Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

SPADEK PKB POLSKI. PKB STREFY EURO LEKKO W GÓRĘ

Spadek PKB Polski – pierwszy od pandemii.

POLSKI PKB ROŚNIE
foto: pixabay.com

PKB Polski spadł w pierwszym kwartale tego roku o 0,2 procent w ujęciu rocznym – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To najgorsze dane od pandemii ale jednak duże lepsze niż prognozy ekonomistów.

Spadek PKB oznacza, że polska gospodarka skurczyła się w ujęciu rok do roku po raz pierwszy od czwartego kwartału 2020 r. Analitycy spodziewali się spadku o 0.8%. Ekonomiści mBanku napisali, że duch polskiej gospodarki ujawnił się znowu w danych. Świetne wyniki za I kwartał, ledwie 0.2% spadku. Recesja techniczna zakończyła się. Gospodarka wchodzi w fazę ożywienia – cieszą się analitycy.

CZYTAJ TEŻ: AMREST SPRZEDAŁ KFC W ROSJI

To co zaskakuje jeszcze bardziej to wynik PKB za I kwartał względem IV kwartału ubiegłego roku, który GUS oszacował na 3,9 procent. Jeśli te statystyki są poprawne, był to trzeci najwyższy realny przyrost w historii porównywalnych danych.

PKB strefy euro lekko w górę

Znakomite wyniki europejskiego handlu zagranicznego przyczyniły się do utrzymania wzrostu gospodarczego strefy euro na niewielkim, ale dodatnim poziomie.

Wzrost PKB wyniósł 0.1% kwartał do kwartału w pierwszych trzech miesiącach roku. Jednocześnie Eurostat potwierdził wzrost zatrudnienia i gwałtowny wzrost eksportu, który zwiększył nadwyżkę handlową strefy euro.

Chociaż bardziej szczegółowe zestawienie wzrostu PKB nie jest jeszcze dostępne, to jednak nieskorygowane dane handlowe za pierwszy kwartał wykazały wzrost eksportu o 8,5% w ujęciu rocznym przy niezmienionym imporcie, co powiększyło nadwyżkę handlową strefy euro.

CZYTAJ TEŻ: SPRZEDAŻ DETALICZNA W CHINACH NAJMOCNIEJ OD 33 LAT. ROŚNIE PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA

Na lepszy wynik handlowy złożył się głównie wzrost eksportu maszyn, pojazdów i chemikaliów oraz spadek importu energii. Import z Rosji, niegdyś kluczowego dostawcy ropy i gazu do UE, był o 72% niższy w pierwszych trzech miesiącach niż rok wcześniej.

Również deficyt handlowy UE z Chinami, drugim co do wielkości partnerem handlowym bloku po Stanach Zjednoczonych, spadł w pierwszym kwartale do 74,7 mld euro z 92,0 mld w tym samym okresie 2022 r., ponieważ UE stara się zmniejszyć swoją zależność od Pekinu.

SPADEK PKB POLSKI. PKB STREFY EURO LEKKO W GÓRĘ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

OPEC+ zgodził się na pogłębienie cięć produkcji po spadku cen ropy naftowej i prognozach ponownej nadwyżki w przyszłym roku.

FIRMA

Wczorajsze tąpnięcie kursu akcji Orlenu wzbudziło dużo emocji nie tylko u giełdowych inwestorów ale także u polityków. Sprawą zainteresowała się też Komisja Nadzoru Finansowego.

HANDEL

W tym roku w wigilię nie kupisz karpia, ani prezentów na ostatnią chwilę. Senat przyjął dzisiaj bez poprawek nowelę Polski 2050, zgodnie z którą,...

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy. Informacje na temat nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych są nieco lepsze o...

%d bloggers like this: