Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

SPOSOBY NA ROZLICZENIE POLSKIEGO ŁADU (ROZMOWA)

O tym co się zmieniło w podatkach i jak wejdziemy w nowy rok z Polskim Ładem w wersji 2.0 rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Anną Misiak, doradcą podatkowym, partnerem w MDDP.

SPOSOBY NA ROZLICZENIE POLSKIEGO ŁADU (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Za nami rok z Polskim Ładem. Najpierw w pierwszej jego wersji, nazywanej przez internautów „polskim nieładem”, a później w wersji 2.0. O tym co się zmieniło, z czym wchodzimy w nowy rok i co jeszcze przed nam porozmawiam teraz z moim i Państwa gościem, którym jest Anna Misiak, doradca podatkowy, partner w MDDP. Dzień dobry.

ANNA MISIAK, MDDP: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Na początek przypomnijmy najważniejsze zmiany, jakie zostały wprowadzone przez Polski Ład i ocenimy jak to wprowadzenie udało się w praktyce. Mówimy oczywiście o tych najważniejszych zmianach dla przedsiębiorców.

AM: Cóż, ponieważ Polski Ład miał kilka wersji, to najpewniej trzeba by zacząć od pierwszej wersji, która była bardzo istotna i miała bardzo negatywny wpływ na rozliczenia przedsiębiorców, szczególnie osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Ponieważ nastąpiła zasadnicza zmiana dotycząca składki na ubezpieczenie zdrowotne, a mianowicie brak jej odliczalności i to w każdej formie, w jakiej przedsiębiorca decydował się na rozliczanie przychodów czy dochodów z działalności gospodarczej. To był naprawdę spory, negatywny impakt na dochody, przychody i w ogóle percepcję dalszej działalności u wielu przedsiębiorców. Potem były kolejne zmiany, które miały znaczenie bądź wpływały na rozliczenia pracowników pracujących choćby u przedsiębiorców. One również miały bardzo duży wpływ na to, co się działo w działach płac i kadr, jakie zamieszanie Polski Ład wprowadził. Po czym 1 lipca nastąpiła zmiana, która w delikatny sposób zmieniła choćby te zmiany, które zostały wprowadzone w zakresie braku odliczalności składki zdrowotnej dla tych przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, którzy rozliczali się podatkiem liniowym bądź podatkiem zryczałtowanym. I generalnie można by powiedzieć, że to co zostało zrobione w podatkach, to jest jednak bardzo duże zamieszanie. My teraz, już przy końcówce roku, a także na początku kolejnego roku będziemy wszyscy borykać się z tym, jak poradzić sobie z rozliczeniami przychodów, zapłatą podatku, odliczeniem składki zdrowotnej za rok 2022, oraz jak się przygotować na rok 2023.

NG: To może teraz właśnie przy tym się zatrzymajmy i zastanówmy się jak poradzić sobie z tym zamieszaniem – na konkretnych przykładach. Zacznijmy może od możliwości zmiany opodatkowania, bo takową ta wersja 2.0 wprowadziła. Komu na koniec roku będzie się to opłacało? Kto powinien to przemyśleć?

AM: Wydaje mi się, że jest bardzo trudno, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, komu na sto procent będzie się to opłacało. Natomiast na pewno jest kilka takich czynników, które po prostu trzeba wziąć pod uwagę. I przypomnijmy, że chodzi tutaj o zmianę formy opodatkowania dla osób, które opłacały do tej pory podatek liniowy, jak również podatek zryczałtowany. Tylko dla tych dwóch form opodatkowania możliwe będzie przejście na skalę podatkową. Nie ma opcji, ażeby osoby, które opłacały podatek według skali, zmieniły to teraz – za cały 2022 rok zmieniły tę formę opodatkowania i przeszły na podatek liniowy bądź podatek zryczałtowany. Więc mówimy tylko o takim ruchu w jedną stronę: przechodzimy z podatku liniowego bądź z podatku zryczałtowanego na opodatkowanie według skali. I komu to się może opłacać? Bo to każdy musi zrobić sobie sam – wyliczenia, niestety. Mianowicie przypomnijmy, że na skali podatkowej jest możliwość choćby wspólnego rozliczenia z małżonkiem, bądź jest możliwość wspólnego rozliczenia jako samotny rodzic z dzieckiem, co może być bardzo ważne dla osób, które jako samotni rodzice prowadzą indywidualne działalności gospodarcze i wychowują dzieci, dzieci małoletnie bądź dzieci uczące się. I myślały też na początku roku, że będzie taka opcja, ażeby wspólnie rozliczyć się z dzieckiem.

W związku z czym ponieważ od 1 lipca de facto ta opcja rozliczeń jako rodzic samotnie wychowujący dziecko wróciła, a zatem również i przedsiębiorcy mogliby z tego skorzystać. A więc to jest jedna rzecz, która na pewno w ramach rozliczenia według skali jest dostępna i tutaj konieczne jest po prostu to przeliczenie. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że w przypadku opodatkowania według skali podatkowej te osoby, które do tej pory opłacały ryczałt czy podatek zryczałtowany muszą zmierzyć się z zupełnie inną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Ponieważ przy opodatkowaniu według skali ta składka zdrowotna wynosi 9 procent od dochodu.

A zatem to po prostu trzeba policzyć. Oczywiście, gdy mówimy o opodatkowaniu ryczałtem, do tej pory osoby, które korzystały z ryczałtu nie miały możliwości odliczenia żadnych kosztów uzyskania przychodu z wyjątkiem składek na ubezpieczenie społeczne, jakiś drobnych ulg. Natomiast w przypadku skali podatkowej oczywiście istnieje możliwość rozliczenia kosztów przy opodatkowaniu dochodów z działalności gospodarczej, Ale tutaj trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że decydując się na przejście na skalę z ryczałtu, trzeba mieć dowody poniesienia tych kosztów. I to jest taka rzecz, którą my też artykułowaliśmy…

NG: A konkretnie trzeba mieć?

AM: Dowody, faktury, rachunki jakie się poniosło na rzecz wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

NG: A jeśli ktoś się obudził na koniec roku to już może być trochę za późno?

AM: Może być to bardzo duży problem, ponieważ wątpię, żeby była możliwość dzisiaj, w dobie kiedy jesteśmy w dużej automatyzacji wystawiania faktur i rozliczania faktur, płacenia VAT-u bardzo szybko, ażeby była możliwość pozyskania jakichkolwiek faktur wstecz.

NG: Chciałabym jeszcze koniecznie podpytać o jedno zagadnienie. Wróćmy jeszcze do „liniowców” i wróćmy do osób rozliczających się na zasadzie ryczałtu i do składki zdrowotnej, bo przecież tutaj oni mają jakąś możliwość, żeby tę składkę odliczyć, ale nie jest to odliczenie od dochodu tak, jak to było do tej pory.

AM: Inaczej. Składka zdrowotna w latach przed 2022 była odliczalna de facto od podatku. Natomiast to, co teraz mamy w przypadku podatku liniowego od 1 lipca, ale z mocą wstecz istnieje możliwość odliczenia składki od dochodu bądź zaliczenia jej w koszty, ale do kwoty tylko 8700, więc to też każdy musi sobie przeliczyć gdzie jest ta opłacalność i gdzie jest ta różnica między 8700 a tym co płaci więcej w przypadku korzystania z podatku liniowego. Natomiast w przypadku ryczałtu mamy możliwość odliczenia od przychodów 50% składki jaką płacimy, składki na ubezpieczenie zdrowotne – jaką płacimy właśnie w przypadku ryczałtu.

A tutaj mamy trzy progi przychodów. I dla każdego z tych progów przychodów jest inna wysokość składki zdrowotnej. Tutaj na pewno też jeszcze trzeba zaznaczyć jedną bardzo ważną rzecz. A mianowicie, że na koniec roku podatkowego powstanie taka konieczność, ażeby sprawdzić, czy składka zdrowotna, choćby w przypadku ryczałtu, została w trakcie roku zapłacona we właściwej wysokości w zależności od finalnego poziomu przychodów za dany rok w przypadku osób opłacających ryczałt. To samo zresztą dotyczy każdej formy opodatkowania  i składki zdrowotnej. Niemniej jednak w przypadku składki na ryczałt w trakcie roku była możliwość, żeby płacić w zależności od poziomu przychodów tę składkę. A zatem ktoś mógł na przykład przewidywać, że nie osiągnie tak dużych przychodów, jakie finalnie osiągnie.

NG: Zapytam tak bardziej ogólnie i może trochę filozoficznie. Zapowiedzi były takie, że będzie prościej jeżeli chodzi o podatki i że będzie niżej jeżeli chodzi o ich wysokość. No, pytanie w jakim zakresie to się udało bądź nie udało?

AM: Wydaje mi się, że poziom skomplikowania podatków jaki mamy dzisiaj jest taki, jakiego jeszcze dotychczas nie mieliśmy. Natomiast no cóż. Tego prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie uniknąć, ani jeżeli mierzyć się z tym, gdzie jesteśmy, jeśli chodzi o przepisy podatkowe i po prostu trzeba się w tym jakoś odnaleźć.

NG: A my na antenie BIZNES24 Będziemy Państwu w tym odnajdywaniu się pomagali. Codziennie o godzinie 17:30 nowy program „Ład, Podatki i Praktyka”. Będziemy spotykać się z ekspertami i pomagać Państwu zarówno w rocznych rozliczeniach, jak i odsłaniając tajemnice tego co nas czeka w podatkowym 2023. Na razie dziękuję Pani pięknie za rozmowę. Anna Misiak, doradca podatkowy, partner w MDDP. Dziękuję pięknie i do zobaczenia.

AM: Do widzenia.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SPOSOBY NA ROZLICZENIE POLSKIEGO ŁADU (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

USA

Amazon pobił oczekiwania rynku. Swoje wyniki za 4 kwartał opublikował również Amazon. Spółka należąca do jednego z najbogatszych ludzi na ziemi miała ponad 149...

USA

Kwartalna sprzedaż Apple najgorsza od 6 lat. Sprzedaż Apple spadła o 5% w IV kwartale zeszłego roku i jest to największy kwartalny spadek od...

PODATKI

Na początku roku ZUS poinformował na swojej stronie, że przedsiębiorcy będą musieli zapłacić składkę zdrowotną od różnicy remanentowej. Po nagłośnieniu problemu, m.in w BIZNES24,...

%d bloggers like this: