Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

SPORA DYWIDENDA, DUŻE INWESTYCJE. MICHAŁ JARCZYŃSKI O ARCTIC PAPER

Grupa Arctic Paper to producent wysokogatunkowego papieru graficznego, opakowań na bazie surowców naturalnych, wysokiej jakości pulpy celulozowej oraz energii, notowany na Warsaw Stock Exchange (GPW) i NASDAQ w Sztokholmie. Przez ostatni rok na GPW spółka urosła ponad 163 procent. Trzymiesięczna średnia transakcji to 114 162 akcje, kapitalizacja to 1 mld 540 mln. Stopa dywidendy 1.80%.

SPORA DYWIDENDA, DUŻE INWESTYCJE. MICHAŁ JARCZYŃSKI O ARCTIC PAPER

Pod koniec ubiegłego tygodnia grupa opublikowała swoje wstępne wyniki za 2022.  Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły prawie 4 mld 900 milionów zł (w 2021 to niecałe 3,5 mld), a zysk netto wyniósł prawie 757 mln zł. Rok rekordowy, mimo trudnego otoczenia gospodarczego. – Najważniejszym elementem, który dał nam szansę na uzyskanie tak doskonałych wyników, był popyt – powiedział w prezes spółki, Michał Jarczyński. 

Te rynki, na których uczestniczymy – czyli m.in. Skandynawia, Niemcy, Francja, Europa Środkowo-Wschodnia – odnotowały bardzo wysoki wzrost gospodarczy. Popyt na papier graficzny przekraczał podaż i w związku z tym udawało się nam w całości na klientów przenosić wzrosty inflacyjne, czyli koszty energii, celulozy oraz transportu. To, że skupiliśmy się przede wszystkim na rynku europejskim, pozwoliło nam być bardziej efektywnym kosztowo. A podjęta ponad 5 lat temu decyzja o tym, że będziemy wytwarzać jak najwięcej energii w swoich własnych zakładach, przyniosła efekty. Rok 2022 pozwolił nam na mniejsze problemy z kosztami energii w stosunku do konkurencji. Do tej pory mniej więcej 50 proc. energii wytwarzaliśmy sami, naszym celem jest to, żeby w perspektywie 5-7 lat w całości wytwarzać energię na miejscu i w całości będzie to energia niepowodująca emisji CO2.

CZYTAJ TEŻ: „WCHODZIMY W NOWY OBSZAR BIZNESU”. MACIEJ GÓRSKI O PHOTON ENERGY

W tym roku spółka zamierza jeszcze mocniej dywersyfikować swoją działalność i mocno rozwijać segment opakowań. Najświeższym newsem z Grupy jest to, że podpisała wraz ze swoją szwedzką spółką zależną – Rottneros – umowę joint-venture w sprawie budowy fabryki opakowań biodegradowalnych w Kostrzynie nad Odrą. Jakie nadzieje wiąże z nią grupa?

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, czy polscy przedsiębiorcy boją się technologii cyfrowych, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Boguszewskim, ekspertem Departamentu Badań i Analiz BGK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych i planach rozwoju Grupy Klepsydra rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Markiem Cichewiczem, prezesem Grupy Klepsydra.

USA

Nvidia znowu to zrobiła. Amerykański producent kart graficznych i półprzewodników wykorzystywanych ostatnio do rozwoju sztucznej inteligencji ponownie przebił rynkowe oczekiwania. Już teraz Nvidia określana...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym skąd się biorą zyski i straty banków centralnych i w co inwestuje aktywa Narodowy Bank Polski, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z...