Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

SPOKÓJ NA STACJACH BENZYNOWYCH. A CO PO NOWYM ROKU? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A co z cenami na stacjach paliw? O tym Urszula Cieślak, Biuro Reflex. Dzień dobry, Witam serdecznie.

URSZULA CIEŚLAK, BM REFLEX: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Pani Urszula dziś w pracy tak, jak my zresztą. Bo dzieją się rzeczy ciekawe również na rynku paliw. Jak w tym momencie po świętach już prezentują się ceny na stacjach benzynowych?

UC: Tutaj obserwujemy spokój. Pewnie taka sytuacja utrzyma się do końca tego tygodnia, więc generalnie bez większych oczekiwań co do zmian cen paliw na stacjach. To, co pewnie spędza wielu kierowcom sen z powiek, to zmiany, które mogłyby nastąpić po nowym roku, czy też już od 1 stycznia. W związku z tym, że VAT będzie wyższy na paliwa, bo przestanie obowiązywać tarcza antyinflacyjna. Ale póki co nie spodziewamy się jeszcze w tym tygodniu większych ruchów cen, czy też praktycznie żadnych zmian cen paliw na stacjach. One powinny pozostać na poziomie sprzed świąt, czyli z ubiegłego tygodnia.

MD: Sprzed świąt, czyli przypomnijmy jakie to są poziomy – dla tych najważniejszych gatunków.

SPOKÓJ NA STACJACH BENZYNOWYCH. A CO PO NOWYM ROKU? (ROZMOWA)
żródło: BIZNES24

UC: Benzyna 95 oktanowa kosztuje około 6 złotych, 53 groszy, olej napędowy 7 zł 64 gr i najniższe ceny autogazu: 2,95 za litr. Średnio w kraju te ceny powinny utrzymać się na tym poziomie, ale to oczywiście oznacza, że mamy część stacji, gdzie za benzynę czy oleje napędowe możemy płacić nawet 30 więcej niż 30 groszy mniej w stosunku do tych średnich poziomów obowiązujących w kraju. I też jeśli tu jesteśmy przy tych minimalnych poziomach cen dzisiaj na części stacji, to chyba to są stacje, na których będzie największe prawdopodobieństwo zmian cen po pierwszym stycznia. Tutaj chyba wprowadzenie wyższej stawki podatku VAT spowoduje ruch cen w górę. Natomiast tam gdzie ceny są powyżej średniego poziomu cen w kraju, czyli na poziomie 6,60 dla benzyny 95 oktanowej czy 7,67 – 6,70 dla oleju napędowego – tutaj rzeczywiście jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że nawet przywrócenie wyższej stawki podatku VAT nie powinno spowodować wzrostu cen paliw, takiego skokowego, znaczącego wzrostu cen paliw rzędu kilkudziesięciu groszy na litrze.

MD: Przypominamy Państwu, że jest wciąż utrzymywana bardzo wysoka marża rafineryjna, marża w cenie paliwa, co umożliwia też dystrybutorom obniżenie jej po to, abyśmy tego nie odczuli. Mam nadzieję, że taką będą mieli politykę. Chcielibyśmy, aby tak było. Dla tych, którzy się włączyli w trakcie naszej rozmowy, Pani Urszulo, proszę przypomnieć, w której kategorii paliw możemy mieć najwyższe wzrosty, po pierwszym stycznia.

UC: Ja chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na zmianę innych składników ceny paliwa po Nowym Roku. Oczywiście ta marża rafineryjna, o której pan redaktor wspomina – tutaj oczekujemy jej obniżki. Natomiast wraz z końcem tarcz antyinflacyjnych będzie rosła nam akcyza i opłata paliwowa. I tutaj spodziewamy się podwyżek rzędu 14 groszy na litrze benzyn i około 10 groszy na litrze oleju napędowego. O tyle będą wyższe te podstawowe obciążenia. Pomijając podatek VAT oczywiście. Natomiast wszystkie paliwa będą jakby narażone na wzrost cen w wyniku zastosowania tej wyższej, 23 procentowej stawki VAT. Natomiast bardziej chodziło mi o to, że tam, gdzie dzisiaj jest mniejsza marża detaliczna i w związku z tym ceny tych podstawowych paliw są wyraźnie poniżej średniej ceny krajowej, A więc jeszcze dla przypomnienia: dla benzyny 95 oktanowej to są poziomy rzędu 6 złotych 30 groszy, dla oleju napędowego około 7 złotych, 35, – 7 złotych 40 groszy za litr. To tutaj po nowym roku na tych stacjach spodziewamy się jednak podwyżek cen w okolice tego średniego poziomu cen w kraju. Natomiast generalnie nie będzie to podwyżka równa tej różnicy między podatkiem VAT 8% a podatkiem VAT 23%. Gdyby zastosować takie czysto matematyczne przeliczenie, to rzeczywiście tutaj te ceny mogłyby wzrosnąć o kilkadziesiąt groszy dużo powyżej 50 groszy na litrze każdego z paliw, czyli benzyny, oleju napędowego. Natomiast wydaje się, że właśnie ta oczekiwana przez nas obniżka marży rafineryjnej umożliwi utrzymanie poziomu cen paliw na stacjach bardzo blisko tych, które notujemy dzisiaj.

MD: Bardzo dziękuję. Pani Urszula Cieślak z biura Reflex była naszym gościem. W pierwszej naszej rozmowie poświątecznej. Bardzo dziękuję za nią.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

SPOKÓJ NA STACJACH BENZYNOWYCH. A CO PO NOWYM ROKU? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV