Nieprzerwanie od 14 miesięcy spada sprzedaż detaliczna w Niemczech. Ale w kategorii żywności spadek utrzymuje się już od 22 miesięcy. To zła informacja dla naszych producentów, hodowców i eksporterów.

Najnowsze oficjalne dane opublikowane przez Destatis pokazały, że sprzedaż detaliczna w Niemczech wzrosła w kwietniu o 0.8% miesiąc do miesiąca wobec oczekiwanego jednego procenta wzrostu.
W ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 4.3% oczekiwano pięcioprocentowego spadku.
CZYTAJ TEŻ: BANKRUCTWO USA TERAZ W RĘKACH SENATU
Szczególnie niepokoić może zachowanie konsumentyów wobec cen żywności. Realna sprzedaż artykułów spożywczych spada w ujęciu rocznym od 22 miesięcy. Jednym z powodów tego spadku są prawdopodobnie utrzymujące się wysokie ceny. Chociaż inflacja również tej kategorii nieco osłabła w kwietniu w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku, to ceny żywności pozostały najsilniejszym czynnikiem wpływającym na ogólną stopę inflacji ze wzrostem 17.2%.
Rynek niemiecki jest kluczowy także dla polskich eksporterów żywności, za Odrę trafia 25% naszej sprzedaży do krajów Unii.
