobiety rzadziej dostają – mają kontakt z rekruterem i mają informacje o tym, że mogą się zakwalifikować do pracy, albo przynajmniej rozmawiać- mieć rozmowę kwalifikacyjną. W związku z tym u nas ten problem aegizmu jest dwuwymiarowy.

Z jednej strony jest tak, że na rynku takim, jak Warszawa cztery razy częściej skontaktuje się rekruter z osobą młodszą, niż starszą. Czyli mieć 50 lat w Warszawie- to dosyć istotny problem w momencie, w którym szuka się pracy. Ogółem w Polsce ta częstotliwość kontaktu rekrutera z osobą starszą jest tylko dwa razy rzadsza, niż w przypadku osoby 28-letniej. I powyżej dwukrotności jest w przypadku, gdy jest to powyżej 50-ki kobieta, więc…

Starsi dyskryminowani na rynku pracy – praca po 50?

MD: Czy to oznacza, że powyżej 50 roku życia nie ma co szukać pracy? Dobrej pracy?

PA: Szukać można, natomiast ta częstotliwość odpowiedzi rekruterów jest znacznie rzadsza. I tak, jak na typowe ogłoszenie, powiedzmy mieliśmy około jednej czwartej, nawet do 20-30% odpowiedzi w przypadku tych młodszych mężczyzn, tak w przypadku starszej kobiety to jest zaledwie kilkanaście procent odpowiedzi na to samo CV tylko, albo przynajmniej literalnie spełniające podobne kryteria brzegowe, ale kontaktu rekrutera. Więc o wiele rzadziej rzeczywiście i o wiele trudniejszy jest ten rynek pracy dla osoby powyżej 50 roku życia i szczególnie dla kobiety powyżej 50 roku życia.

CZYTAJ TEŻ: PEGASUS JAK SIĘ USTRZEC? AMERYKAŃSKĄ KARTĄ SIM. NYT UJAWNIA KULISY POWSTANIA, ROZWOJU I ROZKŁADU NSO GROUP

MD: Dlaczego zajęliście się tym tematem? Czy chcecie w jakiś sposób promować doświadczenia osób starszych? Może nie starszych bo to też brzmi: 51 lat…

PA: Po pierwsze dla mnie osobiście jest to dosyć ważne, bo zarówno u nas w instytucie, jak i ogółem w gospodarce staramy się promować zjawisko różnorodności zarządzania jednak różnorodnością. Uważam, że zespoły składające się z osób młodszych, ale także starszych mają dużo więcej do wniesienia wartości dodanej w przypadku usług profesjonalnych. I to naprawdę się opłaca. Konstruowanie zespołów tylko i wyłącznie z dwudziestoparolatków, albo tylko i wyłącznie 50-latków czy 60-latków nigdzie nie prowadzi; mamy bardzo zróżnicowany wiekowo zespół- od  dwudziestu kilku do siedemdziesięciu kilku lat.

I uważam, że to naprawdę dobrze wychodzi w naszej firmie, i uważam, że w bardzo wielu miejscach pracy, w których pracowałem też w przeszłości nie do końca wystarczającą wagę przykłada się do tego, żeby rekrutować osoby starsze. Zwłaszcza, że my będziemy mieli problem ze starzeniem się społeczeństwa…

MD: Bo za parę lat większość naszego społeczeństwa, to będą osoby powyżej 50 roku życia. I to również może być problemem. Nie ma Pan takiego wrażenia, że przez… to już bardzo krótkie pytanie: że przez kilkanaście lat, albo może i więcej promowaliśmy np. przechodzenie na wcześniejszą emeryturę troszeczkę wypierając jakby siłą te starsze osoby z rynku pracy?

PA: To było przyjęte na początku lat dziewięćdziesiątych i też reformami, które były wprowadzane po to, żeby (zredukować) nadwyżkę zasobu ludzkiego, która pojawiła się po restrukturyzowanym przemyśle i tych ciężkich sektorach gospodarki po PRL-u no i w ten sposób usiłowano pozbyć się problemów.

MD: Jakoś zagospodarować. Musimy kończyć niestety, dziś o jedenastej publikacja już oficjalna raportu, o którym mówił Piotr Arak – dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Bardzo dziękuję.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

STARSI DYSKRYMINOWANI NA RYNKU PRACY W POLSCE - BADANIA PIE (ROZMOWA)

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

%d bloggers like this: