Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

SPADEK FINANSOWANIA STARUPÓW W POLSCE, KOLEJNY JEDNOROŻEC: ELEVENLABS (ROZMOWA)

O danych z raportu opracowanego przez PFR Ventures i Inovo.vc. dotyczących finansowania startupów, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Aleksandrem Mokrzyckim, wiceprezesem PFR Ventures.

SPADEK FINANSOWANIA STARUPÓW W POLSCE, KOLEJNY JEDNOROŻEC: ELEVENLABS (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Wartość sektora venture capital, czyli finansowania startupów, de facto w 2023 roku wyniosła 2 miliardy 100 milionów złotych. Tak wynika z danych raportu „Transakcje na polskim rynku VC 2023” opracowanego przez PFR Ventures i Inovo.vc. Pod tym względem rynek cofnął się o półtora miliarda złotych do poziomu z 2020 roku. Z nami jest Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures. Dzień dobry Panie prezesie. Witam w BIZNES24.

ALEKSANDER MOKRZYCKI, PFR VENTURES: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Czy to oznacza, że startupom jest trudniej znaleźć finansowanie?

AM: Nie do końca. Ponieważ o wartości tego rynku świadczą dwie wartości. Jedna to jest liczba transakcji, czyli ilość startupów, które znalazły dofinansowanie. I w roku 2023 – w roku ubiegłym ta ilość startupów wyniosła 400, w roku poprzednim 435, a w latach wcześniejszych ona była poniżej 400 startupów. Więc ilość startupów dofinansowanych jest istotna. Zmalała natomiast kwota średnia. Tak w uproszczeniu średnia kwota dofinansowania startupów i przede wszystkim zabrakło dużych rund inwestycyjnych na tych późniejszych etapach rozwoju spółek.

MD: Czyli wyceny dokonane być może jeszcze przed 2023 rokiem były po prostu rozdmuchane, tych startupów?

AM: Z jednej strony można tak powiedzieć, bo w ujęciu globalnym rzeczywiście tak to wygląda i to dotyczy w szczególności rynków rozwiniętych, czyli Stanów Zjednoczonych, natomiast w mniejszym stopniu dotyczy Polski, ponieważ w Polsce większość transakcji jest przeprowadzana na mniejszych spółkach gdzie nie było takiego tąpnięcia na transakcjach.

Z drugiej strony mamy oczywiście sytuację, w której te startupy, które spróbują pozyskiwać kolejne rundy finansowania – rundy B czy rundy C czy kolejne i tych transakcji jest po prostu mniej i w efekcie mamy taki spadek widoczny, który jest raczej przejściowym elementem.

MD: Oby tak było, panie Prezesie. Sumę jednak podbiła nieco mega runda ElevenLabs. Ile oni zebrali i co to za spółka? Proszę opowiedzieć o tym nowym, polskim jednorożcu.

SPADEK FINANSOWANIA STARUPÓW W POLSCE, KOLEJNY JEDNOROŻEC: ELEVENLABS (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

AM: Ja zachęcam Państwa przede wszystkim do tego, żeby, jeżeli chodzi o spółkę ElevenLabs, obejrzeć sobie próbki możliwości tego podmiotu na kanale YouTube bądź w innych dostępnych miejscach. To jest technologia, którą oni stworzyli, generowania głosu za pomocą sztucznej inteligencji. (Ja za chwilę o tym powiem jeszcze więcej.)

Ta spółka powstała w roku z tego, co ja kojarzę 2022, na pewno w 2022 zebrali pierwszą rundę zalążkową pieniędzy, a w roku 2023 zebrali dwie rundy: rundę A na poziomie 80 milionów złotych, kiedy wycena spółki była 100 mln dolarów i rundę B na poziomie 320 mln złotych, kiedy wycena przekroczyła 1 miliard, czyli osiągnęli status jednorożca w bardzo krótkim okresie, co jest bardzo imponującym rezultatem.

I oni swoje możliwości zaprezentowali, przyciągnęły uwagę amerykańskich inwestorów, którzy wkrótce zainwestowali. Najważniejsze chyba jest to, że ci inwestorzy, którzy zainwestowali w rundzie na wczesnym etapie, to są polscy aniołowie biznesu, zarobili na tym ponad 100 krotnie półtora roku, więc bardzo znaczące to jest osiągnięcie. I ostatnia rzecz, czyli co oni robią. Oni podkładają głos na bazie próbki…

MD: …Pozwalają podszywać się i oszukiwać, pozwalają dokonywać oszustw. Na przykład.

AM: No, niestety w tej chwili potrafi to być wykorzystywane przez różne osoby i można dowolny głos dowolnego aktora, osoby publicznej podstawić do dowolnej wypowiedzi, która nie jest jego wypowiedzią.

MD: Zapraszamy ich na GPW. Brakuje spółek z dodatkiem AI w nazwie szczególnie. Powinni oczywiście też zmienić w nazwie na dodatek „AI”, wtedy będzie wszystko jasne. Panie Prezesie, mam nadzieję, że 3 miliardy 600 mln z 2022 roku będzie przebite w roku 2024. Oby tak było. Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures był z nami. Dziękuję bardzo.

AM: Dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SPADEK FINANSOWANIA STARUPÓW W POLSCE, KOLEJNY JEDNOROŻEC: ELEVENLABS (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

To była zdecydowanie dobra sesja dla Lubawy. Na koniec dnia spółka zyskała pond 9 procent - po tym jak pochwaliła się ze Skarbem Państwa...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co prezes NBP Adam Glapiński miał na myśli oraz jak będą się kształtowały poziomy stóp procentowych, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z...

USA

Gospodarka USA w czerwcu ponownie stworzyła nieco więcej miejsc pracy, niż oczekiwano. Mimo tego stopa bezrobocia lekko wzrosła.

GPW

Ubywa byków na warszawskim parkiecie, ale spokojnie niedźwiedzi również, przybywa za to sporo inwestorów spodziewających się trendu bocznego w ciągu najbliższego pół roku. Przynajmniej...