Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

ŚREDNIE WYNAGRODZENIE W POLSCE POWYŻEJ 6 TYS. ZŁ – PIERWSZY RAZ W HISTORII

Średnie wynagrodzenie w Polsce (a mówiąc matematycznie – przeciętne) pierwszy raz w historii powyżej 6 tys. złotych – podał dziś GUS. Ale to kwota, której nie widzi ani pracownik, ani pracodawca.

Średnie wynagrodzenie w Polsce

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób – bo tylko w nich GUS bada poziom zarobków – w listopadzie wzrosły w tempie szybszym, niż inflacja. Roczny wzrost wyniósł 9.8 procent. To ma swoje dobre i złe strony. Dobre – bo inflacja konsumencka (CPI) w listopadzie była o dwa punkty procentowe niższa, więc siła nabywcza konsumentów w Polsce nie spadła.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W LISTOPADZIE AŻ 7.8%

Złe – bo tak szybki wzrost płac może być dowodem na rozkręcającą się spiralę inflacyjną. Rosnące płace za chwilę wrócą do Polaków w postaci jeszcze wyższych cen w sklepach. Firmy będą bowiem podnosić ceny swoim klientom, żeby mieć z czego opłacić wyższe pensje.

Średnie wynagrodzenie w Polsce
Średnie wynagrodzenie w Polsce

Średnie wynagrodzenie w Polsce – ile dostaje pracownik, ile płaci pracodawca?

Średnie wynagrodzenie w Polsce wynoszące ponad 6 tysięcy złotych nie oznacza, że tyle wynosi średni koszt pracodawcy, albo tyle średnio widzą na swoich kontach pracownicy. Przy takiej średniej płacy – średni koszt pracodawcy wynosi 7 264 złote, a średni przelew na konto pracownika – 4 335 złotych. Cała reszta – czyli 2 929 złotych, aż 68 procent tego, co pracownik dostaje na rękę – trafia do ZUS, NFZ i Skarbu Państwa w postaci składek i podatków.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Kolejne dobre dane ze Stanów – po środowym odczycie niższej od oczekiwań inflacji CPI otrzymaliśmy dane o malejącej inflacji producenckiej – dały rynkom nadzieje...

ŚWIAT

Inflacja CPI w USA sięgnęła 8.5%.

POLSKA

UCE Research i Wyższe Szkoły Bankowe opublikowały cykliczną analizę cen detalicznych. Wynika z niej, że w lipcu 2022 roku w sklepach było drożej o...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jaką lokatę bankową wybrać i jakie jest aktualne oprocentowanie rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Samcikiem z subiektywnieofinansach.pl.

%d bloggers like this: