Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

SPRZEDAŻ DETALICZNA ZASKOCZYŁA

Nie potwierdziły się obawy ekonomistów o spowolnienie konsumpcji w Polsce. Sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła w ujęciu realnym o imponujące 19% r/r wobec prognoz na poziomie niespełna 17 proc.

SPRZEDAŻ DETALICZNA ZASKOCZYŁA

Kwietniowy wynik był wspierany przez efekt bazy – zamknięcie galerii handlowych w 2021 – widoczny w szybującej sprzedaży odzieży oraz przez wydatki uchodźców z Ukrainy. Jak podał Główny Urząd Statystyczny sprzedaż odzieży i obuwia w kwietniu wzrosła o ponad 120 proc. rok do roku. Wciąż wysoko pozostaje sprzedaż żywności a ze względu na ceny spada popyt na paliwa.

Zdaniem ekonomistów ING Banku Śląskiego dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej to jasny sygnał – spirala cenowa nakręca się, a sprzedaż pokazuje, że nie ma bariery popytu, aby przerzucać koszty na ceny detaliczne. Dlatego dane o sprzedaży wzmacniają prawdopodobieństwo najbliższej podwyżki stopy NBP aż o 100 punktów bazowych.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Sprzedaż detaliczna w październiku okazała się niższa od prognoz.

POLSKA

Główny Urząd Statystyczny poinformował , że w trzecim kwartale było więcej rejestracji i mniej upadłości firm w porównaniu z 2021 rokiem.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O poziomie konsumpcji i sprzedaży detalicznej w Polsce rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Bogdanem Wyżnikiewiczem, ekonomista, doradca prezesa GUS.

POLSKA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r. wzrosły rdr o 17,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,6 proc. –...

%d bloggers like this: