Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

SPOWOLNIENIE NIEMIECKIEJ GOSPODARKI

Dane makro pokazują spowolnienie niemieckiej gospodarki. Bezrobocie nadal na poziomie 5.5%.

SPOWOLNIENIE NIEMIECKIEJ GOSPODARKI
foto: pixabay.com

Niemiecki przemysł na niższym biegu. Największa gospodarka Europy sukcesywnie spowalnia. Pogorszenie koniunktury w niemieckim przemyśle nabrało tempa w październiku, ponieważ zamówienia bieżące jak i te na kolejne kwartały, spadają. To oznacza bardzo słaby początek czwartego kwartału.

I dlatego właśnie nastroje wśród niemieckich menedżerów zakupowych sektora przemysłowego mierzone indeksem PMI spadły do poziomu 45.1 punktu, to spadek o 2.6 punktu. Jak napisał w komentarzu do raportu Paul Smith z S&P Global, warunki biznesowe w całym sektorze produkcyjnym stają się coraz trudniejsze, i to bez widocznych zmian na lepsze. Warto zauważyć, że poziom nieco tylko przekraczający 45 punktów to najgorszy wynik od maja 2020 roku. Za tak głęboki spadek odpowiedzialny jest przede wszystkim poziom nowych zamówień.

CZYTAJ TEŻ: POLSKIE BANKI Z NEGATYWNYMI PROGNOZAMI

Pozostając w Niemczech, we wrześniu wzrósł dodatni bilans niemieckiego handlu zagranicznego, choć gospodarka tego kraju mniej wyeksportowała, ale też i mniej zaimportowała. To kolejny dowód świadczący o problemach ekonomiki za Odrą. Ogólny bilans wzrósł z 1 miliarda 200 milionów euro nadwyżki do 3 miliardów 700 milionów. Głównie przez spadek o ponad dwa procenty importu. Eksport spadł o pół procent.

SPOWOLNIENIE NIEMIECKIEJ GOSPODARKI
Stopa bezrobocia w Niemczech.

Mimo tych danych, stopa bezrobocia w Niemczech utrzymała się na poziomie 5.5%. To oznacza, że we wrześniu zatrudnionych było około 45,6 mln osób mieszkających za Odrą, to brak zmiany w ujęciu miesięcznym, ale też wzrost zatrudnienia rok do roku o 418 tysięcy osób.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV