Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

DOBRA WIADOMOŚĆ DLA FRANKOWICZÓW. INFLACJA W SZWAJCARII SPADA

Inflacja w Szwajcarii spada kolejny miesiąc z rzędu i wyniosła w grudniu 2.8%.

FRANK

Szczyt inflacji w kraju Helwetów zanotowaliśmy w sierpniu ubiegłego roku na poziomie 3.5%. Od tego momentu pomijając chwilowy przestój w listopadzie wskaźnik CPI w tym kraju spada.

Oznacza to, że szwajcarski bank centralny może zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął w połowie zeszłego roku od podwyżki o 50 pb.

CZYTAJ TEŻ: DEZINFLACJA W USA PRZYSPIESZA. SPADA SPRZEDAŻ DETALICZNA

Wówczas obowiązywały jeszcze ujemne stopy procentowe na poziomie -0.75% a ruch ten podniósł je do – 0.25%. Dopiero druga podwyżka tym razem o 75 pb wróciła dodatnie stopy procentowe w tym kraju.

W połowie grudnia dołożono kolejne 50 pb, jednak bank zastrzegł wtedy, że kolejna podwyżka może lecz nie musi nadejść, a wszystko będzie zależne od dalszego rozwoju inflacji.

Wzrost stóp w Szwajcarii ma przełożenie na oprocentowanie kredytów frankowych opartych wskaźnik SARON, którego 6 miesięczna wersja wynosi obecnie 0.19%.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O komentarz do spadającego poziomu wzrostu cen poprosił Marcin Dobrowolski z BIZNES24 Marcina Klucznika, starszego analityka w PIE.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy w końcu można mówić o spowolnieniu tempa wzrostu inflacji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Eugeniuszem Gatnarem z Uniwersytetu Ekonomicznego...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że indeks PMI dla przemysłu w Polsce zwiastuje niewielką nadzieję rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z ekonomistą Markiem Zuberem.

INNE

Orlen założył spółkę w raju podatkowym - piszą dziennikarze Gazety Wyborczej. Chodzi o słynny szwajcarski kanton Zug, jedną z ulubionych podatkowych skrytek rosyjskich surowcowych...

%d bloggers like this: