Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

SPADKI NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI (ROZMOWA)

O tym jakie były wyniki Echo Investment i jakie są prognozy na przyszłość na rynku nieruchomości rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Drozdem, wiceprezesem Echo Investment.

SPADKI NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Spadek zysku netto aż o połowę do 10,5 z niemal 23 milionów złotych zaraportowało Echo Investment w drugim kwartale. I to mimo wyższych o 20 procent przychodów. Natomiast w całym pierwszym półroczu spółka miała 62 mln zł skonsolidowanego zysku netto w porównaniu z czterdziestoma siedmioma milionami rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości niemal 600 mln w tym półroczu w porównaniu z 420 milionami rok wcześniej. Od początku roku do końca czerwca grupa sprzedała 1027 mieszkań. Echo Investment i Archicom łącznie rozpoczęły budowę 981 mieszkań na sprzedaż, a Resi4Rent także 593 lokali na wynajem. Czas porozmawiać o spółce, ale o całej branży. Maciej Drozd, wiceprezes do spraw finansowych Echo Investment jest z nami. Dzień dobry.

MACIEJ DROZD, WICEPREZES ECHO INVESTMENT: Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Czy to był ostatni tak dobry rok dla spółki i branży?

MD (EI): Myślę, że nie ostatni, ale oczywiście trzeba pamiętać, że rok ubiegły, to znaczy 2021, był rekordowo dobry, jeśli chodzi o segment mieszkaniowy, natomiast dla segmentu komercyjnego akurat rok dwudziesty pierwszy nie był najlepszy i myślę, że dużo lepszy okres jest przed nami, a najlepszy okres zdecydowanie w historii myślę, że jest przed mieszkaniami na wynajem, czyli tym segmentem, w którym my rozwijamy się najszybciej i chcemy w tym roku rozpocząć budowę w sumie około 4 tysięcy mieszkań na wynajem, co jest rekordową liczbą. I myślę, że o tym trzeba powiedzieć, co dobre i co z pewnością będzie się rozwijać w najbliższych latach.

MD: Panie prezesie, jak działa ten model mieszkań na wynajem? 4 tysięcy mieszkań na wynajem chcecie rozpocząć w tym roku? Jak rozumiem, to są mieszkania, które pozostają później w portfelu firmy. Obsługuje, jak rozumiem spółka zależna dewelopera. Jak to działa?

SPADKI NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI (ROZMOWA)
źródło, BIZNES24

MD: (EI) Tak. Myśmy znaleźli już w 2018 roku partnera: PIMCO. To jest taki globalny fundusz inwestycyjny i od tamtej pory budujemy portfel, który chcemy żeby osiągnął 10 tysięcy mieszkań już za około dwa, trzy lata. Po prostu budujemy my, czyli Echo, wyszukujemy grunty, budujemy. Natomiast właścicielem tych projektów i potem operatorem, czyli tym, który wynajmuje – pozostaje nasza spółka właśnie z tym partnerem. W tej spółce mamy 30 procent. Jesteśmy właśnie, jak powiedziałem odpowiedzialni za budowę. Natomiast spółka już sama wynajmuje i my oczywiście jako udziałowiec w tej spółce też korzystamy z tych przychodów z najmu. To jest model bardzo, powiedziałbym dobry z naszego punktu widzenia i myślę… ale nie znam innego developera, który by taki model w Polsce miał.

MD: Model jest ciekawy, ale czy będzie on opłacalny? jakie sobie zakładacie wyniki na takich inwestycjach?

MD: (EI) ten model jest opłacalny, dlatego że z punktu widzenia tej platformy, jak ją nazwijmy prawda tej, która jest właścicielem mieszkań. Ona nabywa te mieszkania nie tak, jak inne fundusze po prostu z rynku, czyli płaci deweloperowi łącznie z jego marżą, natomiast ona nabywa, oczywiście zarabiamy na tym, ale nie tak, jak ktoś, kto sprzedaje te mieszkania do ostatecznego odbiorcy. Zarobimy natomiast na wyjściu z tej platformy, czyli w momencie, kiedy ona będzie miała odpowiedni rozmiar – sprzedamy nasze udziały i wtedy zrealizujemy zysk. Dlaczego tej Platformie się opłaca? No właśnie tak, jak powiedziałem: ponieważ faktycznie buduje te mieszkania po koszcie, wynajmuje je. Rynek najmu jest w tej chwili szczególnie dobry, jak wszyscy wiedzą. Mieszkań w dużych miastach właściwie nie ma do wynajmu. Są bardzo duże trudności, żeby coś wynająć, a ceny wzrosły około 30-40 procent rok do roku. Przyczyną tego jest oczywiście wojna, ale nie tylko. Mamy olbrzymi niedobór mieszkań i w sytuacji, w której ludzie nie będą mogli tych mieszkań kupować z powodu kosztu kredytu, będą je wynajmować. Więc spodziewamy się, że ten segment będzie się rozwijał bardzo dynamicznie.

MD: Czy ja dobrze zrozumiałem, panie prezesie, że powiedział Pan…? (…)

No właśnie, bo nie macie konkurencji, jak rozumiem, wtedy byłoby ciekawiej. Ale dobrze, zakładając…

MD: (EI) konkurencja nie jest. Przepraszam, jest. Ja chylę czoła. Naprawdę są bardzo dobre firmy, które, które tutaj weszły i budują. Natomiast trzeba sobie zdawać sprawę, że w porównaniu do wielkości całego rynku to są ilości znikome, to są promile po prostu jeśli chodzi o cały czas. I dzięki temu można tak szybko rosnąć, bo rośniemy jednak z bardzo niskiego poziomu.

MD: Zakładając, że Resi4Rent zgromadzi portfel 10 tysięcy mieszkań w ciągu tych 2-3 lat, o czym Pan powiedział, to czy ta perspektywa 2-3 lat jest perspektywą wyjścia z tej inwestycji?

MD: (EI) No tak, tak, oczywiście, że tak. Tak, że my generalnie jako Echo jesteśmy deweloperem, prawda? My nie mamy takiej filozofii, żeby budować i trzymać. My budujemy i sprzedajemy. Tutaj przyjęliśmy sobie wspólnie z partnerem taki horyzont 50 tysięcy mieszkań.

MD: Deweloperem nie tylko mieszkaniowym zresztą, ale również biurowym czy centrów handlowych. W ubiegły rok, tak jak Pan powiedział, dla obiektów handlowych nie był w ogóle komercyjnych nie był najlepszy. W tym roku chwalicie się tym, że Galeria Młociny – wasze duże centrum handlowe poprawia liczbę klientów, którzy do niego trafiają, też sprzedaż w sklepach się poprawia. Pytanie: co z najbliższą zimą, sezonem grzewczym? Wiele głosów się pojawia takich, że ten biznes może bardzo ucierpieć przez podwyżki energii…

MD: (EI) No, myślę, że wszystkie biznesy, prawda? Ale czy ci, którzy nie będą chronieni przez państwo oczywiście jak najbardziej. Rzecz jasna my podjęliśmy już wiele działań zarówno w naszych budynkach biurowych, jak i handlowych, żeby ograniczyć zużycie energii poprzez, no właśnie – obniżenie temperatury, wyłączanie świateł i tak dalej. Robimy, co się tylko da, bo to jest sądzimy bardzo ważne dla naszych najemców, żeby te koszty rzeczywiście w miarę możliwości ograniczyć, ale nie ma co ukrywać, one z pewnością będą znacznie wyższe niż rok wcześniej. I czekamy na to z niepokojem, ale wydaje mi się, że nie tylko my. Tak to można powiedzieć, cały kraj, przemysł tutaj jest wystawiony na duże ryzyko, jeśli chodzi o koszt energii.

MD: A więc budownictwo mieszkaniowe na wynajem. Powiedzieliśmy o centrach handlowych, to jeszcze muszę zapytać o budynki biurowe. Czy planujecie rozwijanie tego segmentu, czy na razie jesteśmy przyczajeni? I czekacie na lepszy moment?

MD: (EI) Powiedziałbym tak: jeśli chodzi o segment biurowy – z perspektywy najmu on jest bardzo, bardzo dobry, bardzo ożywiony. Mamy dużo więcej powierzchni wynajętych niż rok temu. Zwłaszcza najem krótkoterminowy rozkwita, co po części się wiąże z tym, że covidzie po prostu dużo mniej zaczęto budować i konkurencja bardzo spadła. My nie będziemy budować bardzo dużo, ale na pewno nadal będziemy rozpoczynać nowe projekty w Warszawie, w Krakowie, we Wrocławiu także. To są takie miasta, które zawsze też w poprzednich kryzysach, zawsze dawały możliwość zarobku i będziemy to kontynuować, oczywiście (…)

MD: Panie prezesie, minuta została do końca rozmowy, a ja muszę jedno pytanie zadać: jak na Pana przeczucia i też na dane, które Pan posiada, a także na prognozy, które macie, ile ten kryzys może potrwać? Na rynku mieszkań, na rynku budownictwa?

MD: (EI) Ja powiedziałbym – uważam, że on potrwa tyle, jak długo będą wysokie stopy procentowe. Bo to jest główna przyczyna. Segment rynku, który sprzedaje się za gotówkę w dużych miastach nadal funkcjonuje. Natomiast te projekty popularne w mniejszych miastach, gdzie prawie wszyscy klienci posługiwali się kredytem, praktycznie zamarły. I myślę, że tak długo, jak kredyt będzie drogi, będzie trwał ten kryzys, bo po prostu on uniemożliwia korzystanie z kredytu przeważającej części klientów.

MD: Bardzo Panu dziękuję. Maciej Drozd, dyrektor do spraw finansowych, wiceprezes Echo Investment, był naszym gościem. Dziękuję Panu.
 
MD: (EI) Dziękuję.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SPADKI NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że gospodarka wyraźnie hamuje i co nas czeka w tym roku rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Witoldem Orłowskim, głównym doradcą...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że osoby, które zatrudniały w ubiegłym roku na etat obywateli Ukrainy, mogą mieć problemy z ich rozliczeniem przed urzędem skarbowym rozmawiała Natalia...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co przyczyniło się do tego, że nowych pieniędzy w polskiej gospodarce przybywa mniej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z prof. Marianem Nogą...

%d bloggers like this: