Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

SPADŁO ZATRUDNIENIE W KWIETNIU. PENSJE RÓWNIEŻ LEKKO W DÓŁ (ROZMOWA)

O zatrudnieniu i poziomie podwyżek dla pracowników oraz kosztach zatrudnienia dla pracodawcy rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Kazimierzem Sedlakiem z Sedlak & Sedlak.

SPADŁO ZATRUDNIENIE W KWIETNIU. PENSJE RÓWNIEŻ LEKKO W DÓŁ (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Dzień dobry Panie doktorze.

KAZIMIERZ SEDLAK, SEDLAK & SEDLAK: Dzień dobry Państwu, witam pana redaktora.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Bo czas spojrzeć na wynagrodzenia oraz zatrudnienie w Polsce w kwietniu 2023 roku. Wzrost zatrudnienia wyniósł 0,4 procent, natomiast zmiana w wysokości wynagrodzeń w kwietniu wyniosła 12,1 procent do poziomu 7 tysięcy 430 złotych i 65 groszy. To jest, przypomnę przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, czyli w tych największych firmach.

Natomiast koszty pracodawcy wynoszą dla takiej kwoty 8 952 złote i 44 grosze. Kto dostał podwyżki o 12%? Bo ja nie?

KS: No właśnie to jest takie trudne pytanie, bo nikt na nie prawdopodobnie nie zna odpowiedzi. Natomiast pamiętajmy, że to jest statystyka, czyli mamy dane porównujące rok do roku, bo jeżeli spojrzymy na dane miesiąc do miesiąca, to zauważymy, że w kwietniu wynagrodzenia spadły w stosunku do marca chyba o około niecałe 100 złotych. Więc tutaj problem jest statystyki.

Pamiętajmy również, że te cyfry zawsze budzą takie oburzenie, nazwijmy to społeczne, że nikt, że kto tyle zarabia. No to jest problem tzw. średniej, że zdecydowana większość społeczeństwa zarabia znacznie mniej niż średnia. I o tym należy pamiętać, że jest taki bardzo nierówny rozkład wynagrodzeń, bo niewiele osób zarabia bardzo dużo, a te bardzo wysokie wynagrodzenia ciągną nam tę średnią do góry. Kto dostał podwyżki 12%? Tego nikt nie wie. Musielibyśmy o to pytać poszczególne firmy i ludzi.

MD: Albo urząd skarbowy.

KS: Albo urząd skarbowy. Tak jest.

MD: Natomiast biznes?

KS: No właśnie. Zacząłem mówić, że w biznesie te podwyżki są znacznie mniejsze. Czyli generalnie można domyślać się, że sektor publiczny, a szczególnie firmy-spółki Skarbu Państwa gdzieś tam podnoszą te wynagrodzenia wyżej niż firmy prywatne.

MD: Patrząc na liczbę zatrudnionych, liczbę etatów w gospodarce podaje GUS, iż w kwietniu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z kwietniem 2022 roku było wyższe o 43% i wyniosło 6 mln 524 tysiące 300 etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się o 0,1%. Niedawno podawano dane, zgodnie z którymi 17 mln osób w Polsce pracuje. Czyli jesteśmy teraz u historycznego szczytu liczby zatrudnionych w Polsce?

CZYTAJ TEŻ: GORSZE DANE O ZATRUDNIENIU I WYNAGRODZENIU

KS: No tak można powiedzieć, że się zbliżamy. Pewnie tego też znowu nie wiemy. Pamiętajmy, że jedna dziesiąta procenta to jest rząd błędu statystycznego, więc to nie ma jakiegoś znaczącego wpływu na to, co się dzieje na rynku. Ja zwrócę uwagę na inną rzecz. Spadek produkcji przemysłowej rok do roku i miesiąc do miesiąca i on jest znaczny. I tutaj pojawia się coś, co staje się moim zdaniem problemem polskiej gospodarki.

Ten spadek produkcji świadczy, że spada wydajność pracy. Jeżeli wynagrodzenia rosną szybciej niż wydajność pracy, no to możemy powiedzieć, że gdzieś jest to w takim wyraźnym sygnałem nadchodzących problemów, bo przedsiębiorstwa mniej zarobią w pewnym momencie. Jeżeli przedsiębiorstwa mniej zarobią, to będą musiały mniej płacić i zacznie się być może jakaś trudniejsza sytuacja w gospodarce.

MD: To nieco na osłodę po tym kasandrycznym tonie doktora Kazimierza Sedlaka spójrzmy raz jeszcze na Giełdę Papierów Wartościowych i na indeksy, bowiem WIG20 przebił, (ale czy się utrzymał) 2000 punktów (…)

Ale wie Pan, Panie doktorze, kiedy się wgryziemy, nie wiem, czy pan słyszał rozmowę z Piotrem Sroczyńskim przed naszym wywiadem. On zwracał uwagę na jeden bardzo istotny szczegół związany ze spadkiem produkcji przemysłowej. Mianowicie odsezonowaniu spadek już jest o połowę mniejszy, czyli 3,4.

SPADŁO ZATRUDNIENIE W KWIETNIU. PENSJE RÓWNIEŻ LEKKO W DÓŁ (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

Natomiast co ciekawe, spośród wszystkich kategorii składowych produkcji przemysłowej jeden element, czyli produkcja dóbr inwestycyjnych wzrosła i to aż o 7 procent. Co daje nam nadzieję na to, że jednak ta sytuacja się w najbliższym czasie odwróci. Ale to są dane z przemysłu.

Z Panem chciałbym jeszcze chwilę porozmawiać na temat sytuacji na polskim rynku pracy. Jak rozumiem te informacje o wzroście liczby etatów, o wzroście pensji, to są dane bez względu na narodowość zatrudnionych?

KS: Tak, to są dane ogólnopolskie i one mają charakter bardzo ogólny. Ja zawsze tutaj będę podkreślał, że pamiętajmy, że mediana wynagrodzeń jest około 15-20 procent niższa od średniej, a oprócz tego jeżeli dodamy do tego wynagrodzenia w małych firmach, których tutaj nie uwzględnimy, to one obniżają średnią o kolejne 5 procent. Czyli jeżeli byśmy chcieli spojrzeć realniej na rzeczywistość, to generalnie około 24/23/25 procent powinniśmy obniżać tę średnią i wtedy ta wysokość wynagrodzenia będzie zdecydowanie bardziej realna. No, problem inwestycji jest tutaj też dla mnie taki dość skomplikowany, bo jeżeli spojrzymy w takim trendzie długoterminowym, no to ta dynamika wzrostu inwestycji niestety nie jest za dobra i ona zbyt dobrze nie rokuje naszej gospodarce.

MD: Patrząc natomiast na kwestie pensji, wynagrodzeń w przedsiębiorstwach, chciałbym zwrócić Państwa uwagę na pewien szczególny akapit depeszy Głównego Urzędu Statystycznego, który pisze, iż spadek przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w kwietniu względem marca spowodowany był mniejszą skalą dodatkowych wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu, między innymi premii, nagród rocznych, jubileuszowych, kwartalnych, rozliczenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, a także wypłat odpraw emerytalnych.

Spadek płac odnotowano między innymi w sekcji informatyka i komunikacja o 6,4%, gdzie wynagrodzenie zmniejszyło się do… uwaga drodzy Państwo: 12 tysięcy 759 złotych brutto, natomiast miesiąc wcześniej to było 13,5 tysiąca ponad. Natomiast wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto miał miejsce między innymi w sekcjach leśnictwo i pozyskiwanie drewna, rybołówstwo w wodach nadmorskich o 33% do 10 854 zł. Można było być leśnikiem, Panie doktorze?

KS: No zdecydowanie warto. Nawet nie można było inaczej. Pamiętajmy, że w rybołówstwie – to jest taka ciekawa sekcja gospodarki. Tam jest bardzo mało ludzi zatrudnionych, więc tam każda zmiana bardzo wyraźnie wpływa na to, co się dzieje. Tutaj jeszcze muszę skomentować to, co podaje GUS i wyjaśnienie dotyczące spadku kwiecień-marzec. My prowadzimy takie długoterminowe badania i generalnie co roku tak jest. Czyli to jest taka stała tendencja w polskiej gospodarce, że wynagrodzenia w kwietniu są niższe niż wynagrodzenia w marcu i taka jest po prostu natura naszej gospodarki. Co do leśnictwa to pamiętajmy, że w tym roku zdecydowanie wzrosło wydobycie drewna, więc jednak ten wysiłek wkładany, praca tam, ta wydajność prawdopodobnie wzrosła i ilość wydobycia sprawiła, że te wynagrodzenia wzrosły. I to jest takie główne moim zdaniem wyjaśnienie tej sytuacji.

MD: Ale wciąż wzrost pensji nawet o 12,1% przypominamy Państwu, realnie oznacza kilkuprocentowe ubożenie naszych portfeli, zmniejszanie się naszych zarobków ze względu na wciąż utrzymującą się bardzo wysoką inflację. Panie Doktorze, bardzo dziękuję Panu za te komentarze.

KS: Dziękuję bardzo.

MD: Na koniec pytanie: Czy te wzrosty będą się utrzymywały 12%, kilkunastoprocentowe, pensji?

KS: Ja mam wrażenie, że to już jest stała tendencja naszej gospodarki, że dopóki inflacja będzie tak wysoka, to dynamika wynagrodzeń też będzie rosła. Chyba że nastąpią jakieś tam zawirowania. Bo widzimy w światowej gospodarce jednak już ten rynek pracy stygnie i zaczynają się zwolnienia i być może ta tendencja do nas też trafić.

MD: No tak, czyli weszliśmy w taką spiralę… Bo jedno nakręca drugie. Dziękuję pięknie raz jeszcze za rozmowę.
 
KS: Dziękuję.

SPADŁO ZATRUDNIENIE W KWIETNIU. PENSJE RÓWNIEŻ LEKKO W DÓŁ (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

USA

Amerykańska gospodarka ma się jeszcze lepiej niż przewidywał rynek. W 3 kwartale tego roku PKB tego kraju w ujęciu annualizowanym wzrosło aż o 5.2%.

%d bloggers like this: