Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

SPADEK POLSKIEGO PKB PIERWSZY RAZ OD PANDEMII. RESHORING SZANSĄ DLA POLSKI? (ROZMOWA)

O tym co się dzieje z polskim PKB i jaki jest stan gospodarki rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Bujakiem, głównym ekonomistą PKO BP.

SPADEK POLSKIEGO PKB PIERWSZY RAZ OD PANDEMII. RESHORING SZANSĄ DLA POLSKI? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Mamy już dane o PKB w pierwszym kwartale, kiedy to PKB spadło o dwie dziesiąte procent. Mieliśmy spadek 0,2 procent rok do roku, kwartał do kwartału PKB wzrósł o 3,9 procent.

Czas na komentarz, Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP jest za nami. Dzień dobry Panie Piotrze.

PIOTR BUJAK, PKO BP: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: 0,2% spadku w ujęciu rocznym. 3,9% wzrostu w ujęciu kwartalnym. Jak ekonomista skomentuje te dane?

PB: Lepsze od oczekiwań. Prognozy były bardziej pesymistyczne. Spadek PKB w pierwszym kwartale w ujęciu rocznym miał być głębszy. Jest minimalny spadek. Myślę, że to jest dowód na odporność polskiego sektora eksportowego na osłabienie koniunktury w globalnej gospodarce, na mocne obniżenie dynamiki globalnych obrotów handlowych. Nasz eksport radzi sobie dobrze, inwestycje prawdopodobnie również. Tak można jakoś pośrednio z tych danych wnioskować, że chyba utrzymuje się wzrost inwestycji.

Oczywiście biorąc pod uwagę inne wskaźniki dotyczące aktywności inwestycyjnej w gospodarce. A zatem spadek PKB – niewielki, ale jednak odpowiedzialny jest spadek popytu konsumpcyjnego. Najprawdopodobniej w pierwszym kwartale pogłębił się spadek realny w ujęciu realnym konsumpcji, co się wiąże z mocnym obniżeniem realnej dynamiki dochodów, a właściwie ze spadkiem realnych dochodów w największej skali od ponad 30 lat od transformacyjnej recesji i hiperinflacji z początku lat 90.

MD: Jaką część naszego PKB stanowi konsumpcja?

PB: W każdej średnio czy mocno rozwiniętej gospodarce jest to bardzo duża część. Ponad 60 procent – to jest większość popytu w gospodarce. Natomiast warto od razu powiedzieć, że to jest trochę takie spowolnienie gospodarki szyte na miarę, bo to, czego nam teraz potrzeba w kontekście głównego problemu gospodarczego i społecznego, którym jest mocno podwyższona inflacja, to właśnie schłodzenie popytu konsumpcyjnego. I to się udaje – już drugi z rzędu kwartał spadku popytu konsumpcyjnego.

Nie mamy dzisiaj oficjalnych danych o strukturze, mamy tylko dynamikę PKB ogółem, ale z innych miesięcznych danych o sprzedaży detalicznej chociażby można wnioskować, że popyt konsumpcyjny w pierwszym kwartale tego roku nawet dość mocno spadł. I to dobrze w kontekście tej walki, trudnej walki z inflacją.

CZYTAJ TEŻ: SPADEK PKB POLSKI. PKB STREFY EURO LEKKO W GÓRĘ

Taka struktura wzrostu PKB czy spadku PKB, gdzie ten spadek wynika głównie czy wyłącznie z obniżenia konsumpcji, natomiast nadal rosną inwestycje i eksport, to jest jeśli można powiedzieć o spadku PKB, że jest wymarzony, no to z taką strukturą to jest wymarzony spadek PKB po to, żeby ograniczyć presję inflacyjną w gospodarce.

MD: Przewrotna to konkluzja Panie Piotrze. Niemniej dziś również dane o produkcji przemysłowej, ale i o sprzedaży detalicznej, o której Pan też wspominał ale w polskiej sprzedaży, opublikowały Chiny. Czekamy także na dane ze Stanów Zjednoczonych i na chwilę jeszcze do tych Chin przejdźmy, bowiem konsumpcja wzrosła tam o 18,4% w kwietniu w porównaniu z ubiegłym rokiem. To jest najwyższy wynik, wzrost tego wskaźnika od ponad trzech dekad.

Prognozy analityków były nawet bardziej optymistyczne, bo zakładały wzrost sprzedaży o 21%. Ostatni raz tak dynamiczny przyrost odnotowaliśmy w Państwie Środka w kwietniu 2021 roku. Jednak tak wysoki wzrost wynika przede wszystkim z efektu niskiej bazy wywołanej polityką zero COVID, która przestała obowiązywać w Chinach dopiero na początku tego roku. Azjatyckie rynki nie przyjęły tych danych ze szczególną euforią, ale my możemy się cieszyć, bo Polska może być beneficjentem tej globalizacji gospodarki – tak mówił dzisiaj na antenie BIZNE24 Bartosz Ziółek, ekspert rynku chińskiego. Przy okazji mówił też o firmach, które jako pierwsze opuszczają Chiny.

Wracamy do Polski w takim razie. Czy Polska ma szansę na przejęcie inwestycji, które dotychczas były tworzone w Chinach? Panie Piotrze, czy widzicie w jakikolwiek sposób w dokumentach, które do Pana trafiają (i o których może Pan mówić) większe zainteresowanie przenoszeniem produkcji do Polski? I co Pana zdaniem, które branże Pana zdaniem szczególnie mogą na tym zyskać?

SPADEK POLSKIEGO PKB PIERWSZY RAZ OD PANDEMII. RESHORING SZANSĄ DLA POLSKI? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

PB: Widać ten proces. Widać faktycznie też w naszym biznesie bankowym. Są takie przypadki takich pomysłów, projektów inwestycyjnych, gdzie to się wiąże z przenoszeniem produkcji z Azji, głównie z Chin. Widzimy też badania ankietowe.

Na przykład takie badanie sprzed kilku miesięcy przeprowadzone przez giganta logistycznego, drugiego największego armatora na świecie, firmę Maersk razem z agencją Reuters. To badanie pokazało, że dla europejskich korporacji Polska jest zdecydowanie najbardziej atrakcyjnym miejscem dla lokowania produkcji przenoszonej z Chin lub innych zakątków świata.

To, co nam sprzyja, to położenie w sercu Europy, zakotwiczenie instytucjonalne w Unii Europejskiej. To jest na pewno nasz bardzo ważny atut. Do tego mamy duży wewnętrzny rynek, mamy dobrze wykształconą i nadal bardzo tanią, relatywnie tanią siłę roboczą jak na europejskie standardy, chociaż droższą niż w Azji. W tym momencie też paradoksalnie te napięcia geopolityczne, rosyjska agresja zwiększa znaczenie Polski, polityczne, geopolityczne. To też raczej sprzyja.

MD: Może też zniechęcać do inwestowania tutaj, do lokowania kapitału w moce produkcyjne w Polsce.

PB: No i jeszcze jeden istotny atut to stabilność makroekonomiczna, to jest w badaniach Komisji Europejskiej bardzo często podkreślane. Oczywiście przejmujemy się bardzo wysoką inflacją, pogorszeniem bilansu handlowego w trakcie ostatniego roku, ale te parametry już się poprawiają, a przede wszystkim na tle innych konkurencyjnych gospodarek z Europy, wszystkich pozostałych największych gospodarek w naszym regionie, Polska niemal pod każdym względem wygląda najlepiej lub prawie najlepiej, nawet pod względem przebiegu procesów inflacyjnych.

MD: To na koniec jeszcze pytanie które branże mogą się pojawić? Które branżę będą najliczniej reprezentowane, jeżeli chodzi o ten reshoring, jak określono to przenoszenie produkcji?

PB: Na pewno motoryzacja tutaj jest na pierwszej linii. To się dzieje tutaj najszybciej i najszerszym strumieniem jak dotychczas, ale również przemysł maszynowy, przemysł farmaceutyczny, chemia. Tutaj jest dużo obszarów, gdzie ten proces reshoringu będzie sprzyjał polskiej gospodarce.

MD: I na koniec jeszcze, panie Piotrze, pytanie o polskiego złotego: Jakie są Pana przewidywania względem siły naszej waluty, która w ostatnich tygodniach pokazała wytrwałe umocnienie?

PB: Właśnie ta relatywna siła fundamentów – znowu trzeba rozróżniać. Wiele rzeczy wygląda źle, tak na pierwszy rzut oka, ale jak porównamy się z innymi to jest dobrze. I to przyciąga kapitał podstawowy. To powoduje, że polskie aktywa czy złoty wzbudzają zainteresowanie.

Ale głównym czynnikiem jednak, który pozwala w tej chwili na umocnienie złotego, jest wzrost apetytu na ryzyko na światowym rynku. Także zatrzymanie procesu wzrostu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. To zwiększa atrakcyjność takich walut jak złoty z tymi relatywnie mocnymi fundamentami makroekonomicznymi, a jednocześnie z dość wysokim oprocentowaniem, z dość wysokimi stopami procentowymi, wyższymi niż w Stanach Zjednoczonych. I na pewno też rozpoczęty proces spadku inflacji to też jest element, który tutaj poprawia realne stopy procentowe, no i właśnie poprawia tę atrakcyjność złotego.

MD: Bardzo dziękuję. Piotr Bujak, szef działu analiz Banku PKO BP był naszym gościem. Dziękuję pięknie.

PB: Dziękuję bardzo.

SPADEK POLSKIEGO PKB PIERWSZY RAZ OD PANDEMII. RESHORING SZANSĄ DLA POLSKI? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: