Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

SPRZEDAŻ DETALICZNA W CHINACH NAJMOCNIEJ OD 33 LAT. ROŚNIE PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA

PREMIER CHIN

Sprzedaż detaliczna wzrosła w Chinach o 18.4% w kwietniu w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jest to najwyższy wynik tego wskaźnika od ponad 3 dekad.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W CHINACH
Sprzedaż detaliczna w Chinach. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Prognozy analityków były nawet bardziej optymistyczne bo zakładały wzrost sprzedaży o 21%. Ostatni raz tak dynamiczny przyrost notowaliśmy w Państwie Środka w kwietniu 2021 roku. Jednak tak wysoki wzrost wynika przede wszystkim z efektu niskiej bazy, wywołanej polityką zero COVID, która przestała obowiązywać w Chinach dopiero na początku tego roku.

Prawie dwukrotnie niższa niż prognozy analityków okazała się produkcja przemysłowa w Chinach, która w kwietniu wzrosła o 5.6% rok do roku.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W CHINACH NAJMOCNIEJ OD 33 LAT. ROŚNIE PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA
Produkcja przemysłowa w Chinach. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Jest to najwyższy wynik od września ubiegłego roku, a także więcej niż w marcu kiedy indykator ten zanotował wzrost o 3.9%. Analitycy biorąc pod uwagę jednak słaby 2022 rok, spodziewali się wzrostu produkcji o blisko 11%.

CZYTAJ TEŻ: WZROSTY NA WALL STREET

Indeks PMI dla przemysłu w Chinach spadł w kwietniu do 49.2 punktu czyli poniżej granicy oddzielającej ożywienie od spowolnienia. W marcu poziom nastroju menedżerów ds. zakupów wyniósł blisko 52 punkty.

Z kolei inflacja cen producentów spadła w Chinach w kwietniu do poziomu -3.6%, a zatem mamy do czynienia tam z deflacją wskaźnika PPI, która rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

AZJA

Największa od dwóch lat nadwyżka handlowa Chin. W czerwcu wyniosła niemal 100 miliardów dolarów, znacznie przebijając oczekiwania analityków. Wojna handlowa z zachodu z Chinami...

GOSPODARKA

Produkcja przemysłowa w maju spadła o 1.7% rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem aż o 4.6%. To znacznie mniej niż oczekiwania rynku. Analitycy...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O ożywieniu w chińskiej gospodarce rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, ekspertem rynku chińskiego i wykładowcą studiów chińskich.

GOSPODARKA

Niejednoznaczne dane z przemysłu opublikował Eurostat. Produkcja w strefie euro spadła w kwietniu, ale w tym samym czasie wzrosła w całej Unii Europejskiej. Spadek...