Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

SPRZEDAŻ DETALICZNA HAMUJE

Sprzedaż detaliczna hamuje – w maju wyniosła 8.2% rok do roku.

SPRZEDAŻ DETALICZNA HAMUJE

Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w maju wzrosła o 8.2% w porównaniu z poprzednim rokiem. To mniej niż oczekiwał rynek, który majowy wzrost sprzedaży szacował na 8.8%. To także wyraźnie mniej niż w kwietniu, gdy realny wzrost obrotów sieci handlowych sięgnął aż 19%.

SPRZEDAŻ DETALICZNA HAMUJE
Sprzedaż detaliczna hamuje w maju 2022 roku.

Patrząc na dynamikę roczną, wciąż widać było silny wzrost sprzedaży odzieży i obuwia (o 17.7% rdr), farmaceutyków i kosmetyków (o 15.4% rdr) oraz żywności i napojów. W związku z kryzysem w branży automotive nie powinien też dziwić spadek o 10.6% wartości sprzedaży samochodów.

CZYTAJ TEŻ: LEKKIE HAMOWANIE POLSKIEGO PRZEMYSŁU

Jak zauważyli w komentarzu ekonomiści Pekao SA baza statystyczna z poprzedniego roku odwraca się i sprzedaż detaliczna hamuje z 19 do 8.2% r/r. Ich uwagę zwraca dość słaby wynik sprzedaży dóbr trwałych oraz solidny wzrost sprzedaży żywności, spowodowany głównie przez napływ uchodźców z Ukrainy.
„Pod względem poziomu sprzedaży maj jest porównywalny z marcem. Zważywszy na powszechny pesymizm konsumentów w kolejnych miesiącach spore szanse na zaciskanie pasa i jeszcze niższe dynamiki sprzedaży” – podsumowują ekonomiści.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SPRZEDAŻ DETALICZNA HAMUJE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Po negocjacjach, ministrowie środowiska z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej zatwierdzili ostatecznie zakaz sprzedaży nowych pojazdów z silnikami spalinowymi. Branża automotive jest jednak pełna...

CENY

Kolejny kraj musi się mierzyć z dwucyfrową inflacją. W czerwcu zharmonizowana inflacja w Hiszpanii przyśpieszyła do 10% rok do roku z 8,5% zanotowanych w...

POLSKA

Mniej kredytów dla mikrofirm - wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej.

POLSKA

GDDKiA podpisze aneksy podnoszące limit waloryzacji kontraktów do 10% - poinformował urząd.

%d bloggers like this: