Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

HANDEL

SPRZEDAŻ DETALICZNA W RECESJI

Utrzymuje się recesja w sprzedaży detalicznej. Według opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego, konsumpcja w lipcu w cenach stałych spadła o 4% w ujęciu rocznym.

ZEROWY VAT NA ŻYWNOŚĆ
foto: pexels.com

Spadek sprzedaży okazał się głębszy niż wcześniejsze prognozy, które zakładały spadek o 3.3%. Najmocniej nadal spada sprzedaż prasy, książek i pozostałej sprzedaży w wyspecjalizowanych sklepach (-13.6% r/r). Najlepiej radzi sobie z sprzedaż pojazdów samochodowych, motocykli i części (+3.8% r/r). W oczy rzuca się głęboki spadek sprzedaży dóbr trwałego użytku. W kategorii meble, rtv i agd realna wartość sprzedaży była aż o 11.6% niższa niż w lipcu ubiegłego roku.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W RECESJI

Ogółem przez pierwsze siedem miesięcy tego roku sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych była o 5.4% niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na spadek wpływały przede wszystkim dwa czynniki. Obok efektu wysokiej bazy wywołanej napływem kilku milionów uchodźców ukraińskich, dotkliwie uderzył w konsumpcję realny spadek wynagrodzeń, który zmusił nas do ograniczenia wydatków.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

OPEC+ zgodził się na pogłębienie cięć produkcji po spadku cen ropy naftowej i prognozach ponownej nadwyżki w przyszłym roku.

FIRMA

Wczorajsze tąpnięcie kursu akcji Orlenu wzbudziło dużo emocji nie tylko u giełdowych inwestorów ale także u polityków. Sprawą zainteresowała się też Komisja Nadzoru Finansowego.

HANDEL

W tym roku w wigilię nie kupisz karpia, ani prezentów na ostatnią chwilę. Senat przyjął dzisiaj bez poprawek nowelę Polski 2050, zgodnie z którą,...

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy. Informacje na temat nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych są nieco lepsze o...

%d bloggers like this: