Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

SPRZEDAŻ DETALICZNA ZASKOCZYŁA

Nie potwierdziły się obawy ekonomistów o spowolnienie konsumpcji w Polsce. Sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła w ujęciu realnym o imponujące 19% r/r wobec prognoz na poziomie niespełna 17 proc.

SPRZEDAŻ DETALICZNA ZASKOCZYŁA

Kwietniowy wynik był wspierany przez efekt bazy – zamknięcie galerii handlowych w 2021 – widoczny w szybującej sprzedaży odzieży oraz przez wydatki uchodźców z Ukrainy. Jak podał Główny Urząd Statystyczny sprzedaż odzieży i obuwia w kwietniu wzrosła o ponad 120 proc. rok do roku. Wciąż wysoko pozostaje sprzedaż żywności a ze względu na ceny spada popyt na paliwa.

Zdaniem ekonomistów ING Banku Śląskiego dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej to jasny sygnał – spirala cenowa nakręca się, a sprzedaż pokazuje, że nie ma bariery popytu, aby przerzucać koszty na ceny detaliczne. Dlatego dane o sprzedaży wzmacniają prawdopodobieństwo najbliższej podwyżki stopy NBP aż o 100 punktów bazowych.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

W Polsce stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1%.

POLSKA

Sprzedaż detaliczna hamuje - w maju wyniosła 8.2% rok do roku.

POLSKA

Według GUS, produkcja przemysłowa w maju wzrosła 15% rok do roku- to jednak pokazuje lekkie hamowanie polskiego przemysłu.

CENY

Ceny mleka o połowę wyższe, niż przed rokiem. Ceny żyta - prawie dwukrotnie wyższe. Ceny produktów rolnych w skupie oszalały - wynika z danych...

%d bloggers like this: