Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

SPÓŁDZIELNIA ENERGETYCZNA, JAK TO DZIAŁA I GDZIE TAKA JEST? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Niepołomice, jako jedyna gmina z Polski uczestniczyła w drugiej edycji programu wsparcia technicznego dla samorządów, które są zainteresowane przeciwdziałaniu ubóstwu energetycznemu. Jak takie przeciwdziałanie może wyglądać i czym jest ubóstwo energetyczne? O tym Michał Hebda, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice. Dzień dobry, witam w BIZNES24. Co to jest ubóstwo energetyczne?


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MICHAŁ HEBDA, URZĄD MIASTA I GMINY NIEPOŁOMICE: Dzień dobry, panie redaktorze. Dzień dobry Państwu. Ubóstwo energetyczne to jest takie zjawisko, które dotyczy problemów, jeżeli chodzi o wytwarzanie energii elektrycznej. Tutaj wartym podkreślenia jest ten fakt powołania spółdzielni energetycznej. My, jako Gmina Niepołomice zdecydowaliśmy się końcówką 2022 roku na założenie naszej Gminnej Spółdzielni Energetycznej, która ma na celu odpowiednie zarządzanie zasobami energii. To znaczy w skład tej spółdzielni energetycznej weszła Gmina Niepołomice, weszła nasza spółka komunalna, która nazywa się Infrastruktura Niepołomice, oraz Centrum Kultury w Niepołomicach. Dlaczego taki układ? Dlatego, że te trzy instytucje mają w swoim zasobie bardzo dużą ilość instalacji fotowoltaicznych i postanowiliśmy, dlaczego by nie spróbować, dlaczego by się nie dogadać, jeżeli chodzi o zarządzanie tą energią, która jest wytwarzana.

MD: Czyli mówi Pan o dostarczaniu energii do instytucji gminnych, do instytucji komunalnych, czy również mieszkańcy mogą korzystać z tej energii, która wytwarzana jest przez spółdzielnie energetyczną, takich podmiotów?

MH: Niestety nie. Natomiast jest to w interesie mieszkańców. Już mówię dlaczego. My, wytwarzając energię we własnym zakresie, zarządzając tą energią w odpowiedni i racjonalny sposób, tzn. przesuwając energię z tych budynków, które mają jej nadprodukcję i na rzecz tych budynków gdzie jest niedobór tej energii lub zużycie jest na tyle duże, że ta energia jest nam potrzebna, my w pewien sposób optymalizujemy koszty, które jako gmina ponosimy za utrzymanie obiektów komunalnych, więc jest to w interesie naszych mieszkańców, bo obiektywnie płacimy po prostu mniejsze rachunki za energię.

MD: Czyli rozumiem, że w na budynkach należących do gminy, czy wokół tych budynków na terenie należącym do gminy są zainstalowane odnawialne źródła energii, które są ze sobą połączone w jakiś sposób i wspierają się wzajemnie. Jakie to przynosi oszczędności? Czy macie już wyliczenie tego ile zyskaliście dzięki takiej spółdzielni?

SPÓŁDZIELNIA ENERGETYCZNA, JAK TO DZIAŁA I GDZIE TAKA JEST? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MH: Tak naprawdę jesteśmy tak jak pan redaktor powiedział, trochę pionierami w tym zakresie i rozpoczęliśmy tak naprawdę w 2023 roku tą produkcję energii w takim znaczeniu, jako spółdzielnie energetyczna. Więc nie mamy jeszcze dzisiaj w marcu 2024 takich wyliczeń.

MD: Ale wierzę, że bez prognoz to byście nie zaczęli tego programu. Więc musieliście coś planować.

MH: Oczywiście te prognozy wynikały z tego, że zauważyliśmy, że niektóre budynki mają niedobór tej energii, inne mają nadprodukcję. Szkoda byłoby tą energię wracać do sieci w sytuacji, kiedy występuje nadprodukcja, kiedy możemy ją zużyć na własny użytek w tych budynkach, gdzie tej energii brakuje. Spółdzielnia energetyczna jest też o tyle istotna, że daje nam możliwość pozyskania zewnętrznych finansowań.

Wiemy, że jest perspektywa otwierającego się KPO. Tam około 46 procent w tym programie jest przeznaczone właśnie na cele klimatyczne. Więc naszą perspektywą tej najbliższej kadencji oczywiście (zobaczymy jak to będzie, bo mamy 7 kwietnia wybory samorządowe), natomiast perspektywą przyszłej kadencji jest to, aby w Niepołomicach stworzyć dużą farmę fotowoltaiczną właśnie dzięki zewnętrznym dofinansowaniom, która produkowałaby już energię tak naprawdę do wszystkich budynków komunalnych, nie tylko w Centrum Kultury, nie tylko w Urzędzie Miasta, ale całościowo, żeby to obsługiwało oświetlenie uliczne, wszystkie placówki oświatowe, przedszkola, szkoły. Tak, żebyśmy byli samowystarczalni energetycznie w tych bądź co bądź niespokojnych czasach.

MD: Czyli stworzyliście podmiot, Panie burmistrzu, nowy podmiot, który może wziąć kredyt?

MH: Tak, panie redaktorze, też.

MD: Ale to nie był najważniejszy cel oczywiście tej nowej instytucji, ale tak zwróciłem na to uwagę, bo problem zadłużenia samorządów to jest ogólnie w Polsce dosyć istotne wyzwanie. Czyli rozumiem, że tak pozyskujecie środki unijne, mieszkańcy nie mogą tworzyć takich spółdzielni, gdyby chcieli, gdyby się skrzyknęło kilka osób, które mieszkają w Niepołomicach czy gdziekolwiek indziej i chcieliby stworzyć spółdzielnię energetyczną, to mogliby to zrobić?

źródło: BIZNES24, YouTube

MH: Powiem szczerze, że mieszkańcy jakby w bardzo dużym zakresie korzystają z instalacji fotowoltaicznych. Ktoś kiedyś powiedział mi, jeden z wójtów, który odwiedził naszą gminę, że Niepołomice stoją fotowoltaiką. To znaczy przejeżdżał gdzieś samochodem, niezależnie czy to było centrum miasta, czy gdzieś na wsiach, na terenie naszej gminy zauważył, że praktycznie w co trzecim, co czwartym budynku mieszkalnym są zainstalowane panele fotowoltaiczne.

MD: Cała Polska, Panie burmistrzu stoi fotowoltaiką.

MH: Tak jest. Natomiast ja nie będę tutaj się przechwalał, ale Gmina Niepołomice rzeczywiście w ostatnich latach w tym zakresie ogromne, ogromne inwestycje poczyniła. Więc każdy z mieszkańców tak naprawdę sam sobie tworzy tą spółdzielnię energetyczną, ponieważ na własny użytek zarządza tą energią.

Jeden z moich przyjaciół kiedyś mi pokazywał nawet w telefonie właśnie jak ma rozpisane ile energii wyprodukował, ile wróciło do sieci, ile na własny użytek, o ile ma mniejsze rachunki. To jest fantastyczna sprawa, a też podkreśla tę właśnie niezależność. Słońce zawsze będzie. I raczej tutaj nic nieprzewidzianego się nie zdarzy.

MD: Chociaż, jak śpiewał Kazik Staszewski: „w Polsce nie ma słońca niemal przez siedem miesięcy w roku, a lato nie jest gorące”. Dziękuję bardzo, Panie burmistrzu. Naszym gościem był Michał Hebda, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice, która zorganizowała spółdzielnie energetyczną dla jednostek komunalnych. Bardzo dziękuję.
 
MH: Dziękuję bardzo.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

SPÓŁDZIELNIA ENERGETYCZNA, JAK TO DZIAŁA I GDZIE TAKA JEST? (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV