Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

SPRZEDAJESZ W INTERNRCIE TO MUSISZ ZAŁOŻYĆ FIRMĘ? (ROZMOWA)

O tym co powinniśmy zrobić jeśli sprzedajemy przez internet rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Grzegorzem Grochowiną z KPMG Polska.

SPRZEDAJESZ W INTERNRCIE TO MUSISZ ZAŁOŻYĆ FIRMĘ? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Fiskus pieniędzy potrzebuje sporo, często, a właściwie przez cały rok. O czym będziemy teraz rozmawiać między innymi dlatego, że zostało nam zaledwie kilka godzin na rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 rok. O północy musimy być już rozliczeni.

GRZEGORZ GROCHOWINA, KPMG POLSKA: Witam bardzo serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: No właśnie, ale zanim Pana zapytam o PIT, to jeszcze taka refleksja w związku z poprzednim tematem mi się nasunęła, że jeśli będziemy musieli teraz założyć działalność gospodarczą, żeby wietrzyć naszą szafę, bo zgromadziliśmy dużo niepotrzebnych ubrań, albo mamy dzieci, które z czegoś powyrastały to jak założymy firmę, a będziemy sprzedawać coś, co pochodzi z naszych prywatnych zasobów, to się jakiś problem podatkowy zrobi, prawda? To nie będzie taka prosta historia?

GG: No tak, tak. Bo de facto jak sprzedajemy rzeczy używane, czyli te, które posiadamy powyżej pół roku, to co do zasady one są zwolnione z opodatkowania. Gorzej, jeżeli tutaj fiskus zacznie, mówiąc kolokwialnie węszyć temat w ten sposób, że jednak to, że kupujemy po jakimś czasie i ma to znamiona działalności gospodarczej, to znaczy ma ona charakter zarobkowy i jest w sposób ciągły – to są takie najważniejsze rzeczy. Faktycznie też nagle się nie może okazać, że sprzedajemy rzeczy 300, 400, 500 sztuk, bo wtedy już gdzieś to światełko się zapali fiskusowi, że to robimy w celach zarobkowych, a nie tylko po to żeby tę szafę, jak pan redaktor słusznie zauważył, lekko odświeżyć.

RM: Jasne. No tak, 30 transakcji, 2000 euro wartości i już fiskus ma prawo się nami interesować, więc musimy być czujni. A swoją drogą, gdybyśmy taką sprzedaż robili w 2022 roku, to trzeba uwzględnić w PIT? Ci, którzy już się rozliczyli, to mogą jeszcze skorygować do północy…

GG: Jeżeli tak, jeżeli faktycznie mówimy o tym, co było w roku poprzednim, to powinniśmy to uwzględnić co do zasady jako inne źródła w PIT-36, jeżeli nie prowadzimy faktycznie tej działalności gospodarczej, bo jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, to jak już pan redaktor wspominał, tutaj była rozmowa z innym doradcą i tutaj ta działalność raczej powinna być założona.

CZYTAJ TEŻ: OSTATNIE GODZINY NA ROZLICZENIE PIT ZA 2022. SPRZEDAJESZ W INTERNECIE? FISKUS JUŻ BĘDZIE WIEDZIAŁ (ROZMOWA)

RM: Jasne, ale jeśli sprzedajemy w ramach w cudzysłowie wietrzenia szafy, to oczywiście powinniśmy ten przychód… ale jeśli to był np. samochód, który jest odrębnie opodatkowany, który sprzedaliśmy to oczywiście w PIT nie musimy wpisywać zysku ze sprzedaży tego samochodu?

SPRZEDAJESZ W INTERNRCIE TO MUSISZ ZAŁOŻYĆ FIRMĘ? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

GG: Tutaj bardziej z drugiej strony jest jeszcze tak przerwę na koniec, żeby nie było tylko, że ten sprzedający ma zawsze kłopoty to i kupujący tutaj w przypadku np. samochodu to często się zdarza, że zapominamy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

RM: Lepiej nie zapominać, bo podatek może być przy używanym samochodzie niewielki, a kary są ogromne. No dobrze, to jak ktoś jest, że tak powiem, z jakichś życiowych powodów spóźniony z pitem i właśnie odkrył, że czegoś mu jeszcze brakuje i nie wie do końca jak to rozliczyć, to co ma właściwie zrobić, żeby jakoś, że tak powiem, uniknąć kary albo się zabezpieczyć? Złożyć go źle, a potem prostować? Czy nie składać i złożyć dobrze z czynnym żalem od razu razem z nim? Co jest najlepszą strategią w takiej sytuacji na dzisiaj?

GG: Tutaj na pasku jest wskazane, że ostatnie 7 godzin, nieco ponad 7 godzin… Tak, mogę przede wszystkim uspokoić tych podatników, których jest największa grupa, czyli tych, którzy uzyskują przychody na przykład z umowy o pracę, umów cywilno-prawnych czy też emerytów. Tutaj nie zapominajmy jest, można powiedzieć zbawienny system – Twój e-PIT i w przypadku nawet jeżeli nic nie dotykamy, nie logujemy się tam, nic nie zmieniamy czy nie akceptujemy, to i tak z dniem ostatnim nasz PIT zostanie zaakceptowany.

Tutaj troszeczkę po drugiej stronie barykady stoją przedsiębiorcy, bo tutaj w przypadku przedsiębiorców niestety oni nie mają takiego przywileju. Takie zeznanie jest wstępnie przygotowane przez administrację skarbową. I tutaj, jak pan redaktor powiedział, to jest faktycznie możliwość nałożenia tych kar z kodeksu karnego-skarbowego. Często się zdarza, że podatnicy nie wiedzą o wszystkich źródłach dochodów czy czekają na coś, bo kontrahent się spóźni, nie mają jeszcze tych wszystkich przychodów. Zdarza się, że po prostu składają pustą deklarację, a puste zeznania dopiero potem korygują i składają do tego oczywiście czynny żal uzasadniając dlaczego nie złożyli w terminie tego zeznania.

Oprócz kodeksu karnego-skarbowego jeżeli ten podatnik będzie miał coś do zapłaty, to nie zapominajmy również o tym, że czekają na niego odsetki od zaległości podatkowych. A jak wiemy w ostatnim czasie te odsetki diametralnie urosły. I z tego w tym momencie jest to 16,5% tych odsetek.

RM: Rozumiem, że ci którzy mają tylko zwrot, będą pewnie łagodniej potraktowani przez fiskusa, a ci którzy mają coś nieopłacone i powinni jeszcze płacić to w ich przypadku będzie zdecydowanie gorzej.

GG: Tak, dokładnie. Ja tylko chciałbym jeszcze uczulić, panie redaktorze, jak nawiązałem do tego systemu twój e-PIT, że warto tutaj nie zostawiać wszystko na jednej szali, to znaczy nie logować się tam, tylko warto tutaj zalogować się do tego systemu, wejść w ten system, sprawdzić to zeznanie podatkowe, bo musimy o tym też przypomnieć naszym widzom, że administracja skarbowa nie uwzględnia wszystkich przywilejów z których możemy skorzystać, bo przykładowo uwzględnia automatycznie ulgę na dzieci, ale na przykład inne ulgi, jeżeli chcieliśmy skorzystać, przykładowo ulga rehabilitacyjna, ulga termomodernizacyna – te ulgi nie są uwzględnione.

źrodło: BIZNES24, You Tube

Jeżeli ponieśliśmy jakiekolwiek wydatki, jest szansa uwzględnić je również w tej naszej deklaracji. Czyli oczywiście jest to automatycznie najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie mają żadnych odliczeń albo mają ulgę dla dzieci, które jest automatycznie uwzględniana. Jeżeli jednak ktoś posiada inne odliczenia – tutaj radziłbym jeszcze na tę ostatnią chwilę przed majówkowym grillem zalogować się tam i po prostu sprawdzić, czy wszystko to jest możliwe. A co istotne tutaj też chciałbym uczulić, że jeżeli ktoś chciałby zmienić 1,5%, które chce przekazać na organizacje pożytku publicznego, to…

RM: …To też można to zrobić tylko dzisiaj. Grzegorz Grochowina, Deputy Director w KPMG Polska był naszym gościem. Dziękuję serdecznie.

GG: Dziękuję bardzo.

SPRZEDAJESZ W INTERNRCIE TO MUSISZ ZAŁOŻYĆ FIRMĘ? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

USA

Amerykańska gospodarka ma się jeszcze lepiej niż przewidywał rynek. W 3 kwartale tego roku PKB tego kraju w ujęciu annualizowanym wzrosło aż o 5.2%.

%d bloggers like this: