Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

SPADA PKB POLSKI

PKB Polski spada w drugim kwartale tego roku.

PKB POLSKI
Źródło: pexels.com

Polska gospodarka weszła w tak zwaną techniczną recesję wykazując dwa z rzędu kwartały rocznego spadku PKB. Zanotowano kolejny bardzo głęboki spadek kwartalny.

PKB Polski spadł w II kwartale tego roku o pół procent rok do roku — podał dziś Główny Urząd Statystyczny we wstępnych danych. To odczyt gorszy od prognoz ekonomistów, zakładających spadek o 0.2%. Spadek produktu w drugim kwartale, po spadku w pierwszym o 0.3% rok do roku oznacza wejście gospodarki w techniczną recesję.

CZYTAJ TEŻ: POLACY RZUCILI SIĘ PO KREDYT 2%

Szacunkowe dane pokazują również, że w okresie od kwietnia do czerwca w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami roku, czyli w ujęciu kwartalnym, spadek PKB sięgnął aż 3.7%.

Słabsze dane nie są wielkim zaskoczeniem, bowiem już statystyki produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i produkcji budowalno-montażowej wskazywały na słabnącą aktywność gospodarczą. Aktualne na razie prognozy przewidują lepszą koniunkturę w drugim półroczu przez co, zdaniem ekonomistów, w całym roku PKB Polski ma wyjść minimalnie na plus.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak kształtuje się inflacja CPI oraz bazowa i czy mamy jeszcze dezinflację, oraz jaka będzie inflacja pod koniec roku, rozmawiał Marcin Dobrowolski...

FIRMA

Już prawie 7 procent pracowników w Polsce - legalnie zatrudnionych - to cudzoziemcy. Tak wynika z opublikowanych dziś danych GUS. Najszybciej rośnie liczba przybyszów...

INNE

PKB w strefie euro za I kwartał był zgodny z oczekiwaniami i wyniósł 0,4% r/r wobec 0,4% w pierwszym odczycie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O najnowszych danych za pierwszy kwartał dotyczących wzrostu gospodarczego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z doktorem Piotrem Arakiem, gł. ekonomistą VeloBanku.